Už dlho nebola situácia pacientov, ktorí nutne potrebujú transfúziu krvi, taká zlá, ako je v súčasnosti. Pre koronavírus je ich šanca dostať sa k najvzácnejšej tekutine menšia, pretože počet darcov výrazne poklesol. Chcete pomôcť, no neviete ako?

Kto môže darovať krv?

Ak vážite viac ako 50 kg a máte od 18 do 60 rokov, spĺňate základné podmienky darcovstva krvi. Pravidelní darcovia môžu takto pomáhať až do 65. roku svojho života. Váš zdravotný stav nemusí byť perfektný. Nesmeli ste však prekonať žltačku typu B a C, nemôžete byť nositeľom vírusu HIV a trpieť syfilisom. Všetci darcovia sa po odbere na tieto infekcie testujú. Podstupujú aj ďalšie vyšetrenia, takže získajú prehľad o svojom zdravotnom stave, čím nepriamo pomáhajú aj sebe.

Smie darca užívať lieky?

Janka, ktorá je pravidelnou darkyňou krvi, berie dlhodobo lieky na úpravu vysokého krvného tlaku. „Zaujímalo ma, či môžem brať svoje lieky na tlak štandardne, ako beriem. Záleží vždy na druhu. Pri liekoch, čo mám teraz, musím mať dva dni pred odberom pauzu. Perfektné je, že po odbere ich nepotrebujem, lebo sa mi tlak upraví.“ Na stránke Národnej transfúznej služby nájdete podrobnejšie informácie a poradia vám aj na telefonickej linke konkrétneho odberového zariadenia, ak by ste si niečím pred odberom neboli istí.

A čo sacharidy a tekutiny?

Určite nehladujte. Najlepšie urobíte, keď zjete jedlo s obsahom sacharidov – pečivo s džemom, medom, ovocie – a vynecháte potraviny s vysokým obsahom tuku. Vaše krvné testy by mohol skresliť. Aspoň 12 – 14 hodín predtým nepite žiaden alkohol a minimálne 6 hodín nefajčite. Kávu si pokojne doprajte, ale nezabudnite sa dostatočne hydratovať.

Ako dlho trvá darovanie krvi?

Na odber sa objednáte na presný čas, nemusíte tak čakať, kým na vás príde rad. Celý proces vrátane registrácie, vyšetrenia a občerstvenia trvá približne hodinu. Darovanie krvi sa vám podľa zákona ráta aj do odpracovaného času.

Posilnenie imunity

Strata krvi stimuluje tvorbu nových červených krviniek, ktoré lepšie prenášajú kyslík, a lepšie okysličenie organizmu prospieva nielen vašej pokožke, ale môže zvýšiť aj vašu imunitu. Endorfíny, ktoré vás zaplavia po vykonaní tohto dobrého skutku, sú tiež známymi imunostimulátormi.

Na imunitu dokázateľne vplýva aj beta glukán z hlivy ustricovej. „Optimálne je, keď má beta glukán čistotu vyššiu ako 90 % a je upravený procesom mikronizácie. Týmto spôsobom sa jeho účinok maximalizuje,“ dodáva náš kolega Adrián Doboly.

Kde darovať krv?

Na stránke Národnej transfúznej služby nájdete zoznam odberových pracovísk aj s telefonickými kontaktmi na objednanie. Každá kvapka pomôže…