5 zásad zdravého opaľovania

Vyhnúť sa slnečným lúčom počas leta je naozaj ťažké. Každý z nás by mal preto poznať hlavné zásady, ako sa pred nimi chrániť, pretože aj chvíľkové slnenie vie narobiť poriadnu šarapatu.

UVA a UVB žiarenie

Po prvom opálení si mnohokrát pripadáme iní – krajší a viac svieži. Slnko však vie pridať nielen na kráse, ale je zaťažkávacou skúškou aj pre našu pokožku. Je dôležité, aby sme občas zvážili, či nám dokonale opálené telo stojí za problémy v budúcnosti.

UVB žiarenie v prevažnej miere spôsobuje opaľovanie a vplýva aj na syntézu vitamínu D. Na to však stačí niekoľkominútový pobyt na slnku bez opaľovacieho krému.

UVA žiarenie v menšej miere prispieva k opaľovanie, avšak na rozdiel od UVB žiarenia, UVA preniká aj cez sklo. Takže ak sa vám zdá, že po dlhej ceste autom sa vám opálila jedna strana tela, (napr. ruka, či rameno) tá pri okne, je to naozaj tak.

Samozrejme, nikoho nechceme strašiť, preto sme si pre vás pripravili 5 zásad zdravej starostlivosti o pokožku, ktorá je v lete neustále vystavovaná slnku.

opaľovanie

  1. Opaľovanie na pravé poludnie nie je dobrý nápad

Určite to pozná každý z vás, šup na deku medzi 11:00 až 15:00, veď predsa slnko pečie a vy sa opálite rýchlo. Ktovie, čo by na to povedala vaša pokožka, keby vedela rozprávať.

Ak sa naozaj vyberiete von v tomto čase, nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom. A poriadne a s vysokým faktorom! Najmä sa však nevystavujte priamemu slnku a radšej oddychujte niekde v tieni pod stromom.

  1. Opaľovacie krémy sú „must have“ každého leta

Aj keď si myslíte, že pod mrakom vás neopáli, omyl. Opaľovacie krémy by ste mali mať určite vždy poruke. Ej, ale už bolo takých, čo sa nazdávali, že ak je slnko v nedohľadne, nič im nehrozí. Krátko na to však zistili, kde je pravda, ale to im už pomáhali prípravky po opaľovaní s chladivým účinkom. Napríklad taký Beta glucan Gel alebo via natura Rejuvenator často hasí to, čo slnko napáchalo. A, veruže, má čo robiť.

Ak už opaľovací prípravok máte, ešte stále nie je vyhraté, mali by ste ho vedieť aj správne používať. Natierať by ste sa mali približne 30 minút pred opaľovaním dostatočne hrubou vrstvou na celé telo (aj uši či chodidlá). Malé množstvo znižuje účinok. Športovci by si mali dávať obzvlášť pozor a vyberať prípravky, ktoré len tak nezmyje voda alebo pot. Natierať sa treba každé 2 hodiny, po pobyte vo vode aj častejšie.

krém na opaľovanie

  1. Ochranný faktor vyberajte s rozumom

Bežná situácia v drogérii: stojíte pred regálom a uvažujete, ktorú značku prípravku vybrať a za akú cenu. Ak máte toto vyriešené, tak zvažujete spôsob nanášania. Najdôležitejší je však ochranný faktor. Ak sa chcete opáliť a kúpite si ochranný faktor 10, spravili ste chybu. Prípravky nebránia opáleniu, ale spáleniu pokožky. Preto je vhodné začať s najvyšším ochranným faktorom a pomaly ho znižovať. Síce bude opaľovanie pomalšie, ale zdravšie a vydrží dlhšie. S akým faktorom začnete, záleží od typu vašej pokožky. SPF 15 je najnižší faktor, ktorý by ste mali použiť, aby sme hovorili o zdravom opaľovaní. Ak si opaľujete tvár, môžete si vybrať zo širokej ponuky balzamov a make-upov s UV ochranou.

  1. Zvoľte správne oblečenie!

Pred slnečnými lúčmi vás ochráni aj vaše oblečenie. Ak sa rozhodujete medzi priliehavou svetlou bavlnou a tmavým voľným tričkom z polyesteru, zvoľte si jednoznačne prvú možnosť, pretože tmavé a husto tkané látky absorbujú ultrafialové svetlo oveľa ľahšie. Pozor na obnosené veci, svetlé či tmavé, pretože opotrebované látky prepúšťajú lúče. Darmo si po spálení ramien dáte do mora staré tričko, aby vás nespieklo, tento opotrebovaný kus látky vám nepomôže. Pokrývka hlavy je základ, ktorý by mal poznať každý, a rovnako aj slnečné okuliare s kvalitným UV filtrom.

slnečné okuliare

  1. hydratácia, hydratácia, hydratácia

A to nielen celého tela prostredníctvom správneho pitného režimu, ale aj po opaľovaní. Nielen telo, ale aj koža pobytom či aktivitou na slnku stráca veľké množstvo vody. Kým Beta glucan Gel pomôže schladiť a regenerovať pokožku pri menej zodpovednom opaľovaní, via Natura Rejuvenator dokáže nielen to. Vďaka vysokému podielu extra panenského bio kokosového oleja, dokáže pokožku aj výdatne hydratovať. Pritom sa netreba báť mastného filmu na koži. Via natura Rejuvenator sa vstrebáva v priebehu niekoľkých sekúnd, takže necítite žiaden pocit mastnoty. Avšak pocit hodvábne hladkej pokožky je návykový.

via Natura Rejuvenator

Príjemné leto prajeme!

 

 

 

cross