Aj dobrá imunita sa dá darovať

Čoskoro sú tu Vianoce, čas pokoja a oddychu, ktorý najradšej trávime v rodinnom kruhu. Našim najbližším chceme spraviť radosť milým darčekom a lámeme si hlavu, čo je to „pravé orechové“. Máme pre vás tip. Venujte im ten najvzácnejší dar zo všetkých – darujte im zdravie.

Čítať viac

Ovos nad zlato

Blahodarné účinky ovsa sú ľuďom známe odnepamäti. Starodávni bojovníci sa už v 1. storočí nášho letopočtu posilňovali ovsenou kašou a nazývali ju „pokrm bohov“. Verili totiž, že im pomôže zdolať nepriateľa. Momentálne sa ovos neteší až takej obľube, čo je, vzhľadom na jeho bohatý obsah vitamínov, veľká škoda pre naše zdravie.

Čítať viac

Vyskúšajte náš skvelý recept

Skalní hubári, ako sme my, chodia na huby po celý rok. Pre tých sezónnych sa však hubárska sezóna začala len nedávno. Pre obe skupiny sme si pripravili zaujímavý recept, ktorým môžete obohatiť svoj jedálniček.

Čítať viac

Liečivé účinky hlivy ustricovitej

Hliva ustricovitá, často nazývaná aj ustricová, je drevokazná huba s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Možnosti jej prípravy sú prakticky neobmedzené, no v kuchyni sa využitie tejto huby zďaleka nekončí. Hliva totiž obsahuje viacero užitočných vitamínov, aminokyselín a minerálov, zo všetkého je však pre organizmus najdôležitejšia látka beta glucan.

Čítať viac

Pozor na letné nástrahy!

Treba si dať pozor, aby sme ročné obdobie, ktoré sa nesie v znamení slnka a kúpania, nestrávili v bolestiach na toalete. Až 75 % žien zakúsi nepríjemnosti spojené s mykózou aspoň raz za život, polovica z nich to prekoná opakovane a asi 5 % žien sa s ňou trápi dlhé roky bez ohľadu na ročné obdobie. Ak sa to stáva aj vám, mali by ste sa chrániť vopred.

Kúpanie vo verejných bazénoch, prírodných kúpaliskách a nadmerné potenie v lete môžu mať negatívny vplyv na ženské intímne zdravie. Príčinou ženských nepríjemností je narušenie rovnováhy na sliznici v pošve. K tomu môže prispieť napríklad nedostatočná, ale aj prehnaná hygiena, stres, dokonca aj sladkosti. Leto je ročným obdobím, kedy sa kvasinkovým infekciám darí najlepšie. Nepríjemné svrbenie, pálenie, bolesti pri močení a výtok sú hlavnými príznakmi gynekologickej mykózy.
Čítať viac

Čo by nemalo chýbať v letnej lekárničke?

Úpal, štípance, úraz, tráviace problémy či časté behanie na toaletu… Bohužiaľ, aj takéto nepríjemnosti nám hrozia na dovolenkách. Je preto dôležité, aby sme sa na ne vopred pripravili.

Bolesť a teploty

V letnej lekárničke by nemali chýbať lieky proti bolesti, teplote či  horúčkam. Nezáleží na mieste, kde sa nachádzame – či v exotike, či doma na Slovensku, zdravotné problémy nás môžu zastihnúť kdekoľvek. Keď sa ohlási bolesť zuba, prihodí nepríjemný úraz alebo zabolí hlava z nadmerného slnenia, tieto základné lieky nám môžu byť prvou pomocou.

Čítať viac

5 vecí, ktoré oslabujú imunitný systém a vieme ich zmeniť

Zamysleli ste sa niekedy, čo by mohlo byť príčinou oslabeného imunitného systému? Pretože my áno… Faktorov, ktoré ovplyvňujú obranyschopnosť nášho organizmu, je hneď niekoľko.

Nedostatok spánku

Kvalita a dĺžka spánku sa často podceňujú, čo sa, samozrejme, skôr či neskôr nevyhnutne odrazí aj na našom zdraví. Je preto potrebné vymedziť si aspoň 6 – 7 hodín na odpočinok a regeneráciu.
Ak spíme menej, telo nevytvára hormón nazvaný melatonín, podporujúci náš imunitný systém. Dôsledkom toho je, že sa neprodukuje dostatok bielych krviniek, ktoré by odvracali vírusy a infekcie.

Čítať viac

Ako zvládnuť dovolenku v exotike?

Aj vás lákajú exotické krajiny? Pretože sú iné, inak voňajú, inak chutia, žijú v nich iné zvery, kvitnú tam iné kvety… Dovolenka v takejto destinácii je zvyčajne zárukou dobrého počasia a nevšedných zážitkov. No aby sa naozaj vydarila, je niekoľko vecí, na ktoré treba myslieť vopred.

Pár týždňov pred odchodom na dovolenku intenzívne rozmýšľame, čo všetko potrebujeme, čo treba dokúpiť, na čo nezabudnúť pri balení… Píšeme si zoznamy, preverujeme predpovede počasia, bezpečnostnú situáciu a to, na čo myslíme najmenej, je naše zdravie. Ale čo exotické choroby, ktoré na nás v cudzine číhajú? Ako si s nimi poradíme? A čo v prípade, že máme oslabenú imunitu?
Čítať viac

Zatočte s pigmentovými škvrnami

Vyhrievanie sa na slnku a opaľovanie sú neoddeliteľnou súčasťou leta. V malých množstvách sú ideálnym spôsobom na doplnenie vitamínu D pre telo. Vo väčšom množstve môžu mať na pokožku negatívny vplyv ako hrubnutie, vrásky alebo dokonca pigmentové škvrny.

pigmentové škvrny
Existuje viacero príčin vzniku pigmentových škvŕn na pokožke tváre a tela. Väčšinu z nich možno ovplyvniť a účinne tak predísť objaveniu sa týchto nepekných fľakov. Jedným z hlavných dôvodov ich vzniku je nadmerné vystavovanie pleti slnečným lúčom. Kožné bunky reagujú na časté opaľovanie zvýšenou produkciou melanínu. „Želané hnednutie pokožky spôsobuje dôležitý pigment melanín, ktorý pohlcuje ultrafialové žiarenie. Hrubnutie patrí už medzi nežiaduce účinky. Ak sa neskôr pokožka začne ukladať vo vyšších vrstvách, vznikajú aj nepekné fľaky,” vysvetľuje dermatologička MUDr. Markéta Lorencová.

Čítať viac

Celiatici by sa mali mať na pozore!

Aj lieky a výživové doplnky môžu škodiť

Dnes hádam už každý vie, že je rozumné dávať si pozor na to, čo jeme. Ľudia s rôznymi intoleranciami na látky obsiahnuté v potravinách si musia dvakrát rozmyslieť, čo vložia do úst. Avšak možno ani oni nevedia, že niektoré lieky a výživové doplnky obsahujú lepok, ktorý komplikuje život celiatikom.

Alergeny_doplnky

Celiakia je nepríjemná vrodená porucha metabolizmu, pri ktorej organizmus zle reaguje na lepok (glutén). Ten sa bežne nachádza napríklad v obilninách, najmä v pšenici, jačmeni a raži. V závislosti od formy poruchy stačí menšia či väčšia dávka lepku a človek sa musí vyrovnať s celým radom nepríjemných syndrómov.

Čítať viac