Zatočte s pigmentovými škvrnami

Vyhrievanie sa na slnku a opaľovanie sú neoddeliteľnou súčasťou leta. V malých množstvách sú ideálnym spôsobom na doplnenie vitamínu D pre telo. Vo väčšom množstve môžu mať na pokožku negatívny vplyv ako hrubnutie, vrásky alebo dokonca pigmentové škvrny.

pigmentové škvrny
Existuje viacero príčin vzniku pigmentových škvŕn na pokožke tváre a tela. Väčšinu z nich možno ovplyvniť a účinne tak predísť objaveniu sa týchto nepekných fľakov. Jedným z hlavných dôvodov ich vzniku je nadmerné vystavovanie pleti slnečným lúčom. Kožné bunky reagujú na časté opaľovanie zvýšenou produkciou melanínu. „Želané hnednutie pokožky spôsobuje dôležitý pigment melanín, ktorý pohlcuje ultrafialové žiarenie. Hrubnutie patrí už medzi nežiaduce účinky. Ak sa neskôr pokožka začne ukladať vo vyšších vrstvách, vznikajú aj nepekné fľaky,” vysvetľuje dermatologička MUDr. Markéta Lorencová.

Čítať viac

Celiatici by sa mali mať na pozore!

Aj lieky a výživové doplnky môžu škodiť

Dnes hádam už každý vie, že je rozumné dávať si pozor na to, čo jeme. Ľudia s rôznymi intoleranciami na látky obsiahnuté v potravinách si musia dvakrát rozmyslieť, čo vložia do úst. Avšak možno ani oni nevedia, že niektoré lieky a výživové doplnky obsahujú lepok, ktorý komplikuje život celiatikom.

Alergeny_doplnky

Celiakia je nepríjemná vrodená porucha metabolizmu, pri ktorej organizmus zle reaguje na lepok (glutén). Ten sa bežne nachádza napríklad v obilninách, najmä v pšenici, jačmeni a raži. V závislosti od formy poruchy stačí menšia či väčšia dávka lepku a človek sa musí vyrovnať s celým radom nepríjemných syndrómov.

Čítať viac

Ste alergik? Okrem liečby pomôže aj toto!

Cenné tipy a triky, ako trpieť čo najmenej

S príchodom jari sa mnoho ľudí rozplače. Majú červené oči, tečie im z nosa a kýchajú opreteky. Nie, nesmútia za zimou, hoci jar a leto sú pre alergikov malým peklom na zemi.

Allergic reactions to spring flowers, pollen, ragweed,

Vyše 40 % Európanov trpí nejakým druhom alergie. Podľa štatistiky to znamená, že aj vo vašej domácnosti je skoro každý druhý človek precitlivený na nejaké látky. Keď mu robia zle napríklad arašidy, musí sa im v jedle vyhýbať. Je to trochu komplikované, ale nie nemožné. Čo však môžu robiť ľudia trpiaci peľovou alergiou a s ňou spojenou precitlivenosťou na prach?

Čítať viac

Imunita je najsilnejšia ráno

Čo rozhoduje o tom, či ochorieme? V prvom rade (ne)schopnosť organizmu odolať vírusom, baktériám, zvýšeným nárokom na teplo či diskomfort… Jedným slovom, imunita.

Vnútorné hodiny

Môže to znieť čudne, ale o tom, v akej kondícii je naša imunita, rozhodujú aj vnútorné biologické hodiny človeka. Teda, tak sa im hovorí laicky. Odborne povedané, ide o  cirkadiánny rytmus, ktorý kontroluje nielen cyklus bdelosti a spánku, ale aj teplotu tela, vylučovanie hormónov a imunitný systém. Narušenie cirkadiánnych rytmov je sprevádzané zníženou výkonnosťou, zníženým pocitom pohody a vrcholí patologickými stavmi, ako sú depresie a sezónou ovplyvňované choroby. Vekom biologické hodiny strácajú svoju citlivosť a presnosť, čo vedie k chronickým a charakteristickým poruchám spánku,“ vysvetľuje internista MUDr. Martin Peter. Narušený cyklus však majú aj ľudia pracujúci na zmeny, preto sú náchylnejší na choroby.

Čítať viac

Na jeseň treba detskú imunitu podporiť

Imunita je zložitý a citlivý systém organizmu, ktorý mu pomáha odolávať rôznym nástrahám. So základnou imunitou sa dieťa už rodí a zvyšnú si musí vybudovať. Aj v detskom kolektíve.

Malé deti, čím nemyslíme batoľatá, ale najmä škôlkarov či začínajúcich školákov, sú náchylné na infekcie. Stačí, aby začali chodiť do kolektívu a hneď sa rozbehne tortúra rôznych infekcií a chorôb. Kým to nepresiahne isté medze, je to v poriadku, detský organizmus si tak buduje imunitu. Samozrejme, treba dodržiavať isté pravidlá a pomáhať dieťaťu aj jeho telíčku.

Čítať viac

Odvrátená strana leta

Žúrujúce kvasinky

Trikrát hurá, najobľúbenejšia časť roka je definitívne tu! Keď svieti slnko, dni sú dlhé a podvečery naplnené prísľubom pohody i dobrodružstva, aj tie najväčšie problémy sú o čosi znesiteľnejšie. Ibaže chuť radostne tlieskať má aj niekto iný… Len nemá ruky. Čítať viac

Príčina únavy aj chorôb

Holá pravda o strese

Už školáci vedia, že stres je až na výnimky škodlivý. Preto by sme sa ho mali vyvarovať. To sa síce dobre hovorí, ale oveľa ťažšie robí.

Rodina, vzťahy, práca, zdravie, peniaze – spoločné majú nielen to, že nás môžu tešiť a napĺňať, ale aj fakt, že sú často zdrojom parádneho stresu. A to ešte nespomíname cestovanie, nakupovanie, susedov a spol. Dokonca aj ten, kto žije na pustom ostrove, žije v strese. Trápiť ho môže, čo bude jesť, kde sa schová pred páľavou či chladom, trápiť ho môže, že je sám… Zrátané a podčiarknuté: Darmo nás lekári, poradcovia, psychológovia a všetci, ktorí to s nami a s ľudstvom myslia dobre, vyzývajú, aby sme sa vyhýbali stresu, holá pravda je taká, že sa to nedá. Stres je súčasťou života. Bodka.

Čítať viac

Koniec letným haváriám!

V lete sa častejšie pohybujeme v prírode, preto sa drobným poraneniam, spáleniu pokožky či štípancom od hmyzu nevyhne nikto z nás.

Častokrát nás však práve tieto drobné estetické nedostatky sprevádzajú v podobe kožných defektov aj po celý život. Ak ich však správne ošetríte hneď pri vzniku, môžete sa trvalým poškodeniam kože veľmi ľahko vyhnúť. Spôsob a rýchlosť hojenia drobných poranení dedíme po rodičoch rovnako, ako farbu očí.

Čítať viac

Infekcie v ústach

Nerovnováha v organizme, oslabená imunita, ale aj zanedbaná infekcia v ústnej dutine môžu spôsobiť rôzne infekčné ochorenia, ktoré nám dokážu poriadne znepríjemniť život.

Infekcie v ústach

Najčastejšia reakcia organizmu na infekciu je zápal. Zápaly ústnej dutiny sa označujú ako stomatitídy. Príčina vzniku týchto ochorení je rôznorodá a ochorenia sa často kombinujú. Zápaly môžu vzniknúť:

Čítať viac

Hliva zlepšuje imunitu a pomáha pri rakovine

Beta glucan z hlivy ustricovitej rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy ochorenia HPV, upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje predmenštruačný syndróm,“ hovorí MUDr. Eva Žďárská, z Glucanovej poradne v Brne.

Vedci dokázali, že látka beta glucan, ktorú obsahuje hliva ustricovitá, pomáha v spojení s klasickou medicínou potláčať negatívne vedľajšie účinky liekov a zároveň umožňuje ľahší priebeh liečby. Čítať viac