Strážcovia imunity

Funkcia imunity je chrániť telo pred ochoreniami spôsobenými baktériami, vírusmi, plesňami či parazitmi, hojiť rany, ako aj brániť deleniu poškodených a zmutovaných buniek, z ktorých môže vzniknúť rakovina. Na to, aby náš imunitný systém správne fungoval, potrebuje „strážcov“, ktorí naň budú dohliadať.

Čítať viac

Kúsok Indie na vašom tanieri

India – krajina plná farieb a chutí. Vedeli ste, že prvé dôkazy o existencii karí pochádzajú práve z Indie? Kuchári tam karí pripravovali už okolo roku 1300.

Čítať viac

Aj dobrá imunita sa dá darovať

Čoskoro sú tu Vianoce, čas pokoja a oddychu, ktorý najradšej trávime v rodinnom kruhu. Našim najbližším chceme spraviť radosť milým darčekom a lámeme si hlavu, čo je to „pravé orechové“. Máme pre vás tip. Venujte im ten najvzácnejší dar zo všetkých – darujte im zdravie.

Čítať viac

Ovos nad zlato

Blahodarné účinky ovsa sú ľuďom známe odnepamäti. Starodávni bojovníci sa už v 1. storočí nášho letopočtu posilňovali ovsenou kašou a nazývali ju „pokrm bohov“. Verili totiž, že im pomôže zdolať nepriateľa. Momentálne sa ovos neteší až takej obľube, čo je, vzhľadom na jeho bohatý obsah vitamínov, veľká škoda pre naše zdravie.

Čítať viac

Vyskúšajte náš skvelý recept

Skalní hubári, ako sme my, chodia na huby po celý rok. Pre tých sezónnych sa však hubárska sezóna začala len nedávno. Pre obe skupiny sme si pripravili zaujímavý recept, ktorým môžete obohatiť svoj jedálniček.

Čítať viac

Liečivé účinky hlivy ustricovitej

Hliva ustricovitá, často nazývaná aj ustricová, je drevokazná huba s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Možnosti jej prípravy sú prakticky neobmedzené, no v kuchyni sa využitie tejto huby zďaleka nekončí. Hliva totiž obsahuje viacero užitočných vitamínov, aminokyselín a minerálov, zo všetkého je však pre organizmus najdôležitejšia látka beta glucan.

Čítať viac

Pozor na letné nástrahy!

Treba si dať pozor, aby sme ročné obdobie, ktoré sa nesie v znamení slnka a kúpania, nestrávili v bolestiach na toalete. Až 75 % žien zakúsi nepríjemnosti spojené s mykózou aspoň raz za život, polovica z nich to prekoná opakovane a asi 5 % žien sa s ňou trápi dlhé roky bez ohľadu na ročné obdobie. Ak sa to stáva aj vám, mali by ste sa chrániť vopred.

Kúpanie vo verejných bazénoch, prírodných kúpaliskách a nadmerné potenie v lete môžu mať negatívny vplyv na ženské intímne zdravie. Príčinou ženských nepríjemností je narušenie rovnováhy na sliznici v pošve. K tomu môže prispieť napríklad nedostatočná, ale aj prehnaná hygiena, stres, dokonca aj sladkosti. Leto je ročným obdobím, kedy sa kvasinkovým infekciám darí najlepšie. Nepríjemné svrbenie, pálenie, bolesti pri močení a výtok sú hlavnými príznakmi gynekologickej mykózy.
Čítať viac

Čo by nemalo chýbať v letnej lekárničke?

Úpal, štípance, úraz, tráviace problémy či časté behanie na toaletu… Bohužiaľ, aj takéto nepríjemnosti nám hrozia na dovolenkách. Je preto dôležité, aby sme sa na ne vopred pripravili.

Bolesť a teploty

V letnej lekárničke by nemali chýbať lieky proti bolesti, teplote či  horúčkam. Nezáleží na mieste, kde sa nachádzame – či v exotike, či doma na Slovensku, zdravotné problémy nás môžu zastihnúť kdekoľvek. Keď sa ohlási bolesť zuba, prihodí nepríjemný úraz alebo zabolí hlava z nadmerného slnenia, tieto základné lieky nám môžu byť prvou pomocou.

Čítať viac

5 vecí, ktoré oslabujú imunitný systém a vieme ich zmeniť

Zamysleli ste sa niekedy, čo by mohlo byť príčinou oslabeného imunitného systému? Pretože my áno… Faktorov, ktoré ovplyvňujú obranyschopnosť nášho organizmu, je hneď niekoľko.

Nedostatok spánku

Kvalita a dĺžka spánku sa často podceňujú, čo sa, samozrejme, skôr či neskôr nevyhnutne odrazí aj na našom zdraví. Je preto potrebné vymedziť si minimálne 6 – 7 hodín na odpočinok a regeneráciu.
Ak spíme menej, telo nevytvára hormón nazvaný melatonín, podporujúci náš imunitný systém. Dôsledkom toho je, že sa neprodukuje dostatok bielych krviniek, ktoré by odvracali vírusy a infekcie.

Čítať viac