Oslabená imunita po antibiotikách potrebuje vzpruhu

Zima vám dala zabrať. Boli ste opakovane chorý, nezaobišlo sa to ani bez antibiotickej liečby. Oslabená imunita preto potrebuje správnym spôsobom posilniť.

Po každej chorobe, aj po obyčajnej nádche, je imunita oslabená. Po užívaní antibiotík trvá telu minimálne dva týždne, kým opäť naberie silu. To znamená, že by sme sa štrnásť dní nemali namáhať, mali viac oddychovať a posilňovať oslabenú imunitu. Jednoducho treba dať telu čas, aby sa poriadne zotavilo. Ale kto si dnes môžete dovoliť na dva týždne poľaviť z práce a rodinných povinností?!

Slabá imunita u dospelých

V prvom rade si treba pripustiť, že choroba je stav organizmu, kedy naozaj nemáme silu na ďalšie veci. Nie je to lenivosť, je to reálna únava, ktorá nás ukladá do postele alebo gauč. Telo bojuje s nepriateľom, preto nevládze plniť pracovné povinnosti, ale ani inokedy príjemné voľnočasové aktivity ako prechádzky či čítanie.

Prvým krokom, ktorý môžeme pre rýchly návrat k plnému zdraviu a k posilneniu oslabenej imunity urobiť, je užívať probiotiká a látky posilňujúce bunky imunity – napríklad beta glukán.

„Mnohými klinickými štúdiami bolo dokázané, že skutočnou podporou pre imunitný systém je vysokočistý mikronizovaný beta glukán. Preto na posilnenie imunity, je vhodnejším zdrojom beta glukánu doplnok výživy, než potravina, ktorá beta glukány obsahuje,“ vysvetlil odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologického laboratória.

Užívaním probiotík a beta glukánu dokážeme eliminovať negatívny vplyv antibiotík, ktoré môžu výrazne poškodiť rovnováhu  v črevnej mikroflóre.

Počas choroby, ale ani po chorobe sa neodporúča zvýšená fyzická aktivita, ale ani detox. Choroba sa nedá vyhladovať. A organizmus po chorobe potrebuje živiny, nie stres z nedostatku vhodného jedla.

Nakŕmte svoju imunitu

Oslabenú imunitu treba vyslovene nakŕmiť. V obdobiach počas choroby alebo bezprostredne po nej, je vhodné užívať napríklad materskú kašičku. Ide o včelí produkt, ktorý vytvára včelia kráľovná ako výživu pre čerstvo vyliahnuté včely.

V jedálničku po chorobe s užívaním ATB by nemal chýbať cesnak, med, chren, zázvor, živý biely jogurt, čučoriedky, čierny a zelený čaj a tiež kvasená kapusta a karfiol. Všetky bez tepelnej úpravy!

Pomalá prechádzka na čerstvom vzduchu tiež pomáha v regenerácii. Ale nie hodinový kardio tréning. Ak máte oslabenú imunitu, telo potrebuje dostatok času a dostatok podpory na znovu nadobudnutie síl. Inak sa nedá vystúpiť z nepríjemného kolotoča chorôb.

Večer je imunita oslabená

O imunite rozhodujú aj biologické hodiny, teda cirkadiánny rytmus, ktorý kontroluje striedanie bdelosti a spánku, teplotu tela, vylučovanie hormónov a imunitný systém. Narušenie cirkadiánnych rytmov sprevádza znížená výkonnosť a znížený pocit pohody. Človek má najsilnejšiu imunitu ráno, kedy je aj najvýkonnejší. Naopak, väčšie riziko podľahnutia infekcii alebo úrazu je popoludní a večer.

„Základným stavebným prvkom imunity sú makrofágy, bunky, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty a ničia poškodené bunky. Ich počet závisí od toho, či sme vyčerpaní, oslabení inou chorobou, aj od toho, či sme v noci spali,“ potvrdil Doboly.

Silu makrofágom dodávajú už spomínané beta glukány. Ale doplnky výživy nie sú všeliek.

„Pre imunitu a jej správne fungovanie je mimoriadne dôležitá rovnováha, a to v každom smere života. Je to dané komplexnosťou imunitného systému. Ten funguje nepretržite, bez ohľadu na to, či ho posilňujeme alebo nie. Otázka je, či funguje stopercentne. Jedinou rozumnou cestou, ako posilňovať svoju imunitu, je robiť to nepretržite, systematicky, kontinuálne a s vhodnou mierou,“ uzatvára  odborník.

cross