Domáca liečba chrípky za 24 hodín

Prevencia chrípky a liečba chrípky sú síce dve rozdielne veci, ale zvyčajne sa dajú zvládnuť v domácom prostredí. Dôležitú úlohu zohráva posilňovanie oslabenej imunity, zdravá výživa a vhodné doplnky stravy. Ako zvládnuť domácu liečbu chrípky v čo najkratšom čase?

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa šíri prostredníctvom kvapôčok. Tie infikovaný okolo seba rozširuje pri kýchaní, kašľaní, ale aj pri bežnom rozprávaní.

Hoci vo vzduchu vždy poletuje viacero rôznych variantov chrípkových vírusov, príznaky chrípky sú v podstate vždy rovnaké: ide o horúčku, bolesť tela, svalov, kĺbov aj hlavy a pocit únavy. Ďalšími sprievodnými znakmi sú výtok z nosa a kašeľ. Výnimočne sa môže prejavovať aj hnačkou a vracaním.

Tieto prejavy môžu byť prítomné aj pri covide, ktorý je teraz tiež rozšírený. Aby sa covid vylúčil, je potrebné urobiť si test, niekedy aj opakovane. Prechladnutie a nádcha sa zvyčajne neprejavujú bolesťami celého tela a horúčkou.

Treba reagovať rýchlo

Keďže ide o vírusové ochorenie, na chrípku neúčinkujú antibiotiká. Tie sa v liečbe nasadzujú až v prípade ťažkého priebehu ochorenia alebo ďalších komplikácií. Preto nie je ani nevyhnutné navštíviť lekára, o svojom stave ho možno informovať telefonicky a telefonicky sa dá konzultovať aj liečba.

Platí, že čím skôr s ňou začneme, tým skôr sa nám uľaví. Aj keď žiadny zázračný liek, ktorý by nás z pazúrov chrípkového vírusu vyslobodil za pár hodín, neexistuje.

Prvou pomocou pri chrípke a prechladnutí je pokojový režim a taktiež dopĺňanie vitamínov. Ak sa vyskytne teplota, treba užívať lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu v odporúčaných dávkach. Samozrejme, najvhodnejšie je poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom a opísať mu symptómy, ktoré sprevádzajú ochorenie.

Rýchlo a vhodne nastavená liečba v kombinácii so spánkom a oddychovým režimom nemusia zákonite skrátiť trvanie domácej liečby chrípky, čo býva 7 až 10 dní, ale určite pozitívne ovplyvnia jej priebeh. Pocit diskomfortu nebude taký zásadný a zároveň klesá riziko toho, že sa k chrípke pridajú ďalšie ochorenia alebo komplikácie. Nebezpečenstvo chrípky totiž tkvie v tom, že oslabuje imunitný systém, sliznice dýchacích ciest, čo uľahčuje prienik iných baktérií a vírusov do tela.

Posilňovanie imunity bez liekov

S vírusovou náložou si ľahšie poradí organizmus s dobrou imunitou. No aj keď nás postihne chrípka, má zmysel posilnenie imunity. V lekárni vám zrejme poradia užívanie vitamínu C, vitamínu D, vhodný je aj zinok a preparáty s mikronizovaným beta glukánom.

„Podľa doteraz publikovaných vedeckých štúdií má beta glukán – výťažok z hlivy ustricovej – významný vplyv na funkčnosť imunitného systému. Aktivizuje imunitné bunky, konkrétne makrofágy a T-lymfocyty, a zlepšuje ich funkčnosť. Tie potom ľahšie a rýchlejšie vyhľadávajú a odstraňujú z tela patogény a zvyšujú produkciu niektorých druhov imunitných buniek. Beta glukán tak zvyšuje špecifickú aj nešpecifickú imunitu,“ vysvetlil Ing. Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures.

Akútna fáza chrípky môže so včasným užívaním vhodných liekov, vitamínov, beta glukánu a pokojovým režimom trvať len pár dní, ale človek môže byť infekčný aj vyše týždňa. Preto by sa mal vyhýbať kolektívu a priestorom, kde sa vyskytuje mnoho ľudí. Domáca liečba chrípky je podmienkou.

Pre zdravých je dôležité dôsledne dodržiavať hygienu rúk, pokiaľ je to možné, často vetrať doma aj v práci a systematicky a s rozumom posilňovať svoju imunitu.

Vedeli ste, že…

  • inkubačná doba chrípky je 1 až 4 dni?
  • človek je od nakazenia infekčný cca 7 dní?
  • kým príznaky prechladnutia alebo covidu nastupujú postupne jeden po druhom aj v rozmedzí niekoľkých dní, pri chrípke sa prejavia všetky v podstate naraz, resp. v krátkom časovom odstupe?
  • zimnica, horúčka, kašeľ a celková slabosť zvyčajne trvajú 3 dni?
  • na štvrtý deň sa chorý na chrípku cíti lepšie, ale stále je šíriteľom vírusu?
  • ak na piaty deň horúčka pretrváva, treba vyhľadať lekársku pomoc?

hoci sa chorému od šiesteho dňa vracajú sily a nemá problém vstať z postele, neznamená to, že sa môže vrátiť do práce alebo do školy? Návrat do kolektívu sa odporúča až po 24 hodinách bez akéhokoľvek príznaku ochorenia

cross