Čo nám hrozí na jeseň v MHD?

V mestskej hromadnej doprave sa denne premelie niekoľko stoviek ľudí. Ťažký vzduch, zahmlené okná, obchytané držadlá, striedanie teplého vzduchu s chladným pri otváraní dverí či pokašliavajúci a smrkajúci spolucestujúci sú bežnou rutinou. Ako by sme mali chrániť našu imunitu počas tohto obdobia, aby ju tieto „nástrahy“ neoslabili?

Vplyv baktérií na oslabenú imunitu

Hoci sa dopravné prostriedky MHD udržiavajú a pravidelne čistia, po pár hodinách na cestách sa baktérie opäť vrátia a „útočia“ na ľudí s oslabenou imunitou. Už počas jednej jazdy sa môže stať, že väčšina z nich sa na nás „nalepí“. Prevažná väčšina baktérií, ktoré môžu byť v MHD, zapríčiňuje ochorenia dýchacích ciest. Avšak na to, aby baktérie u nás vyvolali chorobu, vplýva ešte niekoľko ďalších faktorov. Jedným z nich je aj oslabený imunitný systém.

Cestovať či necestovať?

Mestská hromadná doprava je pre mnohých ľudí jediná možnosť, ako prepraviť seba do práce a deti do školy. Jednou z rád, ako sa vyvarovať baktériám, je ničoho sa nedotýkať, lenže to akosi nie je celkom možné. Používanie rúšok na ústa už síce nie je také nezvyčajné ako kedysi, ale, úprimne, kto by takto šiel ráno do práce?

Oslabená imunita

Existuje ešte niekoľko dobre mienených odporúčaní, aby náš organizmus nevyviedla z rovnováhy jedna cesta do práce. Počas cestovania MHD by sme sa nemali dotýkať rukami úst a tváre, pretože tak sa môžu dostať baktérie ľahšie do tela. Vždy po príchode domov si treba umyť a vydezinfikovať ruky, aby sme sa tak zbavili baktérií.

Liečivá huba

Svoju imunitu by sme mali podporovať pravidelne, nielen vtedy, keď už máme chorobu za pätami. Veľmi dobrým „priateľom“ imunitného systému je hliva ustricová, ktorá obsahuje beta glucan. Beta glucan slúži ako prevencia, posilňuje imunitu, podporuje hojenie pokožky a zabraňuje infekcii. Ak vás aj napriek opatreniam choroba opantá, buďte pri liečbe obozretní a nedávajte do svojho tela látky, ktoré vám môžu v konečnom dôsledku ublížiť.

Hliva ustricová

 

cross