Infekcia v ústach? Môže za ňu oslabená imunita!

Február je obľúbený mesiac množstva baktérií a vírusov, ktoré na nás číhajú za každým rohom a snažia sa oslabiť našu imunitu. A práve oslabená imunita môže byť spúšťačom zápalu v podobe nepríjemných a bolestivých kútikov na ústach.

Kútiky sú zápalové ochorenie pier, ktoré zapríčiňujú baktérie alebo kvasinky. Najčastejšie však ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži či slizniciach, problémy sa odštartujú až po ich premnožení alebo preniknutí do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému.

Nedostatok vitamínov

Príčina kútikov môže byť aj nedostatok vitamínov skupiny B, konkrétne B2,5,7,9 a 12, alebo aj minerálov ako železo a zinok. Tento nepríjemný problém postihuje najmä ľudí bojujúcich s anémiou alebo tráviacimi ťažkosťami či chorobami, ako je napríklad Crohnova, kedy sa do tela ťažšie vstrebávajú niektoré spomínané vitamíny. Objavuje sa aj u ľudí, ktorí musia užívať antibiotiká, a to počas dlhšieho obdobia. Samozrejme, vznik kútikov je individuálny.

Nesprávna ústna hygiena

Starostlivosť o chrup a ústa by sme rozhodne nemali zanedbávať. Nedostatočnou ústnou hygienou možno prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcie najčastejšie pochádzajú z úst. Predovšetkým si netreba mýliť kútik s herpesom, čo je už vírusové ochorenie.

Prejavy

Kútiky vznikajú ako začervenania a bolestivé škvrny na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, nehovoriac o tom, že môžu byť prejavom oveľa vážnejších procesov.

Liečba

Základ tvorí nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré podporujú hojenie. Pred nanesením je dôležité ranku najskôr vydezinfikovať, napríklad borovou vodou.

V prípade, že uprednostňujete prírodné prípravky, vhodný je beta glucan, ktorý môže dopomôcť imunite k lepšiemu hojeniu. Beta glucanový gél pomôže regenerácii poškodených tkanív.

Z babských receptov môžete vyskúšať napríklad propolisovú tinktúru, čajovníkový olej alebo aloe. Odporúča sa aj potieranie rán čerstvým cesnakom. To však môže byť problém najmä vtedy, ak sa chystáte medzi ľudí. Cesnakový závan so sebou zrejme nechcete nosiť celý deň. Dopĺňať by sa mali aj vitamíny skupiny B, železo a zinok.

Ak žiadne zo spomínaných postupov nezaberajú, je potrebná návšteva lekára, ktorý naordinuje liečbu presne podľa potrieb vášho tela.

cross