Je slnko nebezpečné pre jazvy?

Po rôznych poraneniach, úrazoch, operáciách či akné nám ostáva nepríjemná pamiatka, a tou sú jazvy. Často sa za ne hanbíme a uberajú nám nielen na kráse, ale občas aj na sebavedomí, a to najmä v lete, kedy sú viditeľné o čosi viac. V lete si nechceme nechať ujsť ani jeden slnečný lúč. Je však opaľovanie vhodné aj v prípade, keď sú jazvy na mieste, kde sa dostane slnko?

Kedy sa slnku vyhnúť úplne?

Ak máte čerstvú jazvu, tak by ste ju nemali slnku vystavovať vôbec. Práve preto sa chirurgické zákroky odporúčajú predovšetkým v chladnejších mesiacoch, kedy dokážeme následky ošetrenia zakryť oblečením (samozrejme, ak to nie je akútne). Ak ide o úrazy, bohužiaľ, tie ovplyvniť nevieme.

Dostatočné zahojenie a regenerácia jazvy po úraze či zákroku sú naozaj dôležité. Slnku by ste sa mali vyhýbať najmä prvý mesiac, kedy je tkanivo ešte citlivé na UV žiarenie. Dôsledkom pôsobenia UV žiarenia na čerstvú jazvu môže byť komplikovanejšie a dlhšie hojenie a môže sa odzrkadliť aj na nadmernej pigmentácii v jej okolí. To sa môže sfarbiť až do tmavohneda, pričom takéto sfarbenie môže blednúť aj roky. Toto platí aj pri tetovaní, čo je taktiež poškodenie kože, ktoré môže viesť k tvorbe jaziev a ich hyperpigmentácii.

Pokiaľ nemožno predmetné miesto zahaliť odevom, treba na ochranu čerstvých jaziev (ako aj tetovaní) používať opaľovacie krémy blokujúce slnečné žiarenie, tzn. s ochranným faktorom 50+, a to najmenej počas jedného roka.

ochrana proti slnku

A čo staršie jazvy?

Je pravda, že slnku sa nemôžeme vyhýbať večne, veď aj naše telo si ho žiada, ale mali by sme si dávať pozor aj na tie staršie jazvy. Počas leta by sme mali jazvy chrániť pomocou opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Jazva bude už navždy o čosi náchylnejšia ako jej okolie a spáli sa omnoho rýchlejšie, preto nebude kombinácia jazvy so slnkom nikdy šťastnou voľbou.

Čo na jazvy?

V žiadnom prípade by ste nemali podceňovať ani domácu starostlivosť o jazvu počas celého roka, aby bola hladká, pružná, odolná a postupom času aj menej viditeľná. Je preto potrebné začať s ošetrovaním už v období, kedy sa začne rana hojiť. Pravidelne niekoľkokrát denne by ste ju mali natierať hojivou masťou alebo gélom na jazvy. Môžete použiť napríklad aj Beta glucan Gel s obsahom beta glucanu z hlivy ustricovej, ktorý výrazne prispieva k regenerácii pokožky. Ak hľadáte ideálneho domáceho pomocníka v boji proti jazvám, Beta glucan Gel je na to ako stvorený, stačí ho už len vyskúšať.

Beta glucan Gel

cross