Deti v triedach sú v takom úzkom kontakte, že stačí jedno kýchnutie, aby sa nakazili všetci. Betaglukán zvýši šance poraziť vírus chrípky skôr, ako sa rozšíri.
Sople, kašle, teploty. S nástupom chladnejších mesiacov to začne. Kolektívne zariadenia ako škôlky a školy sa stávajú ideálnym miestom pre šírenie rôznych infekčných chorôb. Najčastejšie sa rozmáha nádcha, chrípka, v prípade komplikácií aj zápal priedušiek či zápal stredného ucha. V tomto zápase zväčša ťaháme za kratší koniec. Chrípka je totiž šampión na krátke trate. Keď dieťa zakašle, kvapôčky obsahujúce jej vírus môžu letieť rýchlosťou až 160 km/h. Často precestujú aj dva metre - ak je v blízkosti niekto iný, je rozhodnuté. Jediné infikované dieťa - "pacient nula" stačí, aby sa do týždňa bez prijatých opatrení nakazilo 75% detí v triede. Ako ich chrániť, aby sa celá rodina i škôlka nedostala do neustáleho kolotoča chorôb?
Ako betaglukán posilňuje imunitu detí?
Pre stále ešte zrejúci imunitný systém sú deti na infekcie obzvlášť náchylné. „Detská imunita je mladá, rýchlo reagujúca, na druhej strane neskúsená. To znamená, že s väčšinou ochorení sa stretáva po prvýkrát a niektoré ochorenia jej môžu dať viac zabrať, keďže na ne ešte nepozná vhodnú odpoveď,“ hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures. To znamená, že aj bežné infekcie ako nádcha alebo zápal priedušiek, niekedy deti zasiahnu s oveľa väčšou silou ako dospelých s vytrénovanejšou obranyschopnosťou. Riešením je tento nezrelý imunitný systém posilniť zvonka.
Efektívne v tejto úlohe sú prírodné látky ako napríklad betaglukán. Nachádza sa v bunkových stenách niektorých húb ako hliva ustricová, ale aj kvasiniek, ovsa a jačmeňa. Super zbraňou v boji proti infekciám ho robí jeho výnimočná schopnosť aktivovať imunitný systém. To sa prejaví v lepšej efektivite pri pohlcovaní a ničení patogénov, teda mikroorganizmov spôsobujúcich choroby. Takto vie telo na infekcie reagovať rýchlejšie a efektívnejšie, čo sa zíde špeciálne v kolektívoch, kde sa choroby šíria naozaj bleskovo. Len pri bežnom kýchnutí sa môže uvoľniť až 100 tisíc vírusových častíc, na nákazu pritom stačí jedna až päť. Na tvrdých povrchoch ako sú hračky, kľučky či stoly, môžu prežiť až 48 hodín.
Prečo práve betaglukán z hlivy ustricovej?
Hoci sa betaglukán nachádza v rôznych potravinách, nie všetky zdroje sú rovnako účinné. „Mnohými klinickými štúdiami sa dokázalo, že skutočnou podporou pre imunitný systém je vysokočistý mikronizovaný betaglukán. Preto je na posilnenie imunity vhodnejším zdrojom betaglukánu doplnok výživy než potravina, ktorá betaglukány obsahuje,“ odporúča Adrián Doboly. V takejto forme ho môže naše telo oveľa efektívnejšie využiť.
Keď betaglukán vstúpi do tela, viaže sa na špecifické receptory na povrchu imunitných buniek, ako sú makrofágy, neutrofily a niektoré lymfocyty. Tento proces zvyšuje aktivitu týchto buniek, čo vedie k rýchlejšej a efektívnejšej imunitnej reakcii. Jeho pravidelné užívanie tak detský organizmus na boj s virózami môže pomôcť lepšie pripraviť.
Ako dopĺňa Adrián Doboly, betaglukán zvyšuje špecifickú aj nešpecifickú imunitu. To znamená, že imunitnému systému pomáha reagovať nielen na konkrétne patogény, ale zvyšuje zároveň schopnosť tela brániť sa proti infekciám celkovo. Opakovane sa preukazuje, že funguje nielen ako prevencia ochorení, ale aj pri začínajúcom ochorení.
Vitamíny a imunomodulátory: Kľúč k silnej imunite
Betaglukán si svoju úlohu bude najlepšie plniť v spolupráci s ostatnými dôležitými pomocníkmi. Smerodajnú úlohu pri povzbudzovaní imunity počas chrípkovej a nádchovej sezóny hrá aj vitamín D, vitamín C, vitamín A, vitamín B a ďalšie. Tieto vitamíny totiž podporujú tvorbu a aktivitu imunitných buniek a tvoria tak ďalší výkonný „front“ proti infekciám. „V období, keď je vyššie riziko vírusových a infekčných chorôb, je vhodné deťom podávať betaglukán v kombinácii s vitamínom C vo forme sirupu či cmúľaných tabliet,“ odporúča Adrián Doboly. Tieto zložky spoločne zvyšujú efektivitu betaglukánu a poskytujú telu potrebné látky na efektívne zvládanie infekcií.
Betaglukán a vitamíny výrazne prospejú, no deti treba podporovať aj v zdravej životospráve všeobecne. „Systematické a nenásilné posilňovanie imunity zahŕňa rovnovážny životný štýl: dostatok spánku aj aktívneho oddychu, vyváženú stravu, dobrý pitný režim, správnu termoreguláciu, ktorú dosiahneme zbytočným neprekurovaním interiéru a vhodným oblečením v exteriéri,“ radí odborník. A ešte jedno dôležité opatrenie: dbajte na to, aby si častejšie umývali ruky mydlom a to aspoň 20 sekúnd. Vedeli ste, že deti sa dotýkajú svojej tváre v priemere 23-krát za hodinu? Odtiaľ je len na skok do nosa, očí či úst - vstupných dvier všetkých vírusov.