Posilňovanie detskej imunity počas školského roka

Imunita je obranyschopnosť organizmu. Vďaka nej dobre odolávame nástrahám, ktoré na nás všade navôkol číhajú. Tvorí ju systém buniek, orgánov a protilátok v tele, preto hovoríme aj o imunitnom systéme. So základnou imunitnou výbavou sa narodíme, ostatnú si budujeme počas života, najmä počas prvých 15-20 rokov života. Prvá zaťažujúca skúška pre telo prichádza v detskom kolektíve.

Oslabená imunita a detský kolektív

Škôlkari alebo začínajúci školáci sú náchylnejší na infekcie a oslabenie imunitného systému. Už prvé dni v kolektíve vedia zdravie detí poriadne potrápiť. Samozrejme, kým je to v normálnych medziach a nie je to nič vážne ani časté, je to v poriadku, takto si detský organizmus buduje imunitu.

Zvládnuť však školské prostredie bez zvýšenej chorobnosti je nemožné. Ani pri deťoch, ktoré majú 100 % imunitu, sa nemôžete spoliehať na to, že ho všetky choroby v detskom kolektíve obídu. Ak nechcete riskovať časté absencie dieťaťa v škôlke či škole alebo aj vaše v práci, je dobré pripraviť sa a venovať podpore imunity vášho potomka celoročnú pozornosť.

imunita detí

Čo spôsobuje oslabenú imunitu?

Za oslabenie detského imunitného systému zodpovedajú najčastejšie tieto negatívne faktory:

  • fajčenie v domácnosti
  • nedostatočné doliečenie bežných chorôb
  • nevyvážená strava
  • nedostatok kvalitného spánku
  • nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu
  • časté stresové situácie
  • nadmerné užívanie liekov a užívanie antibiotík nepredpísaných lekárom
  • pobyt v nadmerne vykúrených a slabo vetraných priestoroch

Ako posilniť detskú imunitu?

Veľmi dobrým podporovateľom imunitného systému je beta glucan, ktorý priaznivo pôsobí na organizmus. Na podporu imunity môžete vášmu dieťatku podávať Beta glucan detský sirup 1+ s príchuťou lesnej jahody a s vitamínom C, ktorý okrem svojich priaznivých účinkov na zdravie ešte aj výborne chutí. Tento sirup obsahuje vysokočistý beta glucan získaný z hlivy ustricovej a vitamín C. Práve vďaka tomuto zloženiu prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Dôležité sú však aj ďalšie látky ako vitamín D (organizmus ho získa práve v lete pri pravidelnom pohybe na slnku), selén, zinok a iné vitamíny, či minerály. Dodržiavaním režimových opatrení ako kvalitný spánok, dostatočný pohyb, vyvážená strava a súčasne užívaním výživových doplnkov by sa mala imunita dieťaťa po niekoľkých týždňoch, nanajvýš mesiacoch zlepšiť, čo sa prejaví na zníženej chorobnosti. Ak by sa zdravotný stav dieťaťa nezlepšoval ani po 4 – 6 mesiacoch a pretrvával by uňho kašeľ, opakované infekčné ochorenia či únava, je namieste navštíviť imunológa, pretože môže ísť aj o niečo vážnejšie.

 

cross