Ako si poradiť s ekzémom?

Občas to svrbí až páli. Občas to ani nevidieť. Občas je to poriadne začervenané a zapálené. Ekzém je nepríjemným spoločníkom mnohých z nás.

Kto by netúžil po dokonalej pokožke! Avšak ľudia, ktorí trpia ekzémom, by svoj problém s radosťou vymenili aj za to, že budú mať napríklad nejaké tie pehy, vyrážky, prípadne pigmentové škvrnky. Lebo ekzém je určite nepríjemnejší problém.

Aká je príčina ekzému?

Ekzémov, teda alergických reakcií, ktoré sa prejavujú na koži, je čoraz viac druhov a trpí nimi čoraz viac ľudí. „Skutočne ide o veľmi časté ochorenie. Ľudia trpiaci napríklad rozšíreným atopickým ekzémom mávajú imunitné, nervové i kožné odchýlky,“ hovorí MUDr. Ivana Húšťová.

Hoci sa lekári s týmto problémom stretávajú často, dodnes nie je celkom jasná príčina jeho vzniku. Zvyčajne ide v nejakom pomere o kombináciu zdedenej predispozície na precitlivenosť na nejakú látku (alergén), poruchy imunitného systému a životný štýl, ktorý k nim prispieva. Na vzniku kožného ekzému sa okrem oslabenej imunity (vrodenej alebo získanej) podieľajú aj alergény zo životného prostredia – zo stravy, kozmetiky, pracieho prostriedku…

Aké sú prejavy ekzému?

Nech je príčina ekzému akákoľvek, prejavuje sa nedostatočnou tvorbou ochrannej tukovej vrstvy. Koža je preto suchá, tenká a narušená, čo umožňuje prienik alergénov a infekcie do tela. Samozrejme, že to aj svrbí a páli a kožu podráždi aj najmenší podnet.

Preto to chce zmenu štýlu. Úpravu životosprávy tak, aby ste sa v maximálnej možnej miere vyhýbali alergénom, ktoré precitlivenosť spôsobujú – čo je niekedy dosť ťažké. Ďalej sa treba vyhýbať stresu – to je tiež veľmi ťažké. Oveľa jednoduchšie a praktickejšie je zvlhčovať si pokožku vhodnými prírodnými nedráždivými krémami. „Mnoho ľudí má v tomto smere dobrú skúsenosť s beta glukán gélom, ktorý stimuluje imunitné bunky kože a podporuje jej regeneráciu,“ hovorí náš odborník Adrián Doboly. Imunitné bunky v koži sa starajú o jej hojenie, celistvosť, ale aj o jej pružnosť.

Aká je prevencia vzniku ekzému?

Atopickým ekzémom trpia často už aj deti. Niektorí kožní lekári sú presvedčení, že keď sa včas podchytí liečba v kombinácii s vhodnou starostlivosťou o kožu a vylúčením alergénov zo životného prostredia (niekedy napríklad pomôže výmena prostriedku na pranie za prírodný a nedráždivý a/alebo dôkladnejšie pláchanie), nemusí sa ochorenie rozvinúť do väčšieho problému.

Skutočne vyliečiť ekzém však býva problém, a preto je pre každého, kto ním trpí, dôležité zbytočne kožu nedráždiť a posilňovať si imunitu. „Ideálne vhodnou životosprávou, ktorá zahŕňa ako zdravú stravu, tak dostatočný pohyb, spánkový režim, psychohygienu a doplnky výživy, ktoré preukázateľne podporujú a posilňujú činnosť imunitných buniek. V tomto smere je osvedčeným pomocníkom napríklad výťažok z hlivy ustricovej,“ uzatvára Adrián Doboly.

cross