Aké výživové doplnky by ste mali užívať na jar?

Na jar to vonku ožíva. Stromy, kríky, tráva, všetko pučí, zelená sa, rastie a je plné sily. No my ľudia sme na tom opačne. Po zime sme unavení a náš organizmus môže byť oslabený.

Prejavuje sa to rôzne. Napríklad ako takzvaná jarná únava, prípadne bolesťami hrdla, kašľom či kútikmi. A alergici sa už tiež chystajú na záťažové obdobie.

„Striedanie ročných období výraznejšie pociťujú ľudia v strednom a vyššom veku, prípadne alergici. Mladý, zdravý organizmus sa teplotným zmenám prispôsobí ľahšie,“ hovorí MUDr. Sylvia Pastová. Imunite každého človeka bez ohľadu na vek určite pomôže vzpruha v podobe dobrej životosprávy a vhodne zvolených doplnkov výživy.

Ako na podporu imunity počas obdobia chorôb?

Plné vitamínov, minerálov a energie, ktorú tak veľmi potrebujeme, sú práve na jar rastúce rastliny či produkty od zvierat, ktoré spásajú jarnú trávu. Jarná bryndza a medvedí cesnak by preto nemali chýbať v našom jedálničku.

A potom hrášok, čerešne, jahody… Na tie si však ešte niekoľko týždňov počkáme. Na posilnenie organizmu po chorobe a na jar sa medzitým hodia doplnky výživy s obsahom účinných zložiek: vitamín C, D, selén, zinok a beta glukán.

Aké vitamíny užívať na podporu imunity?

Perfektne spolu fungujú, hoci každý pôsobí na organizmus inak. Takzvaná silná štvorka, ktorá by u vás nemala chýbať, nech sa páči:

  • Vitamín C: podieľa sa na tvorbe hormónov a má antioxidačné účinky.
  • Vitamín D: prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, prispieva k dobrej nálade a psychickej pohode, ktorá je pre imunitu rovnako dôležitá.
  • Selén: prispieva k správnej spermatogenéze, udržaniu zdravých vlasov a nechtov, k správnemu fungovaniu imunitného systému, k fungovaniu štítnej žľazy, ochrane buniek pred oxidačným stresom.
  • Zinok: dôležitý esenciálny minerál, ktorý sa podieľa na metabolizme cukrov, tukov, bielkovín a mastných kyselín. Prispieva k udržaniu zdravých vlasov, nechtov a pokožky, k správnemu fungovaniu imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
  • Beta glukán: výťažok z hlivy ustricovej vplýva na imunitný systém a podporuje tvorbu a životaschopnosť tzv. dobrých baktérií v tráviacom trakte. Je dokázané, že pomáha zmierňovať aj príznaky alergií. Viaceré štúdie preukázali, že beta 1,3 glukán orálne podávaný počas 1-2 mesiacov pomohol zmierniť príznaky sezónnych alergií u ľudí, ale aj zvierat. V niektorých prípadoch pomohol zmierniť aj príznaky potravinových alergií.

Aký beta glukán potrebuje naše telo?

Z nášho nedávneho prieskumu vyplynulo, že kým vitamín C pravidelne užíva až 46,8 % Slovákov, beta glukán iba necelé percento. „Dbať o svoje zdravie a posilňovať si imunitu je rozumné po chorobe, počas nej alebo v prechodných ročných obdobiach,“ hovorí náš odborník Adrián Doboly. „Ľudia by na posilnenie svojej imunity urobili určite viac, keby sa čísla z prieskumu otočili. Kým totiž vitamín C získame aj zo stravy, beta glukán dokáže telo využiť, iba ak ho konzumujeme extrahovaný a v čistej forme vo výživových doplnkoch.“

Beta glukán odporúča užívať aj ministerstvo zdravotníctva, pretože je to silný súper pre každého narušiteľa imunity a chorobu. Veď účinky tohto polysacharidu z huby na imunitný systém buniek zvierat i ľudí popisujú tisícky vedeckých článkov a stovky klinických štúdií.

cross