Ako zvládnuť dovolenku v exotike?

Aj vás lákajú exotické krajiny? Pretože sú iné, inak voňajú, inak chutia, žijú v nich iné zvery, kvitnú tam iné kvety… Dovolenka v takejto destinácii je zvyčajne zárukou dobrého počasia a nevšedných zážitkov. No aby sa naozaj vydarila, je niekoľko vecí, na ktoré treba myslieť vopred.

Pár týždňov pred odchodom na dovolenku intenzívne rozmýšľame, čo všetko potrebujeme, čo treba dokúpiť, na čo nezabudnúť pri balení… Píšeme si zoznamy, preverujeme predpovede počasia, bezpečnostnú situáciu a to, na čo myslíme najmenej, je naše zdravie. Ale čo exotické choroby, ktoré na nás v cudzine číhajú? Ako si s nimi poradíme? A čo v prípade, že máme oslabenú imunitu?

Chráňte sa!

Posilniť sebaobranu organizmu sa oplatí ešte pred dovolenkou, preto je dobré zbaliť si do cestovej batožiny nielen probiotiká, ale aj látky podporujúce imunitu.

„Imunitu môžeme zjednodušene definovať ako schopnosť organizmu brániť sa proti čomukoľvek, čo by mohlo spôsobiť poškodenie zdravia, dokonca i smrť. Je to obranný systém, ktorého orgány, tkanivá a bunky sú rozložené po celom organizme,“  vysvetľuje Ing. Adrian Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Jedným zo silných a dobre preskúmaných podporovateľov obranného systému organizmu je beta glukán, ktorý sa nachádza napríklad v hlive ustricovej. „Zjednodušene môžeme povedať, že imunite pomáha tak, že v tele aktivizuje imunitné bunky nazývané makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty – baktérie a vírusy zodpovedné za ochorenia, a okrem toho rozpoznávajú a ničia poškodené bunky,“ vysvetľuje A. Doboly.

Možností je viacero

Jedným zo spôsobov ako si posilniť imunitu je aj očkovanie. Nie je vždy nevyhnutné, no o tom, aké choroby aktuálne hrozia v destinácii, kam sa chystáte, vedia najlepšie v ambulanciách exotických chorôb.

Cestovateľským základom je očkovanie proti žltačke A a B. Žltačkou A sa človek môže nakaziť z držadla v dopravnom prostriedku alebo z bankoviek. Žltačka B sa prenáša krvou napríklad pri tetovaní, ale aj pri zubnom ošetrení a lekárskych zákrokoch v krajinách s nižšou úrovňou hygieny. Viaceré výskumy dokázali, že účinok očkovania sa zvyšuje popri súbežnom užívaní beta glukánu.

Takže milí cestovatelia, dbajte na to, aby radosť z dovolenky neostala len doma pri plánovaní, ale aby ste si ju mohli naplno užiť aj v exotike!

cross