Chcete bábätko, ale nedarí sa? Na vine môžu byť spermie

Patríte k párom, ktoré sa neúspešne snažia o bábätko? Čím ďalej, tým viac sa ukazuje, že problém s počatím môže byť skôr na strane muža, konkrétne sú na vine jeho spermie. Na ich kvalitu totiž vplýva rad faktorov, ktorý môže ovplyvniť plodnosť bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. V prípade drsnejšieho pohlavia však ide väčšinou o také, ktoré sa dajú cielene ovplyvniť.

Čo môže byť za tým, že sa vám nedarí počať?

  • Častým problémom je nedostatočný počet spermií, čo znižuje šancu oplodnenia vajíčka.
  • Ak je spermií dostatok, zdrojom problému môže byť ich genetické poškodenie, ktoré môže spôsobiť zánik zárodku hneď na jeho začiatku alebo potrat v neskoršom období tehotenstva (možno v prvom trimestri).
  • Tretím faktorom je pohyblivosť – ak sú príliš pomalé, je pravdepodobné, že nedokážu prekonať membránu vajíčka.

spermie

Môže oslabená imunita ovplyvniť kvalitu spermií?

Nie je zrejme nič prekvapujúce, že fajčenie a impotencia spolu kráčajú ruka v ruke. „Pobafkávanie“ cigariet totiž prispieva k problémom s erekciou a negatívne ovplyvňuje množstvo a kvalitu spermií.

Ďalšími zabijakmi „života“ v semenníkoch sú nesprávny životný štýl, nedostatok spánku, neustály stres v práci – a toto všetko prispieva k oslabeniu imunity. Na oslabenie imunity, spermie a organizmus celkovo negatívne vplýva aj nadmerná konzumácia alkoholu.

stres v práci

Vedeli ste, že optimálna teplota semenníkov, v ktorých sa tvoria spermie, je 34,5 °C, čo je o 2 °C menej než bežná telesná teplota? Aby boli semenníky v dobrej kondícii, je dôležité, aby sa neprehrievali, aj preto sa odporúča nosiť voľnejšie oblečenie (trenírky miesto slipov) a vyhýbať sa horúcej sprche, kúpeľu či častej saune. Prekonané ochorenia spojené s horúčkami alebo zvýšenou teplotou sú taktiež problém, ktorý znižuje počet spermií. Formulka „posilnite svoju imunitu“ preto nie je žiadne klišé. Aby ste sa vyhli ochoreniam, je naozaj dôležité priebežne ju podporovať. Podporiť imunitu môžete beta glukánom, ktorý sa extrahuje z čerstvej hlivy ustricovej. Za pravdu nám dáva aj náš odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly: „Vhodným spôsobom, ako môžu muži podporiť svoju imunitu, je napríklad beta glukán, ktorý nielenže prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, ale aj k rýchlejšej liečbe a ochrane buniek pred oxidačným stresom.”

Hýb sa, Slovensko!

Nedostatok pohybu je ďalším mínusovým bodom, v dôsledku ktorého môže vznikať nadváha a spermie sa stávajú lenivejšie. Pozor si treba dávať aj na stravu. Negatívne na ne vplýva konzumácia sóje, mastné a ťažké jedlá a taktiež strava s nedostatkom vitamínu A (je dôležitý na správnu funkciu tkanív a žliaz, v ktorých sa spermie tvoria), B, C a minerálov selénu a zinku (patria k antioxidantom a podieľajú sa na správnej funkcii spermií).

 

šport

Ako môžete zlepšiť kvalitu svojich spermií?

  • Naučte sa oddychovať nielen fyzicky, ale aj psychicky.
  • Hýbte sa!
  • Stravujte sa zdravo (jedlá by však mali byť vyvážené a obsahovať všetky spomínané vitamíny ako A, B a C, rovnako tak minerály selén a zinok).
  • Posilnite si imunitu.
  • NEFAJČITE!

Samozrejme, existuje aj celý rad faktorov, ktoré sa ovplyvniť nedajú, ako napríklad rôzne lieky a ochorenia. V takom prípade je vhodné svoj stav konzultovať s lekárom a obrniť sa najmä trpezlivosťou.

Tip na podporu imunity s obsahom selénu a zinku

Baciltrafil, ten naozaj triafa do čierneho! Svojím zložením je zbraňou vždy, keď je váš organizmus vyčerpaný a stráca obranyschopnosť. Vynikajúco ochraňuje zdravie v období, keď hrozí vyššie riziko infekčných ochorení. Kombinácia beta glukánu, resveratrolu a vitamínu C má synergické účinky na výraznú podporu imunitného systému. Zároveň tak ako aj selén a zinok prispievajú tieto zložky k ochrane pred oxidačným stresom (ľudovo sa tomu hovorí, že pôsobia ako antioxidanty). Minerály selén a zinok majú navyše účinky podporujúce tvorbu spermií, správnu hladinu testosterónu a reprodukčné zdravie celkovo.

Baciltrafil

cross