„Beta glucan z hlivy ustricovitej rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy ochorenia HPV, upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje predmenštruačný syndróm,“ hovorí MUDr. Eva Žďárská, z Glucanovej poradne v Brne.
Vedci dokázali, že látka beta glucan, ktorú obsahuje hliva ustricovitá, pomáha v spojení s klasickou medicínou potláčať negatívne vedľajšie účinky liekov a zároveň umožňuje ľahší priebeh liečby.
Glucany vedci objavili v 60. rokoch minulého storočia. Objavy prišli z dvoch smerov: z USA a z Európy, druhý z Japonska. Japonci začali výskum hlavne po druhej svetovej vojne. Dôvod bol jednoduchý. Mnoho ľudí z Hirošimy a Nagasaki trápili zdravotné problémy vyvolané ožiarením po výbuchu atómovej bomby. Jedným z mála prostriedkov, ktorý pomáhal zmierniť zdravotné ťažkosti, bola práve liečivá hliva ustricovitá. Neskôr sa z hlivy začali vyrábať rôzne preparáty a dokonca aj liečebné prípravky. Používali sa, a používajú sa aj dodnes, ako doplnková terapia pri liečbe rakoviny, hlavne pri ožarovaní a pri chemoterapii. Glucany sa okrem húb nachádzajú v pivovarských kvasniciach či v pekárskom droždí, v morských riasach a v obilí. Na farmaceutické účinky sa najčastejšie izolujú z hlivy ustricovej alebo z pekárskych kvasiniek.
Glucany sú vhodné na zápaly aj na infekcie
Beta glucan sa dnes v mnohých ázijských krajinách používa ako dôležitý prostriedok pri liečbe niektorých druhov rakoviny. V USA sa testuje ako súčasť liečby leukémie, nervového a lymfatického systému a iných ochorení. „Najviac mám zmapované pôsobenie glucanov u pacientok s gynekologickými ochoreniami, pretože na tomto pracovisku pôsobím,“ tvrdí MUDr. Eva Žďárská, z Glucanovej poradne v Brne. „Beta glucan rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy ochorenia HPV, upravuje menštruačný cyklus, zmierňuje predmenštruačný syndróm, dokonca sa niektorým pacientkam po jeho požívaní „stratili“ myómy v maternici.“ Častými pacientmi sú u doktorky Žďárskej deti s opakovanými ORL infekciami, ktoré na užívanie beta glucanu reagujú veľmi pozitívne. Prichádzajú aj pacienti s kožnými problémami, so žalúdočnými vredmi, uroinfekciami či s hypertenziou. „Zvláštnou skupinou sú pacienti s autoimúnnymi ochoreniami, pri ktorých treba látku obozretne dávkovať, výsledky sú však veľmi povzbudivé,“ dodáva lekárka. „Nemálo pacientov je aj s onkologickou diagnózou, kde dochádza minimálne k zlepšeniu životného komfortu pri náročnej liečbe týchto ochorení.“
Z množstva výskumov a štúdií, ako aj z praktického používania beta glucanu, sú známe nasledovné účinky:
- protinádorové účinky – významná podpora imunitného systému pri rôznych formách liečby rakovinových ochorení. Pacienti, ktorí podstupujú rádioterapiu alebo chemoterapiu sa pri súčasnom užívaní beta glucanu cítia subjektívne v dobrej kondícií, proces liečby znášajú lepšie,
- regulácia bunkového rastu –pozitívny vplyv na množenie a aktiváciu imunitných buniek počas rádioterapeutickej a chemoterapeutickej liečby,
- podporuje imunitný systém – pri vírusových, bakteriálnych, plesňových a parazitárnych ochoreniach a pri fyzickom zaťažení organizmu alebo pri strese,
- znižovanie LDL cholesterolu – triglyceridov v krvi, zlepšuje profil krvných lipidov,
- ochrana pred žiarením – pomáha chrániť pred účinkami rôznych druhov žiarenia a odstraňovať ich negatívne pôsobenie (napríklad pri diaľkových letoch, RTG a UV-žiarenie a pod.)
- znižuje príznaky alergií– priaznivo pôsobí pri precitlivenosti organizmu na alergény,
- ovplyvňuje rast probiotických kultúr– dokázaný pozitívny vplyv na gastrointestinálnu mikroflóru
- podporuje tvorbu krvi – pri ochoreniach a liečebných postupoch spôsobujúcich znižovanie počtu a dobu prežitia červených a bielych krviniek.