Kúsok Indie na vašom tanieri

India – krajina plná farieb a chutí. Vedeli ste, že prvé dôkazy o existencii karí pochádzajú práve z Indie? Kuchári tam karí pripravovali už okolo roku 1300.

 

Šíreniu tohto korenia po celom svete dopomohol Krištof Kolumbus a jeho obchody s Východom. Karí, ako ho poznáme dnes, nebolo kedysi také pikantné, až miešaniu s čili vďačí za svoju typickú chuť. Troma hlavnými zložkami karí sú kurkuma, rasca a koriander, ktoré sú známe vďaka svojim protizápalovým účinkom. Karí je pre naše zdravie veľmi prospešné a keď sa spojí v jednom recepte s hlivou ustricovou, ktorej významnou zložkou je beta glucan, tak to sú už iné „zázraky“.

Hliva na karí

Ingrediencie
Suroviny, ktoré potrebujete na prípravu 2 porcií:

  • 300 g hliva
  • 1 ks červená cibuľa
  • smotana na varenie
  • karí korenie
  • soľ
  • olivový olej

POSTUP

  1. Cibuľu si očistíme, nakrájame na kocky a restujeme na oleji.
  2. Keď je už cibuľka opražená, pridáme umytú hlivu ustricovitú pokrájanú na malé kúsky, soľ a karí korenie. Všetko spolu pražíme
    2 – 3 minúty a následne zalejeme vriacou vodou. Necháme podusiť cca 15 – 20 minút, až kým sa voda nevyparí.
  3. Nakoniec dolejeme smotanu na varenie a necháme chvíľu prevrieť.

Tip na záver: Smotanu na varenie môžeme nahradiť napríklad kokosovým mliekom, ktoré je jej zdravou alternatívou. Podávame s ryžou alebo cestovinou. Prajeme dobrú chuť!

Fried oyster mushrooms with onions and spices in a plate on a wooden background. Selective focus.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.