Na jeseň treba detskú imunitu podporiť

Imunita je zložitý a citlivý systém organizmu, ktorý mu pomáha odolávať rôznym nástrahám. So základnou imunitou sa dieťa už rodí a zvyšnú si musí vybudovať. Aj v detskom kolektíve.

Malé deti, čím nemyslíme batoľatá, ale najmä škôlkarov či začínajúcich školákov, sú náchylné na infekcie. Stačí, aby začali chodiť do kolektívu a hneď sa rozbehne tortúra rôznych infekcií a chorôb. Kým to nepresiahne isté medze, je to v poriadku, detský organizmus si tak buduje imunitu. Samozrejme, treba dodržiavať isté pravidlá a pomáhať dieťaťu aj jeho telíčku.

Čo všetko môže za choroby

Za detské choroby môže viacero faktorov, nielen blízkosť iných detí alebo chladnejšie počasie. „Aj psychika a stres urobia svoje. Dieťa prichádza z domáceho prostredia do kolektívu neznámych detí – detí s rôznymi návykmi, z rôzneho sociálneho prostredia, rôzneho zdravotného stavu… Či dieťa nastúpilo do škôlky, alebo do školy, zo dňa na deň sa musí vyrovnať s novým životom, byť samostatnejšie, vedieť sa samo obliecť, najesť či uložiť na spánok. To všetko na imunitu vplýva,“ hovorí pediatrička MUDr. Bibiana Harinková.

Riešením, samozrejme, nie je odkladať umiestnenie dieťaťa do kolektívu až do poslednej chvíle, kedy sa mu už pre povinnú školskú dochádzku nedá vyhnúť.

Vhodné opatrenia

„Medzi základné spôsoby prevencie ochorení a budovania funkčného imunitného systému patrí správna životospráva – dostatočný pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu, s obmedzením tukov, korenín a cukrov. Dôležitou súčasťou je aj primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu bez ohľadu na počasie, prospešný je aj pobyt pri mori. Nemenej dôležitá je hygiena a pravidelné otužovanie dieťaťa, či už striedavými sprchami, saunou, ale najmä primeraným oblečením. No a akosi pričasto sa zabúda na to, že okrem fyzickej aktivity je dôležitá aj psychická pohoda dieťaťa,“ vymenúva faktory, ktoré posilňujú imunitu, detská lekárka.

Všetko s mierou

„Aby sa detská imunita posilňovala, potrebuje správne stimuly. Doslova si žiada, aby bola vo vhodnej miere vystavovaná podnetom a učila sa na ne reagovať. Detská imunita je mladá, rýchlo reagujúca, na druhej strane je však neskúsená. To znamená, že s väčšinou ochorení sa stretáva po prvýkrát a niektoré ochorenia jej môžu dať viac zabrať, keďže na ne ešte nepozná vhodnú odpoveď,“ zapája sa do diskusie na tému detskej imunity Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures, ktorá sa okrem iného zaoberá prírodnými látkami na podporu imunity. Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C.

cross