Pozor na letné nástrahy!

Treba si dať pozor, aby sme ročné obdobie, ktoré sa nesie v znamení slnka a kúpania, nestrávili v bolestiach na toalete. Až 75 % žien zakúsi nepríjemnosti spojené s mykózou aspoň raz za život, polovica z nich to prekoná opakovane a asi 5 % žien sa s ňou trápi dlhé roky bez ohľadu na ročné obdobie. Ak sa to stáva aj vám, mali by ste sa chrániť vopred.

Kúpanie vo verejných bazénoch, prírodných kúpaliskách a nadmerné potenie v lete môžu mať negatívny vplyv na ženské intímne zdravie. Príčinou ženských nepríjemností je narušenie rovnováhy na sliznici v pošve. K tomu môže prispieť napríklad nedostatočná, ale aj prehnaná hygiena, stres, dokonca aj sladkosti. Leto je ročným obdobím, kedy sa kvasinkovým infekciám darí najlepšie. Nepríjemné svrbenie, pálenie, bolesti pri močení a výtok sú hlavnými príznakmi gynekologickej mykózy.

Ako sa chrániť pred jej vznikom?

V lete je najdôležitejšie dodržiavať intímnu hygienu, nosiť vzdušnú bavlnenú bielizeň a v prípade potreby mať na kúpalisku poruke jeden pár suchých plaviek. Ak používate intímky, meňte ich minimálne každé štyri hodiny. Poskytujú totiž ideálne prostredie na množenie nežiaducich baktérií. V letných mesiacoch by mal byť tabu aj parfumovaný toaletný papier.

Ako sa zbaviť nepríjemností?

Vaginálna mykóza sa môže liečiť antimykotikami, čapíkmi alebo tabletkami. Ak problémy pretrvávajú aj po troch dňoch, je nutné navštíviť gynekológa, pretože infekcie sa môžu rozširovať ďalej. Často sa stáva, že aj napriek spomínaným opatreniam sa ochorenie opakovane vracia. Príčinu je vtedy potrebné hľadať napríklad aj v oslabenej odolnosti tkanív pošvy. V takomto prípade pomôže podpora imunity.

cross