Pozor na tieto príznaky stresu! Ako si pomôcť?

Stres je dobrý sluha, pretože podporuje výkonnosť, ale zlý pán, lebo môže byť spúšťačom mnohých zdravotných komplikácií. Rady typu „vyhýbajte sa stresu“, si radšej necháme. Vieme, že je to takmer nemožné. Určite je však užitočné rozpoznať príznaky dlhodobého stresu a vedieť, ako ich zmierniť.

Stres je obranná reakcia organizmu na psychickú záťaž. Týka sa nielen veľkých, ale aj malých. V prvých rokoch života dieťa prežíva stres spojený s uspokojovaním základných potrieb, ako sú jedlo, blízkosť, bezpečie. A to nejakú tú dávku dostalo ešte pred narodením, pretože jeho mamina určite prežívala stres, ktorý je spojený s tehotenstvom – bude dieťatko zdravé, zvládnem pôrod, dokážem sa oň postarať, aké meno bude najvhodnejšie?

Potom si každý jeden drobec v nejakej miere prejde stresom zo škôlky a stresom zo školy. To, ako vtedy rodič s dieťaťom zaobchádza, má zásadný vplyv na to, či stres ostane v miernej rovine a neškodí, alebo sa stane toxickým.

Najstresujúcejšie situácie

Dospelí majú na stres rôzne páky. Od racionalizácie, čo je vlastne popieranie stresu a nie jeho zvládanie, až po pomoc iného človeka. Niekedy stačí ucho, ktorému sa môžeme vyrozprávať, a rameno, na ktorom sa dá vyplakať. Ak nestačí raz, tak aj opakovane.

Určite však nie je hanba vyhľadať ani odbornú pomoc. Zvládnuť čo najlepšie a najrýchlejšie také stresujúce situácie, akými sú strata blízkej osoby (nemusí ísť iba o smrť, ale napríklad aj o rozchod), strata zamestnania či choroba, človek nedokáže sám. A čím dlhšie stres trvá, tým viac sa to prejavuje aj na kondícii, imunite a výzore človeka.

„Celý ľudský organizmus je ako spojené nádoby, keď niečo chýba jednému systému, prejavuje sa to aj na iných. Príznaky stresu neraz podceňujeme, hoci bolo nespočetnekrát dokázané, že stres oslabuje imunitu a môže byť spúšťačom mnohých, aj takzvaných civilizačných ochorení,“ upozorňuje náš Adrián Doboly.

Unavená matka v strese.

Príznaky stresu

Vedeli ste, že do prvej desiatky najstresujúcejších situácií patrí napríklad aj svadba, narodenie dieťaťa či nové zamestnanie? A pritom to môžu byť celkom príjemné veci…

Neklamným príznakom, že telo je v strese, je búšenie srdca, zrýchlený dych, potenie sa, bolesť žalúdka.

Do tuhého ide, ak z neznámych príčin chudnete alebo naopak priberáte, nemôžete spať, naučiť sa nové veci, máte problém spomenúť si na obyčajné slovo, problémy s trávením, nadmerne vám padajú vlasy a každú chvíľu sa o vás pokúša nejaká choroba. „Každá choroba je odpoveďou organizmu na dlhodobú záťaž a stres určite záťažou je,“ pokračuje Adrián Doboly. Zaujíma vás 5 najčastejších príčin zníženej imunity? Prečítajte si náš blog na túto tému.

Ako sa stresu zbaviť?

Keby sme nežili v tejto dobe, možno by sme vám odporúčali, aby ste sa stresu vyhýbali. Ale my tu žijeme, preto nebudeme dávať plané rady. Jediné, čo funguje, je snaha o rovnováhu – to znamená mať v živote aj také činnosti a aktivity, ktoré dokážu negatívne dôsledky stresu eliminovať.

„Snáď sa nebudem opakovať, keď pripomeniem dôležitosť a význam vyváženej stravy, primeraného pohybu, dostatočného spánku. Určite veľmi pomáha mať okolo seba blízkych ľudí, s ktorými sa dá smiať, ale aj plakať, keď treba. A v období zvýšenej psychickej záťaže treba pomáhať organizmu aj vhodnými doplnkami výživy,“ odporúča náš Adrián Doboly.

Ako zatočiť so stresom?

  1. Uvedomujte si, čo stresové reakcie spúšťa, čo vás stresuje.
  2. Zbytočne stres nezosilňujte čiernymi myšlienkami (to sa nedá, to nezvládnem…).
  3. Naučte sa hovoriť „nie“.
  4. Žiadajte o pomoc, keď sa vám hodí.
  5. Buďte k sebe láskavý, odmeňujte sa nielen za dosiahnuté méty a úspechy. Aj dopriať si pár minút pokoja na prečítanie tohto blogu je spôsob, ako byť k sebe pozorný.
cross