Ste alergik? Okrem liečby pomôže aj toto!

Cenné tipy a triky, ako trpieť čo najmenej

S príchodom jari sa mnoho ľudí rozplače. Majú červené oči, tečie im z nosa a kýchajú opreteky. Nie, nesmútia za zimou, hoci jar a leto sú pre alergikov malým peklom na zemi.

Allergic reactions to spring flowers, pollen, ragweed,

Vyše 40 % Európanov trpí nejakým druhom alergie. Podľa štatistiky to znamená, že aj vo vašej domácnosti je skoro každý druhý človek precitlivený na nejaké látky. Keď mu robia zle napríklad arašidy, musí sa im v jedle vyhýbať. Je to trochu komplikované, ale nie nemožné. Čo však môžu robiť ľudia trpiaci peľovou alergiou a s ňou spojenou precitlivenosťou na prach?

Bez lekára to nepôjde

„Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na látky, ktoré sa okolo nás bežne nachádzajú. Organizmus na ne reaguje tak, že začne produkovať protilátky a navonok sa to prejavuje v širokom spektre od kýchania či slzenia očí cez zhoršený sluch, vyrážky až po anafylaktický šok,“ hovorí MUDr. Zora Sakalová z imunologickej a alergologickej ambulancie. „Najmä na jar, ale aj v lete sa alergologické ambulancie zaplnia ľuďmi, ktorí trpia alergiami na peľ, prípadne kombináciu peľu s prachom. Kým niektorí majú iba mierne prejavy, iných precitlivenosť na tieto látky vyradí z bežného života na niekoľko dní aj týždňov. Všetci by však mali byť liečení a sledovaní u imunológa/alergológa, lebo aj ľahká zanedbaná senná nádcha môže viesť k astme či život ohrozujúcim stavom.“

Kto si želá dážď?

Peľom roky skúšaní alergici zrejme vedia, že keď to na jar vonku začne pučať a kvitnúť, je vhodné sledovať peľový kalendár a peľové správy, ktoré v pravidelných intervaloch vydávajú regionálne úrady zdravotníctva. Nezaškodí poznať aj predpoveď počasia. Všetko je prehľadne spracované napríklad aj na stránke www.alergia.sk.

Je absolútne pochopiteľné, že alergici všetci do jedného vítajú jarné dažde či letné búrky, ktoré znižujú množstvo peľu voľne poletujúceho v ovzduší. Naopak, ak práve kvitnú brezy a vonku bude slnečno, no veterno, čakajú ich ťažšie dni.

I ako imunita

Aj v prípade, že netrpíme potravinovou, ale peľovou či prachovou alergiou, záleží na tom, čo jeme a v akej kondícii je organizmus. „Čím lepšie funguje imunitný systém, tým miernejšie sú aj jeho prípadné alergické prejavy,“ hovorí Ing. Adrián Doboly zo spoločnosti Natures. „Imunita sa dá podporovať vhodnou životosprávou, do ktorej patrí pohyb, dostatok spánku a vyvážená strava. Opakovane bolo dokázané, že fungovanie imunitného systému dokážu pozitívne ovplyvňovať polysacharidy z húb, najmä beta glukán z hlivy ustricovej.“

Podľa najnovších výskumov alergikom pomôže, ak v čase zvýšeného výskytu „ich“ alergénu dočasne zo stravy vylúčia väčšinu mäsa a nahradia ho zvýšeným prísunom vitamínov vo forme ovocia a zeleniny. Vhodné sú cesnak, cibuľa a lokálne sezónne ovocie.

cross