Ako budovať imunitu dieťaťa

Imunitný systém je veľmi zložitý mechanizmus, ktorý má človek na to, aby sa organizmus dokázal chrániť pred rôznymi „narušiteľmi“. Dieťa sa s jednou zložkou imunity už rodí, ďalšiu si musí vybudovať.

Chrániť dieťa pred nástrahami okolitého sveta je úloha, ktorej sa väčšina rodičov ujíma automaticky a zodpovedne. Avšak tak, ako existujú rodičia, ktorí dieťa po rôznych stránkach zanedbávajú, sú aj takí, ktorí ho chránia prehnane, čím mu v konečnom dôsledku škodia. Toto sa týka aj imunity a zdravia dieťaťa.

„Hlavnou úlohou zložitého systému, ktorý voláme imunita, je udržanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu a ochrana pred vonkajšími škodlivinami, teda mikroorganizmami, a pred vnútornými vplyvmi, teda nádorovými ochoreniami a odumretými bunkami,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Zora Szitášová. „Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva, postupne sa tvoria jednotlivé zložky takzvanej nešpecifickej a špecifickej imunity, ktoré sa po narodení ďalej vyvíjajú. Pre nezrelosť imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie.“

Preložené do laickej reči, je bežné, že malé deti sú choré a trpia napríklad infekciami dýchacích ciest, hnačkami, infekciami močových ciest alebo kože. V posledných rokoch sa do popredia dostávajú alergie so širokým spektrom klinických príznakov. „Vždy treba veľmi precízne posúdiť, či je infekcia dôsledkom nezrelej imunity, respektíve jej prechodného oslabenia, alebo či ide o poruchu imunity. Toto diagnostikuje detský lekár a následne imunológ,“ hovorí MUDr. Z. Szitášová.

 

Podpora preparátmi

Po prvých šiestich mesiacoch života, kedy je malý človek chránený cennými látkami obsiahnutými v materskom mlieku, zvyčajne prichádzajú prvé nádchy, kašle, upchaté nosy a ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s imunitou. No nie je to hneď dôvod na podávanie liekov a rôznych posilňujúcich preparátov. „V období od šiestich do dvanástich mesiacov je vhodnejšie zdržať sa dodatočnej podpory imunity, ale s opatrnosťou je v nevyhnutných prípadoch možné podporiť ju vybranými preparátmi. Samozrejme, po konzultácii s lekárom,“ hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures, ktorá sa okrem iného venuje skúmaniu vplyvu polysacharidov na zdravie a imunitu.

 

Z huby do tela

Ako veľmi prospešný sa v boji s chorobami a pri podpore imunity javí polysacharid z hlivy ustricovitej, nazývaný beta glucan. „V našej spoločnosti naň nedáme dopustiť, pretože sa opakovane preukazuje, že funguje nielen ako prevencia, ale pomáha aj rýchlo sa vystrábiť zo začínajúceho ochorenia,“ vysvetľuje A. Doboly. „Beta glucan vysokej čistoty je netoxický, nevyvoláva závislosť alebo alergické reakcie, nie je možné sa ním predávkovať. V mnohých prípadoch sa dokázalo, že spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce prejavy. Beta glucan je vhodné podávať aj v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré neraz účinkujú aj proti prospešným mikroorganizmom v tele. Najčastejšie sú postihnuté črevné baktérie, čo môže viesť k hnačkám a ďalšiemu oslabovaniu imunity. Beta glucan v tomto prípade pôsobí tak, že podporí imunitný systém, aby úspešnejšie likvidoval mikroorganizmy spôsobujúce ochorenie a zároveň podporne pôsobí na takzvané dobré baktérie (laktobacily). Podporný vplyv beta glucanu na tieto probiotické baktérie bol vedecky dokázaný aj v našich skúmaniach.“

Čo sa týka účinku beta glucanu u detí, všeobecné skúsenosti hovoria, že detský organizmus naň reaguje veľmi dobre a rýchlo. Existuje niekoľko pozorovacích štúdií, kde sa dokázalo, že u detí užívajúcich beta glucanový preparát sa znížil počet infekčných ochorení horných dýchacích ciest v priebehu sledovaného obdobia. Podrobnejšie štúdie, ktoré by napríklad merali rôzne parametre z krvi, sú však v prípade detí nemožné najmä z etických dôvodov.

cross