Vplýva kvalitný spánok na imunitu?

Ako veľmi je dôležitá kvalita spánku?

Zdá sa, že dôležitosť spánku podceňujeme úplne neodôvodnene. Má totiž nezanedbateľné účinky na náš organizmus aj imunitu. Ak trpíme jeho nedostatkom, telo trpí tiež a nedokáže fungovať normálne. Vďaka spánku sa vieme lepšie sústrediť, v škole aj v práci podávame kvalitnejšie výkony. Ak málo spíme, bývame náladoví, nervózni a v konečnom dôsledku sa zvyšuje riziko depresie. Odborníci z Chicagskej univerzity poukazujú na to, že ak sa snažíme schudnúť a spíme dostatočne, schudneme viac než tí, čo ponocujú. Inými slovami, keď spíme, naše telo sa regeneruje, udržuje správny chod telesných funkcií, chráni našu imunitu a znižuje riziko rôznych ochorení a zápalov.

unavená žena

Ako dlho by sme mali spať?

To, ako dlho spať, závisí aj od veku. Neexistuje jedna správna odpoveď, pretože predškolák potrebuje stráviť v posteli viac hodín než niekto v produktívnom veku. V priemere by mal dospelý človek spávať 7 až 9 hodín denne, školáci 9 až 11 hodín a predškoláci potrebujú dokonca až 13 hodín spánku.

5 fáz spánku

  • REM spánok – slabšia fáza spánku, bdenie
  • NON REM 1 – prechod medzi bdením a spánkom
  • NON REM 2 – ľahký spánok
  • NON REM 3 – fáza hlbokého spánku
  • NON REM 4 – najhlbšia a najsilnejšia fáza spánku

REM spánok

Cyklus spania rozdeľujeme do piatich fáz a nie každá z nich je rovnako kvalitná. Za pozornosť stojí tzv. REM spánok, ktorý tvorí okolo 25 % spánku dospelých ľudí. Počas tejto fázy je mozog takmer rovnako aktívny ako počas dňa – snívame. Najväčšie benefity z neho má naša pamäť, schopnosť učiť sa a nálada.

spiaca žena

Čo má spoločné spánok s posilnením imunity u dospelých?

Poriadny spánok nám síce na 100 % nezaručí, že nikdy neochorieme, ale významne posilňuje našu imunitu. Je to vďaka produkcii cytokínov a proteínov, ktoré nás chránia pred rôznymi infekciami. Produkujú aj uvoľňujú sa počas spánku. Keď trpíme chronickým deficitom spánku, schopnosť nášho tela odpovedať na ohrozenie sa znižuje. Bohužiaľ, nie vždy je možné dodržiavať správny spánkový rytmus. „Aby sme si chránili zdravie, okrem spánku je dobré posilniť imunitu aj účinnými látkami. Ak imunitný systém nepracuje správne, efektívne a dostatočne rýchlo, nie je schopný chrániť organizmus pred patogénmi. Výsledkom je chorobný stav. Klinické štúdie ukazujú, že beta glukán je schopný aktivovať imunitný systém, optimalizovať jeho funkcie do normálnej a prirodzenej úrovne, čo vedie k tomu, že telo je schopné brániť sa pred infekciami,“ vysvetľuje náš odborník Ing. Adrián Doboly.

Beta glucan 500+

Ako na dobrý spánok?

  • Chodievajte do postele v pravidelnom čase.
  • Aspoň hodinu pred spaním nepozerajte do obrazoviek, nakoľko vydávajú modré svetlo, ktoré narúša cirkadiánny rytmus organizmu a navodzuje organizmu dojem, že je deň. Barličkou môže byť zníženie jasu a nastavenie filtra modrého svetla v zariadení, ktoré dodá obrazu červenkastý nádych.
  • Zaobstarajte si komfortný matrac.
  • Pravidelne cvičte.
  • Vytvorte si pred spaním rituál, vďaka ktorému sa zrelaxujete, a pripravte si izbu tak, aby vás pri spánku nič nerušilo – zbytočné svetlo ani zvuk.
cross