Sme to, čo jeme – ako súvisí naša strava s imunitou?

Už od malička nás učia, že pestrá a vyvážená strava je kľúčom k zdraviu. Nemala by to byť žiadna veda. Zdravo sa stravujeme, keď prijímame dostatok všetkých potrebných živín: sacharidov, tukov, bielkovín, vlákniny, minerálov a vitamínov. Ak sa však budeme obmedzovať, niečo začne nášmu telu chýbať.

Čo ovplyvňuje stravovanie človeka?

  • Vegetariáni verzus mäsožravci

Prívrženci rôznych stravovacích systémov radi diskutujú o tom, ktorá strava je zdravšia. Mäso je vynikajúcim zdrojom proteínu, ktorý sa ťažko nahrádza, vegetariáni zase prijímajú viac vlákniny a vitamínov z rastlinných zdrojov. Rozhodujúce je, ako si poskladáme jedálniček.

  • Ročné obdobie

Sme geneticky naprogramovaní chrániť sa pred zimou a práve preto v chladných mesiacoch jeme viac. Americká štúdia ukázala, že čím sú dni tmavšie a kratšie, tým vyšší je náš denný príjem, a to až o 200 kalórií! Mnohé faktory ako psychické a fyzické zdravie však môžu mať na stravovanie omnoho väčší vplyv než zmena počasia.

vegetariáni vs. mäsožravci

Ovplyvňuje strava imunitu?

Tak ako rôzne zmeny ovplyvňujú naše stravovanie, to, čo jeme, má veľký dosah na organizmus a jeho schopnosť brániť sa. Najviac sa to odzrkadľuje na podvýžive. Množstvo štúdií potvrdzuje, že podvyživení ľudia s BMI nižším ako 18,5 trpia deficitom dôležitých makro- a mikronutrientov, v dôsledku čoho ich organizmus nedokáže fungovať správne. Pre nedostatok živín dochádza k lámavosti nechtov, vypadávaniu vlasov či hormonálnej disbalancii. „V takýchto prípadoch je dôležité dopĺňať živiny výživovými doplnkami na prírodnej báze. Ak trpí aj imunita, ideálne aj s obsahom beta glukánu, ktorý ju výrazne posilňuje,“ hovorí odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly. Rovnako je dobré do jedálnička zaradiť aj potraviny, ktoré priaznivo vplývajú na imunitný systém.

Nedostatok výživných látok sa prejavuje aj u obéznych ľudí, ktorí prijímajú priveľa „prázdnych kalórií“ – energeticky bohatých jedál, ktoré však namiesto vitamínov a prirodzených zložiek stravy obsahujú priveľa cukru a tukov. Aj obézneho človeka tak istým spôsobom môžeme považovať za podvyživeného.

strava a imunita

Ako posilniť imunitu?

beta glukán

cross