Nadváha a obezita = oslabená imunita?

Obezita nie je estetický, ale v prvom rade vážny zdravotný problém. Poškodzuje všetky systémové orgány vrátane imunity. Počet detí a dospelých trpiacich týmto problémom pritom stúpa tak rýchlo, že môžeme hovoriť o pandémii.

Podľa údajov Slovenskej obezitologickej spoločnosti sa počet obéznych ľudí na celej planéte za posledných 50 rokov strojnásobil. Vo väčšine európskych krajín vrátane Slovenska majú nadhmotnosť, ako sa obezite tiež hovorí, viac ako dve tretiny dospelej populácie. Touto chorobou však trpia aj deti. Trpia doslova, pretože okrem toho, že sa trápia tým, ako vyzerajú, celé ich telo musí vynaložiť obrovskú námahu, aby fungovalo.

Aké následky môže mať obezita?

Je dokázané, že v organizme obézneho človeka dochádza k nezvratným imunologicko-metabolickým zmenám, ktoré skracujú dĺžku života o desiatky rokov, vedú k inzulínovej rezistencii, kôrnateniu ciev, k rôznym srdcovo-cievnym komplikáciám a k zlyhávaniu pečene a obličiek. V organizme s nadbytkom tuku neustále prebieha zápal, čo je naozaj silný súper aj pre tú najlepšiu imunitu. Tá často začne zlyhávať, aj preto je obezita príčinou oveľa väčšieho počtu nádorových ochorení, než spôsobuje všeobecný strašiak – fajčenie. Otázkou teda je, ako podporiť zdravie v tomto boji.

Liečba obezity = lepšia imunita?

Liečba obezity každého stupňa patrí do rúk odborníkov. Je naivné myslieť si, že stačí držať diétu a človek si poradí sám. To, samozrejme, neznamená, že pre seba nemôže nič urobiť. Dôležité je dlhodobé a efektívne posilňovanie imunity.

„Podpore imunity okrem vyváženej stravy alebo lekárom naordinovanej diéty určite prospieva pravidelný režim, v ktorom sa strieda primeraná fyzická a psychická námaha s oddychom. Dôležitý je aj kvalitný spánok. Pomôcť posilňovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu môžete aj pomocou beta glukánov,“ hovorí náš odborník Adrián Doboly.

Pomôže posilnenie imunity pri liečbe?

Účinky polysacharidov nazývaných beta glukány sú známe už niekoľko desaťročí a lekári odporúčajú ich užívanie vo forme výživových doplnkov, najmä ak majú vysoký obsah čistého beta glukánu, čoraz častejšie. „Je to dobrá správa, pretože bolo a je opakovane dokázané, že sú to veľmi silné antioxidanty, ktoré pomáhajú zlepšovať nešpecifickú imunitu, zvyšujú odolnosť organizmu voči psychickému aj fyzickému stresu, prispievajú k obnove buniek. Podľa niektorých štúdií beta-1,3/1,4-D glukány z obilnín znižujú hladinu takzvaného zlého cholesterolu a zároveň zlepšujú glykemickú odpoveď organizmu, čo je pri nadváhe veľmi dôležité. Napríklad ovsené vločky sú všade dostupným, lacným a funkčným zdrojom tohto druhu beta glukánu aj vlákniny, takže by v jedálničku pri redukčnej diéte rozhodne nemali chýbať,“ vysvetľuje náš odborník.

3 rady nad zlato

  1. Príznaky detskej obezity netreba podceňovať, dieťa z nej zvyčajne nevyrastie.
  2. Pomoc s liečbou každého stupňa nadváhy a obezity patrí do rúk lekára – špecialistu.
  3. Počas redukčnej diéty potrebuje organizmus vitamíny, minerály a ďalšie látky, ktoré podporujú imunitu a nie sú dostatočne obsiahnuté v strave. Patrí medzi ne aj beta glukán.
  4. Osoby s nadváhou či obezitou sú náchylnejšie na ťažšie stavy Covidu (samozrejme, ak už neboli medzičasom očkované).
cross