Na čo si dať pri výbere beta glukánu pozor?

Že beta glukány – teda prírodné polysacharidy – dokážu zásadným spôsobom podporiť imunitu a uľahčiť telu zápas s chorobou, je známe. Zorientovať sa však v produktoch s obsahom beta glukánu môže byť trochu zložité. Poradíme!

Zdrojom prírodného beta glukánu sú huby (napr. hliva ustricová), pekárske a pivovarské kvasnice, niektoré druhy obilnín (tu ide o iný typ beta glukánov, ktoré sú prospešné najmä na znižovanie cholesterolu v krvi a pomáhajú aj pri regulácii hladiny cukru v krvi) či morské riasy alebo aj niektoré druhy plesní (čo sú de facto tiež huby, ale jednobunkové). Problém je, že by sme tieto potraviny museli jesť vo veľkých množstvách a ani to by nestačilo. Naše telá totiž nemajú enzýmy a mechanizmy na to, aby rozplietli zložité bielkovinovo-polysacharidové komplexy (zmesi), v ktorých je beta glukán „zapletený“, a tak z prírodného zdroja vyťažili čo najviac účinnej látky.  Vyťažiť maximum jeho účinkov z potravín je jednoducho nemožné. Lepšie je dopriať si ho vo forme výživového doplnku.

Je čistota beta glukánu dôležitá?

Je dokázané, že čím je beta glukán v doplnku výživy v čistejšej forme, tým je účinnejší. Vďaka nášmu vlastnému výskumu a postupu pri pestovaní hlivy ustricovej a extrahovaní beta glukánu z nej ho v  produktoch Natures nájdete až v 93 % čistote.

A čo potom vlastne robí v organizme? „Bunky imunitného systému, najmä makrofágy, neurofily a niektoré lymfocyty, majú špecifické receptory, na ktoré sa viaže beta glukán. Keď sa tak stane, imunitná bunka akoby získala super palivo a potom má viac sily ničiť škodcov,“ vysvetľuje Adrián Doboly.

Akú koncentráciu potrebujete?

Dobre fungujúci imunitný systém nepotrebuje extra podporu, ale systematickú starostlivosť. Je možné ju dosiahnuť napr. aj s naším výživovým doplnkom na podporu imunity Beta Glucan 120, ktorý obsahuje 120 mg čistého beta glukánu. Naordinovať si môžete aj Beta Glucan 120+, ktorý je obohatený o kyselinu listovú a vitamín D. Ten prispieva k správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu. Folát, teda kyselina listová, zas pomáha znižovať pocit vyčerpania a únavy, prispieva k syntéze aminokyselín a k správnej tvorbe krvi.

Je prevencia pri chorobách najdôležitejšia?

„V obdobiach, keď je vyššie riziko vírusových a infekčných chorôb, imunitu pomôže posilniť Baciltrafil. Tobolky obsahujú 120 mg vysokočistého mikronizovaného beta glukánu a okrem neho aj zinok, selén, vitamín C a resveratrol,“ radí náš odborník Adrián Doboly. Posledná menovaná látka sa sama osebe nijako nepodieľa na posilňovaní obranyschopnosti organizmu, ale zvyšuje efektivitu beta glukánov.

Čo robiť v prípade mierne oslabenej imunity?

Ak máte pocit, že na vás niečo „lezie“, máte kútiky, kašeľ či mierne zvýšenú teplotu, váš imunitný systém už s najväčšou pravdepodobnosťou usilovne pracuje na potlačení škodlivých votrelcov. Aby na to mali makrofágy a lymfocyty dosť energie, odporúčame ich podporiť výživovým doplnkom Beta Glucan 240+. Za jeho kombináciu s vitamínom D a C vám imunitný systém poďakuje.

Kedy užívať najsilnejšiu dávku beta glukánu?

Pri skutočne závažných ochoreniach, keď je imunitný systém donútený k maximálnemu výkonu a možno už aj vyčerpaný, unavený a potrebuje silnú dávku podpory imunity, odporúča sa užívať denne jednu tobolku Beta Glucan 500 alebo 500+, ktorá je obohatená o vitamín D.

Kým „déčko“ prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov, k správnej funkcii imunitného systému a zohráva úlohu v procese delenia buniek, beta glukán bude pomáhať bunkám imunitného systému s vážnejšími zdravotnými ťažkosťami a počas rizikových a záťažových období.

„Beta glukány neliečia, ale vo výraznej miere ovplyvňujú viaceré zložky imunitného systému, ktoré si potom vedia ľahšie poradiť s rôznymi druhmi nástrah,“ uzatvára Adrián Doboly.

cross