Druhý mesiac v roku sa už tradične nesie v znamení chrípky. Epidémia vrcholí. Čo môžete urobiť, aby ste sa jej vyhli?
„Chrípka nie je banálne, ale vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, spôsobené vírusom chrípky. Ten má niekoľko typov a subtypov,“ hovorí MUDr. Sylvia Pastvová. Šíri sa ľahko a rýchlo prostredníctvom kvapôčok, ktoré infikovaný nechtiac fŕka okolo seba pri kýchaní, kašľaní, ale aj obyčajnom rozprávaní.
Nebezpečenstvo chrípky spočíva v tom, že oslabuje sliznicu dýchacích ciest. Otvára sa tak rýchlostná cesta pre baktérie a vírusy, ktoré môžu ľahko preniknúť ďalej do tela, preto chrípku neraz sprevádzajú aj zápaly ucha, nosa, dutín, priedušiek a pľúc.
Má svoje jednoznačné a špecifické príznaky. Prejavuje sa:
Aj keď je chrípka rýchlo sa šíriace vírusové ochorenie, dá sa pred ňou chrániť. Odborníci odporúčajú (najmä rizikovým skupinám) očkovanie, dôležitá je však aj dôkladná hygiena rúk a najmä dobre fungujúca imunita. Tá si potom s inváziou vírusu ľahšie poradí – buď mu vôbec nedovolí usídliť sa v organizme a robiť šarapatu, alebo bude priebeh ochorenia iba mierny a rýchlejší.
Už dnes môžete začať pracovať na posilnení oslabenej imunity. Dôležitá je najmä rovnováha v životospráve – pracovať tak akurát, hýbať sa akurát, spať dostatočne dlho, ale nie pridlho, a stravovať sa spôsobom, ktorý telo neoslabuje, ale posilňuje.
Najmä v zimnom období, keď sa menej hýbeme a aj slnečných lúčov je málo, je rozumné užívať vitamíny a stopové prvky, ktorých v strave nemusí byť vždy dostatok - najmä vitamín C, D a zinok. „Podľa doteraz publikovaných vedeckých štúdií má významný vplyv na funkčnosť imunitného systému aj beta glukán – výťažok z hlivy ustricovej. Aktivizuje imunitné bunky, konkrétne makrofágy a T-lymfocyty, a zlepšuje ich funkčnosť. Tie potom ľahšie a rýchlejšie vyhľadávajú a odstraňujú z tela patogény a zvyšujú produkciu niektorých druhov imunitných buniek. Beta glukán tak zvyšuje špecifickú aj nešpecifickú imunitu,“ vysvetľuje náš odborník Adrián Doboly.
Ak predsa len podľahnete chrípke, nepodceňujte ju a radšej chorobu vyležte. Svojmu telu pomôžete pokojovým režimom, liekmi na znižovanie teploty, tlmenie bolesti a na kašeľ. Doprajte si dostatok vitamínov a tekutín a o pár dní budete zase fit. V prípade, že príznaky neustupujú, ale, naopak, sa práve zhoršujú, mali by ste určite navštíviť svojho lekára. K chrípke sa totiž niekedy vplyvom oslabenia organizmu „pribalia“ aj bakteriálne infekcie a tie môže byť potrebné liečiť antibiotikami.
Nezabúdajte, že aj keď akútna fáza chrípky môže trvať iba pár dní, infekční môžeme byť aj vyše týždňa. Dobre známe opatrenia R-O-R je teda vhodné dodržiavať aj v prípade chrípky.