Viete, aké sú príznaky chrípky?

Druhý mesiac v roku sa už tradične nesie v znamení chrípky. Epidémia vrcholí. Čo môžete urobiť, aby ste sa jej vyhli?

„Chrípka nie je banálne, ale vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, spôsobené vírusom chrípky. Ten má niekoľko typov a subtypov,“ hovorí MUDr. Sylvia Pastvová. Šíri sa ľahko a rýchlo prostredníctvom kvapôčok, ktoré infikovaný nechtiac fŕka okolo seba pri kýchaní, kašľaní, ale aj obyčajnom rozprávaní.

Nebezpečenstvo chrípky spočíva v tom, že oslabuje sliznicu dýchacích ciest. Otvára sa tak rýchlostná cesta pre baktérie a vírusy, ktoré môžu ľahko preniknúť ďalej do tela, preto chrípku neraz sprevádzajú aj zápaly ucha, nosa, dutín, priedušiek a pľúc.

Ako sa chrípka prejavuje?

Má svoje jednoznačné a špecifické príznaky. Prejavuje sa:

  • rýchlym nástupom,
  • vysokou teplotou až horúčkou,
  • bolesťami hlavy, hrdla a svalov,
  • nádchou,
  • neproduktívnym (suchým a bolestivým) kašľom,
  • celkovou slabosťou.

Čo pomáha proti chrípke?

Aj keď je chrípka rýchlo sa šíriace vírusové ochorenie, dá sa pred ňou chrániť. Odborníci odporúčajú (najmä rizikovým skupinám) očkovanie, dôležitá je však aj dôkladná hygiena rúk a najmä dobre fungujúca imunita. Tá si potom s inváziou vírusu ľahšie poradí – buď mu vôbec nedovolí usídliť sa v organizme a robiť šarapatu, alebo bude priebeh ochorenia iba mierny a rýchlejší.

Už dnes môžete začať pracovať na posilnení oslabenej imunity. Dôležitá je najmä rovnováha v životospráve – pracovať tak akurát, hýbať sa akurát, spať dostatočne dlho, ale nie pridlho, a stravovať sa spôsobom, ktorý telo neoslabuje, ale posilňuje.

Vitamíny a beta glukán

Najmä v zimnom období, keď sa menej hýbeme a aj slnečných lúčov je málo, je rozumné užívať vitamíny a stopové prvky, ktorých v strave nemusí byť vždy dostatok – najmä vitamín C, D a zinok. „Podľa doteraz publikovaných vedeckých štúdií má významný vplyv na funkčnosť imunitného systému aj beta glukán – výťažok z hlivy ustricovej. Aktivizuje imunitné bunky, konkrétne makrofágy a T-lymfocyty, a zlepšuje ich funkčnosť. Tie potom ľahšie a rýchlejšie vyhľadávajú a odstraňujú z tela patogény a zvyšujú produkciu niektorých druhov imunitných buniek. Beta glukán tak zvyšuje špecifickú aj nešpecifickú imunitu,“ vysvetľuje náš odborník Adrián Doboly.

beta-glucan-500

Ako rýchlo prekonať chrípku?

Ak predsa len podľahnete chrípke, nepodceňujte ju a radšej chorobu vyležte. Svojmu telu pomôžete pokojovým režimom, liekmi na znižovanie teploty, tlmenie bolesti a na kašeľ. Doprajte si dostatok vitamínov a tekutín a o pár dní budete zase fit. V prípade, že príznaky neustupujú, ale, naopak, sa práve zhoršujú, mali by ste určite navštíviť svojho lekára. K chrípke sa totiž niekedy vplyvom oslabenia organizmu „pribalia“ aj bakteriálne infekcie a tie môže byť potrebné liečiť antibiotikami.

Nezabúdajte, že aj keď akútna fáza chrípky môže trvať iba pár dní, infekční môžeme byť aj vyše týždňa. Dobre známe opatrenia R-O-R je teda vhodné dodržiavať aj v prípade chrípky.

cross