Hliva ustricovitá, často nazývaná aj ustricová, je drevokazná huba s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami. Možnosti jej prípravy sú prakticky neobmedzené, no v kuchyni sa využitie tejto huby zďaleka nekončí. Hliva totiž obsahuje viacero užitočných vitamínov, aminokyselín a minerálov, zo všetkého je však pre organizmus najdôležitejšia látka beta glucan.
Čo je beta glucan?
Beta glucan je „cukor“, presnejšie zložený cukor – polysacharid, zodpovedný za väčšinu zdravotných účinkov hlivy. Keďže ľudské telo nevie huby dobre spracovávať, je pôsobenie beta glucanu výrazne obmedzené. Ak máte oslabenú imunitu alebo chrípku, konzumáciou hlivy už svoju odolnosť nezvýšite. Vtedy je potrebné siahnuť po výživových doplnkoch, ktoré obsahujú beta glucan vo vysokej kvalite a čistote.
Ako pomáha beta glucan?
Ak imunitné bunky nájdu očistený beta glucan, vždy sa mu potešia. V jeho prítomnosti akoby dostali väčšiu chuť plniť si svoje úlohy. Funkcia imunity (obranyschopnosti) je chrániť telo pred ochoreniami spôsobenými baktériami, vírusmi, plesňami či parazitmi, hojiť rany, ako aj brániť deleniu poškodených a zmutovaných buniek, z ktorých môže vzniknúť rakovina. Imunitný systém sa však dennodenne poškodzuje stresom, znečisteným prostredím či nesprávnymi životnými návykmi a ak sa nestíha regenerovať, svoje úlohy už nemusí zvládať. To sa môže prejaviť ochorením. Beta glucan však pomáha udržiavať jeho správnu funkčnosť.
Hliva a jej zdravotné účinky v skratke
- Znižuje cholesterol v krvi – vďaka vysokému obsahu vlákniny a prirodzených látok
- Je zdrojom beta glucanu – ktorý je najdôležitejšou zložkou hlivy ustricovitej
- Pomáha regulovať funkciu čriev – na podporu ťažkostí so žalúdkom a trávením je hliva ako stvorená
- Ošetruje pokožku – gél z hlivy ustricovitej podporuje tvorbu tkanív a regeneráciu pokožky
- Podporuje črevnú mikroflóru – beta glucan a niektoré ďalšie zložky hlivy podporujú tvorbu a životaschopnosť probiotických bakteriálnych kultúr