Ako správne detoxikovať telo?

Viete, prečo je obdobie po zimnom hodovaní a pred veľkonočnými sviatkami určené na jarný detox organizmu? Naši predkovia sa riadili kolobehom prírody, preto pre nich bola prírodná detoxikácia organizmu úplne prirodzená. Dnes môžeme využiť ich skúsenosti v kombinácii s najnovšími poznatkami vedy.

Ľudský organizmus sa zbavuje jedov (toxínov) nepretržite. Pracuje na tom 24/7 a najmä pre pečeň a obličky, ale aj pre kožu a ďalšie orgány, je to náročná úloha.

Jedov v sebe totiž máme viac, než by sme si želali. Z jedla, zo životného štýlu (stres, nedostatok spánku, hnev), zo vzduchu, v ktorom sú malé aj veľké prachové častice aj nebezpečné plyny, a dokonca aj z niektorých druhov kozmetiky či liečiv.

Ako detoxikovať telo

Čo je detox? Sú to aktivity zamerané na posilnenie imunitného systému a na zbavenie sa čo najväčšieho množstva jedov nahromadených v rôznych častiach tela. Má zmysel kedykoľvek, keď sa cítime unavený, bez energie alebo máme za sebou psychicky náročné obdobie.

Jarný detox sa robí preto, aby sme po zime, ktorá je náročná pre telo aj pre duševné zdravie, privítali nové ročné obdobie v plnej sile a zdraví. Pretože organizmus, ktorý musí vynakladať veľa energie na svoju očistu, znamená organizmus so zníženou imunitou a to ide ruka v ruke s vyšším rizikom chorôb.

Najúčinnejší detox je kombináciou byliniek alebo bylinných preparátov na očistu pečene, obličiek, čriev, krvi a lymfy spolu s úpravou životného štýlu.

Prírodná detoxikácia organizmu

Drastické diéty a zásadné obmedzovanie sa v jedení nie sú detoxikáciou, ale jedy produkujúcim stresom. Naopak, prírodná detoxikácia je príjemná a zmysluplná. Okrem bylinných odvarov a čajov si do jedálnička zaraďte ľahké jedlá a pridajte tekutiny v podobe vody. Toto pomáha pri detoxikácii pečene, obličiek aj tráviaceho traktu. Vhodnými bylinkami sú žihľava, púpava, repík, mäta a pestrec mariánsky. Podporujú metabolizmus, trávenie a pomáhajú pre detoxe obličiek.

Detox hlavy

Zabúdať netreba ani na zanesenie organizmu stresom. „Stres sa podieľa na znižovaní imunity rovnako významne ako nevhodný životný štýl. Dá sa povedať, že jeho produktom sú jedy, toxíny, ktoré telu škodia,“ hovorí odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly.

Jar je symbolom nových začiatkov. Môže znamenať aj váš nový životný štýl, v ktorom odstránite toľko príčin stresu, koľko sa len dá. A tie ostatné začnete vyvažovať aktivitami, pri ktorých sa do tela vyplavujú hormóny šťastia – endorfíny. Možno sa to u vás deje počas prechádzky, pri behu alebo počas tanca. Doprajte si to rovnako ako oddych.

„Telo zbavené nahromadených toxínov a so silnou imunitou si udržíme čo najdlhšie správnym balansom v živote, v ktorom sa stravujeme správne, spíme aspoň 7 hodín denne, dostatočne sa hýbeme a nezabúdame ani na psychohygienu,“ uzatvára A. Doboly.

cross