Podpora imunity v lete

Ak ste si mysleli, že obdobie chrípok a oslabenej imunity je už za nami a v lete nám nič nehrozí, tak opak je pravda. Aj v teplom ročnom období číhajú na každom rohu bacily a „letná chrípka“ sa na nás môže nalepiť kedykoľvek. „Letná chrípka“ je ľudové označenie zdravotných problémov, ktoré sa na chrípku podobajú. V skutočnosti však o chrípku nejde (nie je to infekcia chrípkovým vírusom), teda sa nedá pred ňou chrániť očkovaním a nepomôžeme si ani antibiotikami.

Za „letnú chrípku“ môžu predovšetkým teplotné rozdiely, ktorým vystavujeme naše telo – skákanie do ľadovej vody počas horúcich letných dní, nadmerné fyzické aktivity, prechod z klimatizovaných priestorov do tepla, pitie ľadových nápojov, prievan v autobuse či kancelárii.

Určite nikto z nás nechce v slnečnom počasí pociťovať únavu, škriabanie v hrdle, mať horúčku, kašľať a stráviť tieto krásne dni pod perinou. Takzvaná „letná chrípka“ má o čosi ľahší priebeh ako tá skutočná počas mrazivých dní. Na to, aby sme sa z nej dostali, nám stačí dostatočný oddych, primeraný príjem tekutín, ale v prípade potreby aj voľne dostupné lieky na zníženie horúčky.

Pomoc z prírody

Netreba zabúdať ani na prírodných pomocníkov, ktorých by sme mali mať vždy poruke – bylinkové čaje, cesnak, mätu či zázvor. Podporovať imunitu je však potrebné počas celého roka, leto nie je výnimka, a to napríklad vhodnými výživovými doplnkami s obsahom beta glucanu, ktorý má významný vplyv na funkčnosť imunitného systému.

My vám prinášame niekoľko tipov, ako sa vyvarovať prechladnutiu počas letných mesiacov a ako posilniť imunitu, aby fungovala ako hodinky.

Podpora imunity

Rady nad zlato

  1. Prechádzky v prírode – Čo by to bolo za leto, keby ste ho strávili sedením v obývačke? Nemali by ste z toho nič ani vy a dokonca by to nebolo prospešné ani pre zdravé fungovanie vášho organizmu. Vezmite deti, rodičov, kamarátov a choďte sa prejsť k jazeru, spravte si piknik v parku, choďte opekať alebo si len tak sadnite na terasu v záhrade a vychutnávajte si čerstvý vzduch. Pozor si však treba dávať na priame slnko. Počas teplých dní radšej striedajte slnko s tieňom, aby ste nedostali úpal, ktorý dá našej imunite a celému organizmu riadne zabrať.
  2. Zdravá výživa alebo Vitaj, obdobie letných šalátov! – Zelenina a ovocie priamo zo záhrady? V tomto ročnom období určite! Výhovorky, že sú drahé, idú nateraz bokom. Vďaka nim môžete spestriť svoj jedálniček, doplniť si vitamíny a ďalšie živiny a podporiť svoju imunitu.
  3. Oblečte sa! – Aj napriek tomu, že je počas dňa vonku krásne počasie, noci bývajú mierne chladné, preto by ste mali mať vždy poruke niečo teplejšie.
  4. Dostatočný príjem tekutín – Najdôležitejšie je dodržiavanie pitného režimu. Vychladené alkoholické nápoje sa doň však nepočítajú, skôr naopak! Vždy by ste mali mať so sebou fľašu vody, a to nielen na parádu. Počas dňa z nej treba aj priebežne popíjať – odporúča sa čistá voda alebo bylinkový čaj bez cukru.
  5. Pozor na kvalitu potravín – V horúčavách sa jedlo skazí veľmi rýchlo. Následky snáď ani netreba pripomínať – v lepšom prípade pár dní „zrýchleného kroku“, v horšom prípade pobyt na infekčnom oddelení v nemocnici.
cross