Ako sa priblížiť k rovnováhe?

Pomôcť môže aj beta glucan

Prečo dbať na všetky známe, imunitu podporujúce veci? Zdravo jesť, zdravo sa hýbať, zdravo odpočívať? Cieľom je žiť v maximálnej možnej rovnováhe a namiesto výhovoriek typu Nedá sa, hľadať spôsoby, ako sa k rovnováhe priblížiť.

Príroda nám k tomu nadelila kopec prostriedkov. Aj z nich sú niektoré chronicky známe a dá sa povedať, že aj chronicky využívané, a niektoré z nepochopiteľných príčin využívame oveľa menej. Jedným z nich je beta glucan. Čo to vlastne je?

Beta glucan: Jedinečný podporovateľ imunity úplne iného rangu ako „céčko“ či magnézium, po ktorých siahame zvyčajne, keď je zle. Beta glucan má výnimočnú schopnosť aktivovať imunitné bunky (konkrétne vyššie spomínaný receptor CR3), a tým dáva organizmu šancu brániť sa proti neduhom, ktoré hrozia v dôsledku únavy. Mali by sme ho užívať vždy, keď vynakladáme veľkú námahu a sme v strese. Pokojne aj celoročne, pretože sa ním nedá predávkovať a nemá žiadne vedľajšie účinky. V strave ho užívame už milióny rokov (nachádza sa v cereáliách, kvasniciach a v drevokazných hubách), ale aby sa jeho účinky mohli prejaviť v plnej miere, treba dbať na jeho množstvo a veľkosť. Beta glucan prijatý v spomínanej prirodzenej strave je laicky povedané priveľký na to, aby sa vstrebal do krvi a lymfatického systému, zo žalúdka putuje ďalej do hrubého čreva a tam vykonáva svoju dobrú službu. Ak ním chceme posilniť imunitu celého organizmu, treba si kúpiť čo najčistejšie preparáty. „Klinické štúdie potvrdili terapeutický účinok pri užívaní dvoch až piatich miligramov beta glucanu na kilogram hmotnosti človeka. Samozrejme, dávka je závislá od imunitnej nedostatočnosti, závažnosti ochorenia či poškodenia imunity liečivami, napríklad antibiotikami a liečbou, napríklad chemoterapiou. Ideálne je užívať ho ráno, kým je tráviaci trakt prázdny,“ radí Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures, ktorá získava beta glucan z hlivy ustricovitej.

Zaujímavosť v USA a v Japonsku sa beta glucan ordinuje ako súčasť onkologickej liečby, pretože boli preukázané jeho pozitívne účinky nielen pri liečbe rakoviny, ale aj pri zastavení rastu tumorov a rozširovaní metastáz.

cross