Čo si treba všímať pri výbere výživového doplnku?

Ako si vybrať ten správny produkt tak, aby sme peniaze investovali skutočne do vlastného zdravia?

Pri kozmetických výrobkoch či pri výživových doplnkoch je dobré získať čo najlepšie informácie o produktoch, ale aj o výrobcovi. Rozličné výrobky s beta glukcanom nie sú rovnaké. Mnohokrát sa vyskytujú až zarážajúce rozdiely v kvalite. Pri výbere výživového doplnku či kozmetického prípravku si treba všímať:

  1. Čistotu beta glucanu – čím vyššia čistota, tým lepší účinok, čistota nad 90 % napovedá, že ide o kvalitný výrobok.
  1. Množstvo beta glucanu v dennej dávke – obvykle sa odporúča 2 až 5 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. To znamená, že denná dávka pri človeku s hmotnosťou 60 kg začína na približne 120 mg. Pri kozmetických výrobkoch by obsah beta glucanu nemal byť menší ako 1 %.
  1. Zdroj beta glucanu – ten je často spojený s čistotou. Napríklad beta glucan obilninového pôvodu (ovos, jačmeň) je veľmi často nízkej čistoty (do 40 %) a jeho účinok je skôr probiotický než imunostimulačný. Naopak, beta glucan z húb je možné získať vo vysokej čistote. Beta glucany z kvasníc sa čistotou obvykle nachádzajú uprostred obilninových a hubových glucanov. Teda, zdroj beta glucanu môže byť pomerne dobrým indikátorom čistoty a účinku na imunitný systém.
  1. Spracovanie beta glucanu. Beta glucan z hlivy ustricovitej je nerozpustný. Aby sa dostal do celého organizmu, mal by byť prispôsobený podmienkam priepustnosti tenkého čreva, ktoré neprepustí nerozpustné častice väčšie ako približne 60 mikrometrov. Ak sú častice beta glucanu väčšie ako je uvedený rozmer, ich účinok sa obmedzuje len na aktiváciu imunitných buniek v tenkom čreve. Spôsob rozbitia látky na mikrometrové častice sa nazýva mikronizácia. Výrobky s mikronizovaným beta glucanom, prípadne inými substanciami, majú vyššiu účinnosť, navyše mnohokrát stačí podanie menšieho množstva mikronizovanej látky na dosiahnutie rovnakého efektu, ako u väčšieho množstva nemikronizovanej látky.
  1. Balenie. Z hľadiska bezpečnosti a ochrany výrobkov pred vplyvmi okolia je lepšie ak sú tablety (kapsule) balené vo farmaceutických blistroch, než voľne sypané v plastových fľaštičkách či dózach. Balenie do blistrov je síce mierne drahšie, zákazník však má až do užitia tabletky alebo kapsule istotu, že každá jedna je osobitne chránená pred vplyvom prostredia, prípadne kontaminácie.
  1. Pomocné látky – každá konzervačná látka, umelé farbivo alebo príchuť do istej mierny negatívne vplýva na ľudské zdravie. Či už ide o toxický komponent (i keď pri povolených dávkach len do veľmi malej miery) alebo o potenciálny alergén. Vhodné je preto užívanie takých prípravkov, ktoré tieto látky neobsahujú.
cross