Odvrátená strana leta

Žúrujúce kvasinky

Trikrát hurá, najobľúbenejšia časť roka je definitívne tu! Keď svieti slnko, dni sú dlhé a podvečery naplnené prísľubom pohody i dobrodružstva, aj tie najväčšie problémy sú o čosi znesiteľnejšie. Ibaže chuť radostne tlieskať má aj niekto iný… Len nemá ruky.

Leto má veľa symbolov – teplo, oblečenie, ktoré viac odhaľuje ako zahaľuje, kúpanie vo vode i vlastnom pote, túžba po sprche ráno, na obed aj večer, sex neviazanejší, hravejší a štatisticky najmenej bezpečný z celého roka, chladené drinky, dovolenkové ničnerobenie, ktoré sa všemožne snaží preniknúť aj do všedných pracovných dní… Výpočet by mohol byť nekonečný, ale netreba, veď všetci vieme, o čom je reč.

 

No možno už menej vedomí sme si toho, že všetky tieto symboly sú vodou na mlyn maličkým organizmom, ktoré s nami, či presnejšie v nás – až na malé výnimky – nažívajú v pokoji a mieri. V lete sa však šanca, že sa utrhnú z reťaze a bude zle-nedobre, šplhá na maximum. Juuuj, ako to potom svrbí! Páli! A nie hocikde, ale presne TAM, na tých najháklivejších a najintímnejších miestach. Ups!

Rozmnožme sa, dievčatá!

Tými organizmami sú kvasinky druhu candida. Prirodzene žijú v ženskom tele: v črevách, v ústach, krku, pažeráku aj v pošve, kde je teplúčko a vlhko. Neškodia, kým ich je tak akurát a kým je pH v pošve prirodzene kyslé, teda nižšie ako 5,5. To však letné radovánky veľmi ľahko zmenia, kyslosť sa zníži a pre kvasinky je to povel na veľký rozmnožovací žúr. Výsledok? Kým večer nám ešte nič nebolo, ráno sme o nepríjemnú mykózu bohatšie.

Mám ju, nemám ju?

To je otázka za milión! Ak svrbí a páli, zrejme to tak bude. Návšteva lekára nie je nutná, pokiaľ nastane mier do troch dní. Pomôcť môžu aj voľnopredajné výživové doplnky z lekárne. Na výber je viacero produktov a na pomyselný vrchol rebríčka doplnkov stravy  vhodných nielen na liečbu, ale aj prevenciu mykózy, sa najnovšie prepracúvajú tie, ktoré obsahujú výťažok z hlivy ustricovitej – beta glucan. „Je to vďaka vynikajúcim výsledkom množstva klinických a experimentálnych štúdií, možnostiam jeho nasadenia, všeobecnej neškodnosti bez kontraindikácií a transformovania teoretických poznatkov do konkrétnych výrobkov. Zo skúseností z ordinácie môžem potvrdiť, že rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy a priebeh ochorenia HPV, beta glucan navyše upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje predmenštruačný syndróm,“ chváli tieto produkty gynekologička MUDr. Eva Žďárská z Centra gynekológie a asistovanej reprodukcie v Brne.

Ak aj po troch dňoch a domácej snahe o liečbu svrbí a páli ďalej, alebo ak nebodaj tam dole všetko opuchlo, bolí to pri močení alebo pri milovaní, hanba bokom a rovná čiara k doktorovi! Inak bude ešte horšie a kvasinky sa z vagíny v húfoch rozšíria do celého tela. Bŕŕŕ!

cross