Prečo je február rizikový mesiac?

Vedeli ste, že február je najrizikovejším mesiacom, kedy môžete dostať nepríjemnú chrípku? Poznáte to. Zobudíte sa, bolí vás celé telo, hlavu máte v plameňoch a viete, že je to tu. Niekoľko dní nebudete schopní fungovať a budete musieť ležať v posteli, odrezaní od celého sveta, aby ste nenakazili priateľov a blízkych.

Aké sú príznaky chrípky?

Chrípkové obdobie zvyčajne kulminuje počas siedmeho až deviateho týždňa v roku. Toto infekčné ochorenie prichádza nečakane ako rýchlo sa šíriaci a premenlivý vírus. Zo zdravého človeka sa náhle stane chorý, ktorý musí bojovať s celým radom príznakov od vysokej horúčky až po zimnicu. Priebeh je podobný ako pri akútnych zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest. Často sa však stáva, že vplyvom oslabenia počas chrípky pacient získa aj nejaký bakteriálny „bonus“, najčastejšie infekciu dýchacích ciest, ktorú by sme inak možno hravo prekonali.

Fakty o chrípke

  • Pri chrípke sme infekční maximálne týždeň po prvých príznakoch.
  • Úplné vyliečenie trvá 2 – 4 týždne, tzn., aj keď sa už cítime pomerne fit, nemali by sme sa po (zdanlivom) vyliečení prepínať.

Koho ohrozuje chrípka najviac?

Samozrejme, k najviac ohrozeným patria deti v školách a škôlkach. Preplnené triedy sú doslova rajom na šírenie vírusov. Aj preto sa stáva, že školy sú nútené v tomto období zatvoriť na niekoľko dní alebo týždňov svoje brány a vyhlásiť chrípkové prázdniny. Vtedy je dobré posilniť imunitu dieťaťa ešte intenzívnejšie ako počas celého roka. V tom vám môžu výborne pomôcť výživové doplnky na podporu imunity pre deti.

Keď ochorie celá rodina

Podpora imunity je základ

Dôležité je budovať si imunitu počas celého roka, nie až vtedy, keď chrípka klope na dvere. Napriek tomu, že nechcete otvoriť, ona si už potom jednoducho „vstúpi“. Potvrdzuje to aj náš odborník na imunitu – Ing. Adrián Doboly: „Podporovať obranyschopnosť počas celého roka by mali nielen rodičia u malých detí, ale aj samotní dospelí sami u seba. Vhodným pomocníkom je beta glukán extrahovaný z čerstvej hlivy ustricovej, ktorý dokáže efektívne posilniť telo, ktoré potom účinnejšie čelí hrozbe ochorení. Podceňovať netreba ani dostatok pohybu, vhodnú životosprávu a otužovanie.“

„Moderné“ vírusové ochorenia

Najnovšie vzbudzuje pozornosť verejnosti najmä koronavírus, ktorý sa prejavuje podobne ako pľúcne ochorenie a prenáša sa z človeka na človeka. Objavil sa v Číne v meste Wu-chan. Tak ako pri každom vírusovom ochorení, aj v tomto prípade platí staré známe a osvedčené – základom je prevencia, čiže posilňovanie imunity a dodržiavanie hygienických opatrení, ako je pravidelné umývanie a dezinfekcia rúk či vyhýbanie sa cestám do ohrozených oblastí. V prípade, že ste sa vrátili zo zahraničia a necítite sa dobre, je vhodné nechať sa skontrolovať lekárom. Nakúpte si taktiež hromadu rúšok, ktoré treba často meniť, aby ste neinfikovali všetkých, ktorých cestou stretnete.

 

cross