Blog, Strana 3

Náš beta glucan

Prečo náš beta glucan?

Investícia do zdravia sa vyplatí iba vtedy, ak si vyberiete správne.

  • Sme slovenská rodinná firma a k zdraviu pristupujeme zodpovedne. Účinky beta glucanu sme najskôr vyskúšali vo vlastnej rodine, a to pri najvážnejších diagnózach. Až potom sme sa s ním rozhodli podnikať. Vieme, čo predávame. Na trhu pôsobíme 19 rokov a naše výrobky poznajú vo viac ako 20 krajinách sveta.
  • Beta glucan extrahujeme z čerstvej Hlivy ustricovitej, nie zo sušených húb. Vďaka tomu je imunostimulačná látka v najvyššej kvalite a ponúka najvyššiu možnú účinnosť. Hliva, ktorú používame na výrobu beta glucanu, pochádza aj z ekologického poľnohospodárstva, čím sa efektívne vyhneme nežiaducim látkam obsiahnutým v beta glucane: ťažkým kovom, rezíduám pesticídov a herbicídov, zvyškom poľnohospodárskych hnojív. Z kapacitných dôvodov ho dnes už nevyrábame výhradne z húb v bio kvalite. Avšak výsledky testovania na rezíduá pesticídov a herbicídov potvrdzujú, že naši pestovatelia k produkcii húb pristupujú zodpovedne a všetky sledované parametre sú pod hranicou merateľnosti. Certifikovaný bio beta glucan sa extrahuje výhradne z certifikovanej bio hlivy od certifikovaného dodávateľa. Samotný proces výroby bio beta glucanu sa uskutočňuje na oddelených zariadeniach alebo počas doby, kedy sa nevyrába štandardný beta glucan. Pri výrobe beta glukánu, či už bio alebo ne-bio, nie sú použité žiadne farbivá, aditíva ani konzervačné látky.
  • Na deklarovanie čistoty beta glucanu používame fakty. Náš technologicky pokročilý a patentovaný postup extrakcie nám umožňuje dosahovať výnimočnú čistotu izolovaného beta glucanu a vďaka nej aj vysokú aktivitu. Čistota nášho fungálneho beta glucanu dosahuje 93 % (+/- 2 %). Je dôležitá pre aktivitu beta glucanu a jeho bezpečnosť: čím je beta glucan čistejší, tým nižšie je riziko vedľajších účinkov alebo alergických reakcií, ktoré môžu byť spôsobené nečistotami, najmä bielkovinami. Náš beta glucan obsahuje 0 % bielkovín.
  • Ako jediný výrobca Beta glucanu v Českej a Slovenskej republike spracovávame beta glucan mikronizáciou. Vďaka mikronizácii nášho beta glucanu na 5 µm (mikrometrov*) dosahujeme ešte vyššiu efektivitu a bioaktivitu, a teda lepšie účinky na organizmus. Keďže cez klky tenkého čreva môžu prejsť len častice s veľkosťou do 60 mikrometrov, je potrebné dosiahnuť, aby častice beta glucanu mali túto alebo menšiu veľkosť. Mikronizácia je rozomletie látky na častice s veľkosťou 5 µm. Vďaka tomu je zabezpečený optimálny transfer z tráviacej sústavy cez lymfatický systém do krvi a zvýšenie imunitnej odpovede vášho organizmu.
  • Vyrábame najvyšší obsah vysokočistého beta glucanu v 1 kapsule na trhu (Beta glucan 500 a Beta glucan 500+).
  • V roku 2008 sme získaním certifikátu systému manažérstva kvality podľa normy ISO 9001:2008 ako prví potvrdili svoje ambície v udržiavaní a zvyšovaní kvality výroby beta glucanu. Našu snahu poskytovať kvalitné a bezpečné výrobky sme navyše preukázali aj zavedením a certifikovaním systému bezpečnosti potravín podľa normy ISO 22000:2005. Systémy riadenia kvality a bezpečnosti potravín sú každoročne auditované.
  • Náš prístup k výrobe bol od roku 2005 viacnásobne ocenený známkou kvality „Slovak Gold“ pre výrobky Baciltrafil, Beta glucan 24C, Beta glucan 120, Beta glucan 240 a Beta glucan 500.
  • Účinok našich výrobkov dokazujú i najnovšie klinické štúdie.

 

Iné more, iný vplyv na imunitu

Dovolenka pri mori je zvyčajne dobrá správa. Už samotná zmena prostredia a pár dní oddychu môžu mať pozitívny vplyv na imunitný systém. Ak sa, samozrejme, vyhneme spáleniu od slnka a iným problémom. Zlepšenie stavu niektorých diagnóz si však vyžaduje špecifickú slanosť mora aj vlhkosť vzduchu.

Aj keď je každé more slané, každé je slané inak a rozdielne vplýva aj na imunitný systém.

Dovolenka pri mori s deťmi je ideálna v lokalitách s miernejšou slanosťou morskej vody. Stredozemné more má pomerne uniformnú slanosť okolo 3,8%. Jadranské more je ešte slanšie, je v ňom až 40 gramov soli na 1 liter vody.

Samozrejme, zďaleka nie je také slané ako Mŕtve more, ktoré je až desaťnásobne slanšie ako ostatné moria a oceány. Liter vody obsahuje 330 až 400 gramov soli, kým v ostatných moriach je priemer okolo 35 gramov. Len pre zaujímavosť, výrazne menej slané je Čierne more (1,7%), nakoľko sa doň vlieva viacero mohutných riek (Dunaj, Dneper, Don). Ešte menej slané (0,7%) je Baltické more, ale v ňom by ste sa už nezaobišli bez neoprénu na kúpanie.

Aby more mohlo liečiť

Liečivé účinky dovolenky pri mori však nemožno čakať pri pobyte kratšom ako desať dní. Okrem slanosti vody vplýva na imunitu a zdravotný stav teplota vody, obsah minerálov a stopových prvkov v morskej vode, vlhkosť vzduchu, podiel aerosólu (morskej vody) vo vzduchu, strava a celkový dovolenkový režim.

Platí, že čím je more slanšie, tým silnejšie má regeneračné účinky na kožné problémy. Výberom číslo jeden pri ochoreniach kože by teda malo byť Mŕtve more.

More na každý problém

Pri problémoch s dýchacími cestami odborníci odporúčajú dlhší pobyt pri Egejskom mori alebo pri Baltskom mori. V tomto prípade je podstatný aj obsah aerosólov v ovzduší. Čím je pobrežie členitejšie alebo, inak povedané, čím má morská voda viac prekážok, o ktoré sa triešti, tým je okolitý vzduch nasýtenejší mikroskopickými kvapkami slanej morskej vody – aerosólmi, ktoré vdychujeme, takže more vplýva na telo aj zvnútra.

Morský aerosól je bohatý na ióny jódu a vápnika a obsahuje podstatne menej peľov ako vnútrozemský vzduch. Preto pobyt pri mori uľavuje alergikom a ľuďom trpiacim problémami s dýchacími cestami.

Z pohľadu obsahu aerosólov v ovzduší je vhodné aj Baltské a Severné more. Nie je to typická horúca dovolenka, čo je určite príjemnejšie ako pre seniorov, tak aj pre malé deti.

Správny režim

Aby bol pobyt pri mori nielen relaxačný, ale aj ozdravný, oplatí sa dodržiavať niekoľko zásad. Patrí medzi ne ranná prechádzka, vyhýbanie sa pobytu na slnku v najhorúcejšej časti dňa (od 13:00 do 15:00), dodržiavanie siesty a, pravdaže, ochrana tela pred spálením.

Okrem krémov s vhodnými UV filtrami sú dobrými pomocníkmi na regeneráciu kože vystavenú slnečným lúčom prípravky s vysokým obsahom čistého beta glukánu.

Ten pomôže aj v prípade precitlivených intímnych ženských partií. Slaná morská voda síce môže blahodarne vplývať na mykózy a zápal pošvy, ale vlhké plavky a ďalšie faktory majú zase opačný efekt. „Vtedy odporúčame používať vaginálne čapíky s obsahom beta glukánov a sodnej soli kyseliny hyalurónovej,“ radí Ing. Adrián Doboly z Natures. „Pomáhajú udržiavať prirodzenú vlhkosť a prirodzené pH intímnych partií a zároveň vytvárajú a obnovujú kultúry, ktoré v týchto častiach tela žijú, a chránia ich.“ Vaginálne čapíky Femiglucan zmierňujú pálenie, svrbenie a pocit suchosti.

Doprajme telu čas na aklimatizáciu

Po dovolenke pri mori na posilnenie imunity môže tiež zaskočiť aktivácia kožných alebo dýchacích problémov. Teda toho, čo sme chceli pobytom pri mori zmierniť. Netreba hneď prepadať panike. To „len“ slnko, morská voda a vzduch bohatý na aerosóly naštartovali v organizme imunitné procesy, ktoré sa môžu spočiatku prejaviť zhoršením ich stavu. Je to však začiatok ozdravného procesu, telo potrebuje istý čas na aklimatizáciu.

Kto nechce či nemôže ísť k moru, ale chcel by slanú vodu, môže sa vybrať do Podhájskej, kde je slanosť vody 3,1% a celková mineralizácia 14,4% (t. j. 144g minerálov rozpustených v 1 litri vody).

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Prvá pomoc pre citlivú pokožku (nielen) v lete

Teplo, sucho, slnko. Znie to dobre? Určite to nie je dobrá správa pre pokožku, ktorá v lete paradoxne trpí tým, čo máme na tomto ročnom období najradšej. Keď sa k tomu pridajú štípance od komárov či prisatý kliešť, galiba je na svete.

Opaľovací krém s vhodným faktorom by sme v lete mali pokožke „obliekať“ každý deň, nielen vtedy, keď sa zámerne vystavujeme slnečným lúčom a chytáme bronz.

Ľudská pokožka je citlivá na UVA aj UVB žiarenie. Kým druhé je zodpovedné za zmenu farby pokožky a prináša nám opálenie, prvé preniká hlboko do štruktúr pokožky a spôsobuje jej starnutie.

Na výber vhodného krému a správne opaľovanie by mal v lete myslieť každý z nás, nielen ľudia s citlivou pokožkou.

Spálená pokožka je problém

Dôsledkom nadmerného slnenia je spálená pokožka – bolestivá a citlivá na dotyk. Dôsledky spálenia sú však ďalekosiahlejšie než niekoľkohodinový diskomfort. Niektoré bunky môžu byť natrvalo poškodené a už sa nedokážu zregenerovať. Je dokázaná priama súvislosť medzi spálením pokožky, jej predčasným starnutím, tvorbou pigmentových škvŕn aj rakovinou kože.

Prvú pomoc spálenej a citlivej pokožke na tvári môžete poskytnúť ošetrením vhodným krémom. Via Natura Rejuvenator s beta glukánom a s vysokým podielom extra panenského bio kokosového oleja pomáha poškodenú kožu a citlivú pokožku rýchlo regenerovať a hydratovať. Nie je na škodu, keď sa stane vaším letným must have.

Prirodzená aróma prírodného kokosového oleja navyše udrží ďalej od vašej pokožky po krvi bažiace komáre, pretože funguje ako prírodný repelent. Sotva v lete existuje horšia kombinácia ako pokožka precitlivená od slnka plná štípancov.

Lokálna pomoc

Našťastie, príroda nám v podobe beta glukánov a gélov či krémov s ich obsahom ponúka pomoc aj v takýchto nepríjemných prípadoch. „Vysoký obsah beta-1,3/1,6-D-glukánov v Beta Glucan géle podporuje regeneráciu pokožky a chráni pred jej poškodením. Obsahuje tiež glycerín, ktorý bráni vysychaniu kože a rutín, ktorý je antioxidant a prispieva k ochrane pred UV žiarením,“ potvrdil Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures, ktoré sa špecializuje na výskum beta glukánov a na ich využívanie v prospech ľudského tela.

Beta Glucan Gel aj Rejuvenator od Natures pomôžu pri každom stave podráždenej alebo citlivej pokožky (nielen) v lete. Nezáleží, či dalo pokožke zabrať slnko, slaná morská voda alebo výdatne chlórovaná voda z bazéna.

Kozmetika s obsahom beta glukánov pomáha aj pri uštipnutí hmyzom, pri drobných poraneniach kože (rezná rana, odrenina) a dokonca dokáže zregenerovať nohy podráždené z tesných topánok.

Nepodceňujte oblečenie

Nie nadarmo sa v lete kladie veľký dôraz aj na oblečenie. Pritom sa, samozrejme, nemyslia najnovšie trendy kúsky, ale oblečenie, ktoré pomáha pokožke zvládnuť letné horúčavy.

Pred slnkom chránia najmä kúsky vyrobené z prírodných materiálov, ktoré dýchajú a sú vzdušné. V meste, na pláži, ale aj v lese je vhodné chrániť sa klobúkom, šatkou, šiltovkou alebo inou pokrývkou hlavy. Slnečné okuliare sú neodmysliteľnou súčasťou letnej výbavy, aby slnečným žiarením netrpeli oči. Mali by mať ochranu UV-400, ktorá zabezpečuje 100% blokovanie UV-A a UV-B žiarenia od vlnovej dĺžky 400 nm.

S dobrou výbavou na leto bude toto obdobie krásnym časom, keď načerpáme sily, vitamín D a radosť zo života.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Beta glukán: Aké sú jeho antioxidačné a protizápalové účinky?

Možnosti využitia beta glukánov – prírodných sacharidov, ktoré sa nachádzajú napríklad v hlive ustricovej – sa v medicíne skúmajú niekoľko desaťročí. Unikátna látka postupne odkrýva svoje tajomstvá aj v boji proti civilizačným ochoreniam.

Beta glukány sú častým „účastníkom“ klinických aj experimentálnych skúšok liečby u pacientov s rôznymi civilizačnými ochoreniami. Okrem onkologických pacientov teraz svitá nádej aj pre diabetikov.

Od septembra má prebiehať zisťovanie, ktoré potvrdí alebo vyvráti hypotézu, podľa ktorej účinky beta glukánu pomáhajú udržiavať stabilnejšiu hladinu inzulínu v krvi.

Vplyv civilizácie

Aj naše biotechnologické laboratórium sa zúčastnilo viacerých štúdií, ktoré zatiaľ potvrdzujú hypotézu, že blahodarné účinky beta glukánov sa v tele prejavujú okrem iného aj tak, že znižujú hladiny voľných radikálov v organizme a majú vplyv na znižovanie oxidačného stresu.

Ako dobre vieme, voľné radikály spôsobujú mnoho civilizačných ochorení, napríklad rakovinu, a nie je jednoduché nájsť spôsob, ako sa voľných radikálov zbaviť.

Teraz sa ukazuje, že beta glukány by mohli byť vhodnou cestou. „Množstvo štúdií preukázalo, že beta glukány majú aj priame antioxidačné účinky, ale zdá sa, že väčší význam pri znižovaní oxidačného stresu má ich pôsobenie na imunitný systém,“ povedal Ing. Adrián Doboly z Natures.

Dáva to zmysel, ak vieme, že samotné imunitné bunky počas svojho boja s patogénmi využívajú oxidačné látky, ale zároveň tvoria antioxidanty. Oxidačný status organizmu tak zotrváva v rovnováhe, teda počet oxidantov a antioxidantov vytvorených v bunkách a tkanivách ostáva približne rovnaký. Beta glukán imunitné bunky do antioxidačnej aktivity „postrčí“, čo je vhodné najmä vtedy, kedy sa predpokladá zvýšená tvorba látok zvyšujúcich oxidačný stres.

Beta glukán ako doplnok výživy

Z experimentov a klinických štúdií vychádza beta glukán ako ohromný pomocník – podporujúci liečbu aj imunitný systém pacientov, a to bez vedľajších účinkov. Stále však nie je uznaný ako liek.

Dôvod je jednoduchý. Beta glukány sú prírodné látky a zatiaľ ich človek nedokázal získavať z prírodných zdrojov v takej forme, aby mali vždy stopercentne identickú chemickú štruktúru, čo sa od liečiv vyžaduje. Je však schválené používať beta glukány ako látky dopĺňajúce a podporujúce liečbu a imunitný systém.

V obdobiach vysokej záťaže organizmu, napríklad vplyvom choroby alebo stresu, odporúčame užívať Beta glucan 500+. Tento výživový doplnok obsahuje vysokokvalitný a vysokoúčinný beta glukán v najvyššej dávke na slovenskom trhu.

„Kapsuly Beta glucan 500+ sú ideálne v prípade zdravotných komplikácií vrátane ťažkých a horšie liečených diagnóz. Účinné zložky tohto výživového doplnku prispievajú nielen k správnemu fungovaniu imunitného systému, rýchlejšej liečbe bez komplikácií, ale aj k ochrane buniek pred oxidačným stresom a celkovým preťažením,“ vysvetlil A. Doboly z Natures. „Napriek tomu, že sa zatiaľ nepotvrdili žiadne vedľajšie a nežiaduce účinky beta glukánov, je namieste dodržiavať odporúčané dávkovanie.“

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Alergia na peľ: Môžete ju získať hocikedy?

Takmer každý druhý človek už trpí nejakou alergiou. A nielen jednou. Najviac je takzvaných polinotikov, teda ľudí, ktorí majú alergiu na viacero druhov peľov a tráv súčasne. Nepríjemné je, že aj minulý rok ešte zdraví ľudia môžu mať túto sezónu alergiu na peľ.

Upchaté prínosové dutiny bez zjavnej príčiny. Kýchanie, kašeľ, sopeľ, začervenané, slziace oči, v horšom prípade zhoršené dýchanie. To všetko sú príznaky takzvanej jarnej alergie alebo sennej nádchy. Alarmujúce je, že ľudí precitlivených na niektorý druh peľov z rastlín z roka na rok pribúda.

Neprimeraná odpoveď imunitného systému

Alergia je v podstate neprimeraná, teda prehnaná reakcia organizmu na nejaký podnet – na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v prostredí okolo nás. Oslabený alebo z iného dôvodu dobre nefungujúci imunitný systém spustí produkciu protilátok a začne sa boj.

Sezóna takzvanej sennej nádchy sa začala s rozkvitnutím prvých drevín, kvetov a tráv. Peľové zrná vietor nekontrolovateľne šíri do okolia, usádzajú sa na oblečení, koži, vdychujeme ich.

Opakované vystavovanie sa väčším dávkam alergénov môže spustiť alergickú reakciu aj u ľudí, ktorí doteraz neboli na peľ alergickí. Dôvodom je to, že dlhodobý a opakovaný styk s peľom ako alergénom môže zvyšovať citlivosť imunitného systému a prispieť k rozvoju alergie na peľ aj vo vyššom veku.

„Rozvoj alergie ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad genetická predispozícia, okolité prostredie, kvalita ovzdušia, klimatické podmienky,“ vysvetlil Ing. Adrián Doboly z Natures. „Preto je kľúčové udržiavať imunitu v dobrej kondícii, a to vhodnou životosprávou, rovnováhou medzi prácou a oddychom, psychohygienou, otužovaním a elimináciou stresu. Pomôže aj pravidelný výplach nosa soľným roztokom z lekárne.“

Senná nádcha: Pozor na tieto pele

Medzi najvýznamnejšie alergény patrí peľ z kvitnúcich drevín (aktuálne najmä breza), ale aj peľ z tráv z čeľade lipnicovitých, rôzne buriny ako štiav, skorocel, pŕhľava. Problémy s dýchaním spôsobujú aj spóry plesní (aktuálne je vo vzduchu vo vysokých koncentráciách pleseň Čerňovka). Neskôr v priebehu leta a na jeseň napáchajú škody na zdraví pele ambrózie a zlatobyle.

Okrem liečby pomáha pri jarnej nádche aj správne posilňovanie imunity a ďalšie tipy a triky v boji s alergénmi. Osvedčeným prírodným prostriedkom na podporu imunity a zmierňovanie prejavov sennej nádchy sú beta glukány. Čím v čistejšej podobe sa v doplnku výživy nachádzajú, tým väčší majú efekt. Na každý deň počas peľovej sezóny odporúčame užívať Beta Glucan 240+, ktorý je obohatený o ďalších účinných pomocníkov v podporovaní imunity – vitamíny C a D.

„Doplnky výživy, samozrejme, pomáhajú a s beta glukánmi máme dobré skúsenosti v zmierňovaní prejavov alergie na peľ aj iné zdravotné problémy. Nenahrádzajú však kvalitnú stravu ani vyváženú životosprávu,“ upozornil A. Doboly.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Čo skutočne funguje na posilňovanie imunity?

Slovné spojenie „posilňovanie imunity“ sa už stalo takmer klišé. A je čoraz náročnejšie zorientovať sa v tom, čo na podporu imunitného systému naozaj funguje. Začnime pekne od Adama, lebo len pochopením toho, čo imunitný systém vlastne je, ho môžeme správne naštartovať.

Obsah článku

Čo je imunita

Imunita je komplex schopností organizmu, ktoré charakterizuje 6 slov:  ochrana, obrana, útok, sledovanie (monitoring), informácie a pamäť.

Ochranu zabezpečuje imunitný systém tým, že je schopný (vo väčšine prípadov) rozoznať vlastné a cudzie bunky, predmety a látky. Identifikujú ich pomocou antigénov, na základe ktorých tvoria protilátky – chemické zbrane šité na mieru protivníka. Cieľom je ich rýchla eliminácia. Bunky každého človeka nosia vlastný antigén, jedinečný pre každého človeka.

Obrana je schopnosť imunitného systému aktivovať vhodné zložky imunity v momente, keď sa naruší integrita organizmu (napríklad, keď sa porežeme), alebo keď do tela preniknú cudzorodé látky (vírusy, baktérie, alergény, …).

Ak imunitný systém rozozná nepriateľa (cudziu bunku), nastáva útok. Pri zneškodňovaní nepriateľa môže niekedy dôjsť aj k poškodeniu vlastného tela (napríklad nekontrolovaný opuch sliznice). Dochádza k tomu v dôsledku dysregulácie imunitného systému.

Všetky tieto úlohy plní imunitný systém nepretržite 24/7. Vždy, keď sa zmenia podmienky, zareaguje, aby udržal organizmus celistvý a živý.

Navyše je tento dokonalý a pre vedcov do veľkej miery ešte stále záhadný systém mimoriadne učenlivý – jeho bunky si „pamätajú“ nepriateľov a len čo ich prítomnosť v tele odhalia, už vedia, ktoré protilátky použiť.

Kde sa tvorí imunita

Imunitný systém má na starosti obranu a ochranu celého organizmu a tvorí ho vzájomne prepojený komplex orgánov a buniek.

„Súčasťou imunitného systému je kostná dreň, týmus, mandle, slezina, lymfatické uzliny, celý rad špecifických buniek, ktoré tvoria vrodenú aj získanú imunitu a rôzne typy bielkovín,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures.

Všetky zložky imunitného systému sú spojené fyzicky (anatomicky) aj funkčne (reakcia jednej vyvolá reakciu ďalšej).

Imunita sa však tvorí aj v ďalších orgánoch: v črevách, v dýchacom systéme, v žľazách, cievach a dokonca aj v tukovom tkanive. „Ide skutočne o komplexný a dômyselný systém. Veľa už o ňom vieme, ale pre svoju komplexnosť je stále predmetom bádania a výskumov,“ pokračuje A. Doboly.

Ako funguje imunitný systém

Zjednodušene sa dá povedať, že keď tá časť imunitného systému, ktorá má na starosti ochranu, zlyhá (patogén prenikne do organizmu), obranné bunky vyšlú signál a podľa druhu narušiteľa sa spustí celý rad chemických reakcií s cieľom eliminovať hrozbu (zničiť vírus, zastaviť krvácanie, …).

Podľa pôvodu rozlišujeme prirodzenú a adaptívnu imunitu. S prvou sme sa narodili, sú to informácie, ktoré sme dostali od otca a matky. Druhú si telo postupne vytvára, doslova sa učí vďaka tomu, že sa stretáva s látkami, ktoré imunitu stimulujú (vírusy, baktérie, parazity,…). „Buď sa s nimi organizmus stretne skutočne naživo, alebo vo forme očkovania,“ ozrejmuje odborník z Natures.

Pri každom strete si imunitný systém zapamätá, čo fungovalo na zneškodnenie nepriateľa a pri ďalšom strete s ním okamžite použije túto overenú imunitnú odpoveď.

Kolektívna imunita

Niektoré choroby sa ľudstvu podarilo (takmer úplne) eliminovať vďaka takzvanej kolektívnej imunite. Ide o získanú (adaptívnu) imunitu nadobudnutú očkovaním, ktorú má veľký počet ľudí v rovnakom čase na rovnakom mieste.

Jej význam je v tom, že zabraňuje pandemickému šíreniu život ohrozujúcich infekcií. Vďaka kolektívnej imunite dnes (takmer) nepoznáme čierne kiahne, tuberkulózu a ďalšie infekčné choroby.

Teraz je napríklad cieľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) očkovaním získať kolektívnu imunitu voči HPV (ľudskému papilomavírusu), ktorý stojí za aktuálne najrýchlejšie sa šíriacou pohlavne prenosnou chorobou.

Kolektívna imunita má okrem iného chrániť ľudí, ktorí sa kvôli iným zdravotným ťažkostiam nemôžu dať zaočkovať a získať tak vlastnú adaptívnu imunitu na konkrétnu infekciu. Nákaza im nehrozí, ak sa vďaka kolektívnej imunite nešíri.

Posilnenie oslabenej imunity

Máte, alebo nemáte oslabenú imunitu? To keby ste vedeli! Na jednej strane môžeme predpokladať, že v súčasnom svete a pri súčasnom životnom štýle (veľa stresu, málo spánku, veľa nezdravého jedla, málo pohybu), ju má zníženú každý z nás. Ale nemusí to byť pravda.

„Pre imunitu a jej správne fungovanie je mimoriadne dôležitá rovnováha, a to v každom smere života. Je to dané komplexnosťou imunitného systému. Ten funguje nepretržite, bez ohľadu na to, či ho posilňujeme alebo nie. Otázka je, či funguje stopercentne. Jedinou rozumnou cestou, ako posilňovať svoju imunitu, je robiť to nepretržite, systematicky, kontinuálne a s vhodnou mierou,“ je presvedčený A. Doboly z Natures.

Ako zistím, že mám oslabenú imunitu?

Príznakov a signálov, že imunita je oslabená, je veľa.

Choroba je určite prejavom imunity, ktorá je (prechodne) oslabená. Aj alergická reakcia je signálom, že imunitný systém nefunguje správne, ale prehnane.

Psychicky náročné obdobie (strata blízkej osoby, strata zamestnania, problémy v rodine alebo v práci) znamená okrem iného oslabenú imunitu. Prechodne zníženú imunitu môžete mať aj v prípade zvýšeného fyzického výkonu.

Ďalšie prejavy oslabenej imunity

Ďalšími signálmi, ktoré naznačujú, že imunita nefunguje správne a potrebuje posilniť, je nespavosť, únava a apatia aj napriek spánku, nechutenstvo, neschopnosť schudnúť/pribrať napriek upravenej životospráve, depresia a úzkosť.

Fajčiari a ľudia, ktorí si radi doprajú pohárik (a viac) alkoholu, majú zaručene oslabenú imunitu, aj keď následky sa môžu začať prejavovať až po rokoch. „Presne tak, častou príčinou oslabeného imunitného systému je jednoducho náš životný štýl,“ pritakáva odborník na imunitu Adrián Doboly.

To, ako vám funguje prirodzená aj adaptívna imunita a jej konkrétne zložky, si môžete dať vyšetriť v špecializovaných laboratóriách aj ako samoplatca. Mnohé vyšetrenia indikuje lekár špecialista (imunológ, alergológ).

Čo je dobré na posilnenie imunity?

Na posilnenie imunity – v prípade, že je oslabená – je dobrých veľmi veľa vecí. Je ich toľko, až je ťažké vybrať si, kde začať.

„Systematické a nenásilné posilňovanie imunity zahŕňa rovnovážny životný štýl: dostatok spánku aj aktívneho oddychu, vyváženú stravu, dobrý pitný režim, správnu termoreguláciu, ktorú dosiahneme zbytočným neprekurovaním interiéru a vhodným oblečením v exteriéri. Ďalej pomáhajú zdroje z prírody ako bylinky, vhodné vitamíny vo vhodnom množstve a takzvané imunomodulátory – látky, ktoré pôsobia priamo na imunitu a rôznymi spôsobmi ovplyvňujú činnosť imunitného systému za účelom zvýšenia jeho pripravenosti bojovať s patogénmi, zvýšenia jeho antioxidačnej kapacity, ale aj regulácie nadmerne reagujúcich častí imunitného systému.“ hovorí Adrián Doboly.

Oslabená imunita a trávenie

Určite ste už počuli, že imunita sídli v črevách. Pravdou je, že hrubé aj tenké črevo sú popretkávané hustou sieťou lymfatických dráh a uzlín, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Zároveň platí, že zvonku koža a vo vnútri tela črevná bariéra oddeľujú vonkajšie prostredie od vnútorného.

Preto je pre správne fungovanie imunitného systému dôležité správne trávenie.

Skôr, ako si povieme niečo o potravinách vhodných na posilnenie imunity, začnime jej posilňovanie priamo v stenách čriev probiotikami a prebiotikami.

Probiotiká sú črevné baktérie – živé a telu prospešné mikroorganizmy, ktoré udržiavajú zdravú a celistvú mikroflóru (narúšajú ju napríklad antibiotiká a niektoré iné lieky) a dokážu vytlačiť (niektoré) patogény z tráviaceho traktu skôr než preniknú do tela.

Prebiotiká sú zvyčajne ľudských organizmom nestráviteľné polysacharidy (napríklad glukány, vláknina), na ktorej si rady pochutnávajú črevné baktérie.

Potraviny na posilnenie imunity

Mnoho sa hovorí o superpotravinách, ale ruku na srdce, keby sme mali žiť len z nich, nás jedálniček by bol veľmi chudobný a imunita pravdepodobne oslabená. Pretože žiada potravina sama o sebe nie je zázračná.

Pri výbere potravín vhodných na posilnenie imunity určite neurobíte hlúposť, ak budete jesť v prvom rade sezónne a lokálne.

Samozrejme, morské ryby a riasy majú tiež veľký vplyv na imunitu a celkové zdravie, preto nie je zlé mať ich v jedálničku. To ale neznamená, že keď budete žiť iba o sushi, budete absolútne fit.

Nie v našich končinách, pretože telo potrebuje aj iné látky, ktoré sa nachádzajú v iných potravinách.

Pre zvýšenie imunity sú dôležité tri druhy potravín:

  • tie, ktoré obsahujú základné vitamíny a minerály,
  • tie, ktoré obsahujú látky priamo posilňujúce imunitný systém,
  • tie, ktoré majú protizápalové a antibakteriálne účinky.

Základné vitamíny zo stravy na posilnenie imunity

V jedálničku by sme mali mať potraviny obsahujúce vitamín C (mnoho druhov ovocia aj zeleniny, treba ich konzumovať bez tepelnej úpravy), vitamín A a zároveň vitamín E.

Tieto antioxidanty sú účinné iba vtedy, ak sa v potrave nachádzajú súčasne. Jednoducho potrebujú spolupracovať, aby sme z nich mali úžitok.

Nachádzajú sa v celej palete potravín. Na posilnenie imunity je vhodné jesť: zelenú zeleninu (špenát, brokolica, šaláty), mrkvu, ryby, strukoviny, obilniny, orechy a nevynechávať ani nerafinované rastlinné oleje. Samozrejme, nie na hranolčekoch, langoši alebo nugetkách.

Kvôli železu by sme si mali pravidelne dopriavať primerané množstvo červeného mäsa alebo vnútorností, ich náhradou môžu byť pistácie, riasy, pivné kvasnice a biela fazuľa.

Na imunitu majú vplyv aj potraviny obsahujúce mangán (zemiaky, celozrnná múka, vlašské a pekanové orechy, hnedá ryža, mušle, ovsené vločky, strukoviny), selén (brokolica, mliečne výrobky, ryby, hydina, celozrnné pečivo, para orechy) a zinok (bravčové a hovädzie mäso, huby, strukoviny, kešu a iné orechy, ovos, morské kôrovce, tofu, tekvicové a iné zrniečka.)

Potraviny na oslabenú imunitu

Potraviny, ktoré preukázateľne podporujú imunitný systém a odporúča sa zaradiť ich do jedálnička v obdobiach, ktoré sú pre imunitu záťažou (zima, stresové obdobie, vážna choroba), úplne bežne v obchode nekúpite.

Ťažko by ste tam zháňali napríklad materskú kašičku – včelí produkt, ktorý dokáže „vyrobiť“ iba včela kráľovná (matka) a ktorý slúži ako výživa pre čerstvo vyliahnuté včely. Inak povedané, je to niečo ako materské mlieko, ale pre včely.

Materskú kašičku však kúpite v lekárni alebo u dobrého včelára. Odporúčame vybrať si takého, ktorý má na predaj tohto a iných včelích produktov potrebné povolenia.

Ďalšou potravinou, ktorá má podporovať oslabenú imunitu, je hliva ustricovitá. Poviete si, jasné, tú kúpim zajtra, majú ju hneď vedľa šampiňónov. Samozrejme môžete, dobrý perkelt nikdy nie je zlý. Ale imunitu si neposilníte.

„To dokážu beta glukány, látky, ktoré sú v hlive ustricovitej obsiahnuté, ale sú veľmi silnými väzbami naviazané na vlákninu a bielkoviny v hlive sa nachádzajúce. Ani po skonzumovaní akokoľvek pripravenej hlivy sa tieto väzby počas trávenia nepodarí narušiť a preto je efekt na imunitu minimálny,“ vysvetľuje odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures.

Práve výskumu hlivy ustricovitej, beta glukánov a spôsobu najlepšej extrakcie tohto zložitého cukru z huby, sa spoločnosť Natures venuje už viac ako 20 rokov. „Mnohými klinickými štúdiami bolo dokázané, že skutočnou podporu pre imunitný systém je vysokočistý mikronizovaný beta glukán. Preto na posilnenie imunity je vhodnejším zdrojom beta glukánu doplnok výživy než potravina, ktorá beta glukány obsahuje,“ pokračuje odborník.

Potraviny posilňujúce imunitu tým, že bojujú so zápalom

Prvú pomoc v podobe potravín, ktoré vyženú chorobu z tela, poznali už naše babky a ich babky. Nenahradia liečbu ani lieky, ale vedia pomôcť organizmu zbaviť sa škodcov a tým posilniť oslabený imunitný systém.

Patria sem cesnak, med, chren, zázvor, živý biely jogurt, čučoriedky, čierny a zelený čaj a tiež kvasená kapusta a karfiol. Všetky bez tepelnej úpravy!

Aké vitamíny sú vhodné na posilnenie imunity?

Ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie všetky vitamíny, minerály aj stopové prvky. Aj preto sú vitamíny pri chorobe a oslabenej imunite jedným z prvých riešení, po ktorých siahame.

Správne by to malo byť tak, že kvôli posilneniu imunity by sme mali získavať všetky vitamíny v prvom rade zo stravy. Ak budeme mať každý deň na tanieri porciu ovocia, zeleniny, celozrnné obilniny (pečivo), strukoviny, orechy, semienka a kúsok kvalitného mäsa, mali by sme mať dostatok všetkých potrebných vitamínov. Vegetariáni však musia dopĺňať vitamín B12. A všetci by sme si od jesene do jari mali dopriať primeranú dávku vitamínu D.

V prípade choroby a oslabenej imunity môžeme siahnuť aj po vitamínoch vo forme doplnkov výživy. Určite je však rozumné venovať pozornosť odporúčanej dennej dávke. Zbytočne vysoké dávky vitamínov nezvýšia imunitu, ale zaťažia organizmus.

A to aj v prípade vitamínov rozpustných vo vode (vitamíny skupiny B, vitamín C a H), ktoré sa z tela vylúčia močom, aj v prípade vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), ktoré sa v tele ukladajú.

Imunita a bylinky

Za liečivé sa považujú tie bylinky, ktoré v koreňoch, listoch, kvetoch alebo plodoch obsahujú fyziologické lázky, ktoré sa používajú na liečenie a terapiu. Využívajú sa v liečivách, vo forme čajov, odvarov a éterických olejov.

Pri posilňovaní imunity sa osvedčili bylinky ako harmanček, rakytník, ale aj šípky, kapucínka, púpava, echinacea, podbeľ a dokonca rukola. Pri nachladnutí alebo inej chorobe, ktorá postihuje respiračné orgány, sa ako doplnková liečba na podporu imunity odporúča:

  • čaj alebo sirup zo šípok bohatých na vitamín C,
  • šalát z rukoly, ktorá má protizápalové účinky a pomáha z tela odstraňovať jedy a nežiaduce látky (detoxikuje),
  • med z púpavy,
  • odvar z koreňa echinacea,
  • čaj z čerstvých plodov rakytníka,
  • čaj z kvetov a listov podbeľu.

Pri zápaloch obličiek a močových ciest zdraviu a imunite pomáhajú tieto formy byliniek:

  • čaj zo sedmokrásky,
  • čaj z čerstvých alebo sušených listov kapucínky.

Ako súvisí pohyb a imunita?

Že pohyb prospieva imunite, nie je žiadna novinka. Ale ako spolu súvisia? Pri pohybe sa napínajú svaly a zvyšuje sa prietok krvi. Spolu s ním sa zvyšuje aj cirkulácia (obeh) imunitných buniek v tele. To zvyšuje šancu odhaliť prípadné patogény a urobiť s nimi poriadok.

Pri športovej aktivite sa navyše do krvného obehu uvoľňujú hormóny, ktoré navodzujú pocit radosti, šťastia a pohody. Je to jednoducho dokonalý antistres. A ako vieme, stres je jedným z najväčších narušiteľov imunity.

Posilňovať imunitu však dokážu iba také športové aktivity a takej intenzity, ktoré nezaťažia organizmus až príliš. Ten potom musí vynaložiť energiu na regeneráciu všetkých zaťažených systémov a tkanív, čo môže paradoxne viesť k oslabeniu imunity.

Takže aj pri cvičení pre posilňovanie imunity platí – všetko s mierou. 150 minút chôdze alebo iného primeraného pohybu týždenne stačí priemernému dospelému človeku na správnu stimuláciu imunity.

Otužovanie a posilňovanie imunity

Otužovanie by sa dalo zaradiť medzi športové aktivity, ale ak hovoríme o posilňovaní imunity, netreba si hneď predstavovať plávanie v studenej vode. Hoci je skvelé a  na chuť mu prichádza čoraz viac ľudí.

Dobrou správou pre tých, ktorých striasa už len pri pohľade na ľudí kúpajúcich sa v zime, je, že medzi otužovanie sa zaraďuje aj saunovanie. Teda, ak sa robí správne a strieda sa pobyt vo vyhriatej miestnosti s rýchlym ochladením studenou vodou.

V oboch prípadoch sa počas otužovania zrýchľuje krvný obeh, posilňuje sa srdce aj pľúca, zvyšuje sa odolnosť voči stresu, čo priamo súvisí s posilňovaním imunity organizmu.

Ako sa správne otužovať pre posilnenie imunity?

Tak ako so žiadnym športom, ani s pobytom v studenej vode a v saune to netreba preháňať. Nie je to o meraní výkonu a hecovaní sa (úplne stačí, že prekonáte sami seba a ponoríte sa do studenej vody). Aj otužovanie je v prvom rade o rozume, iba tak si ním posilníte imunitu a neprivodíte kolaps organizmu.

Sólo pobyt v studenej vode sa zásadne neodporúča! Ani pre začiatočníkov, ani pre skúsených. V súčasnosti už nie je problém nájsť kdekoľvek na Slovensku skupinu otužilcov, ku ktorej sa dá pripojiť.

A koľko je zdravé pobudnúť vo vode? To záleží od toho, koľko stupňov má voda, ako dlho otužujete, ako ste sa vyspali, akú máte náladu… Bez ochranných pomôcok ako sú neoprénové topánky a rukavice, vám to telo povie samé – napríklad tým, že vám začne trochu krútiť prsty.

Nie je to nebezpečné, ak poslúchnete signál a vyjdete z vody. Nemusí však prísť včas, ak máte na rukách rukavice alebo na nohách topánky – preto sa tieto doplnky na otužovanie neodporúčajú.

Posilňovanie imunity v tehotenstve

Treba v tehotenstve cielene a špeciálne podporovať imunitu? Najmä v začiatkoch tehotenstva môže byť imunita oslabená. Nehovoriac o prípadoch, kedy je kvôli imunitnej deficiencii (vrodenej poruche imunity) ťažké otehotnieť a/aj plod donosiť.

Počas tehotenstva musí imunita chrániť dva organizmy. No aj v tomto období platí, že na posilnenie a podporenie správneho fungovania imunitného systému je najvhodnejšia vyvážená životospráva:

  • pestrý jedálniček, v ktorom sú dôležité aj probiotiká a kyselina listová
  • dostatočný pitný režim
  • dostatok spánku (7 – 9 hodín)
  • vhodný pohyb (cvičenia pre tehotné)
  • hygiena tela aj duše
  • spánok
  • eliminácia stresu

Užívanie vitamínov a doplnkov stravy na podporu imunity v tehotenstve treba konzultovať so svojou gynekologičkou alebo gynekológom, aby ste neprekročili odporúčané denné dávky, ktoré sa môžu líšiť od dávok mimo tehotenstva.

Poraďte sa tiež o vhodnom posilňovaní imunity počas dojčenia.

Podpora imunity detí

Deti sa už rodia s istou mierou imunity. Najskôr je nezrelá, postupne dozrieva a rozvíja sa adaptívna (získaná) imunita.

Samozrejme, prvých pár týždňov po narodení nie je vhodné vystavovať novorodenca príliš silným imunizačným podnetom (návšteva celej rodiny, nákupy v obchodných centrách). Predčasne narodené deti by mali byť v kontakte výlučne s najužšou rodinou (rodičia, súrodenci) až dva mesiace, nakoľko nedonosené týždne sa dobiehajú postnatálnym vývojom a ten trvá dlhšie.

Na podporu imunity dieťaťa úplne stačia podnety, ktoré sa nachádzajú v domácom prostredí. A na ochranu pred patogénmi materské mlieko obsahujúce kolostrum.

Kvôli nezrelosti imunitného systému sú deti predškolského veku náchylné na infekcie. Netreba hneď panikáriť a posilňovať imunitu dieťaťa, pokiaľ ide o bežný kašlík, soplík, problémy s kožou alebo občasnú hnačku.

Pediater by mal o týchto problémoch samozrejme vedieť a až na základe symptómov a priebehu choroby určí, do akej miery treba zasiahnuť a do akej treba nechať imunitu naučiť sa novú lekciu.

Pretože deti si imunitu posilňujú aj prostredníctvom chorôb a iných stretov s patogénmi. Ich prehnaná ochrana môže viesť k precitlivenosti a alergii. Zbytočná stimulácia imunitného systému zase k jeho „rozštelovaniu“.

Tak ako u dospelých, aj u detí platí, že imunita sa posilňuje vhodnou životosprávou, ktorá zahŕňa pestrú stravu, dostatočný spánkový režim, pohyb, hygienu, psychohygienu a posilňovanie imunity otužovaním (primerané oblečenie).

Ministerstvo zdravotníctva eviduje imunomodulačné účinky beta glukánov a preto ich odporúča ako podpornú liečbu pri covide alebo iných ochoreniach.

Kedy potrebujú deti podporiť imunitu?

Pri opakovaných a často sa vyskytujúcich infekciách u dieťaťa je úlohou pediatra urobiť vyšetrenia na určenie toho, či sú zdravotné problémy dieťaťa spôsobené poruchou imunity (oslabenou imunitnou) a či tú treba podporiť vhodnou cielenou liečbou.

„V období od narodenie do jedného roka života dieťaťa je vhodnejšie zdržať sa dodatočnej podpory imunity. V niektorých nevyhnutných prípadoch je možné s opatrnosťou ju podporiť vhodnými preparátmi. Samozrejme, po konzultácii s lekárom,“ hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures, ktoré sa venuje výskumu vplyvu beta glukánov na imunitu a zdravie detí aj dospelých.

Ak je podľa názoru lekára (pediater, imunológ, alergológ) potrebné, aby dieťa užívalo vitamíny, doplnky výživy a liečivá na podporu detskej imunity, vhodné sú iba preparáty určené pre daný vek dieťaťa a je veľmi dôležité dodržiavať dávkovanie. Imunita sa týmto spôsobom môže podporovať u detí od jedného roka.

Posilnenie imunity po bežnej chorobe

Imunitný systém je veľmi sofistikovaný a častokrát si ani neuvedomujeme, s čím všetkým si dokáže poradiť. Mnoho procesov sa deje na pozadí, vo vnútri tela.

Prejavuje sa aj navonok, no zvyčajne nám nenapadne kýchnutie alebo výtok z nosa spájať s tým, že imunita pracuje na plné obrátky. Ale je to tak.

V prípade bežného respiračného ochorenia sa často „liečime“ tým, že podporujeme imunitu vitamínmi C, B a D, dávame si pozor, aby sme užívali zinok, horčík, magnézium.

Tieto vitamíny a stopové prvky samozrejme neliečia, ale môžu pomôcť imunite fungovať lepšie, pokiaľ je zo svojej práce (ochrana pred patogénmi) oslabená.

Čoraz viac sa v tejto súvislosti hovorí o užívaní imunomodulátorov (beta glukány), ktoré fungujú tak, že dodávajú energiu, silu, výkonnosť rôznym druhom imunitných buniek.

Žiadny vitamín, beta glukán ani liek na teplotu či zápal však nebude stopercentne efektívny, ak počas choroby neupravíme aj svoj životný štýl, a to tak, že telu doprajeme pokojový, odpočinkový režim, dostatok tekutín, vitamínov a látok, ktoré podporujú imunitu.

Telo potrebuje veľa energie na boj s chorobou a preto mu treba dopriať regeneráciu. Čokoľvek, čo mu silu odčerpáva (nadmerný športový výkon, stres, nedostatok spánku), oslabuje imunitu a teda aj schopnosť relatívne rýchlo a ľahko poraziť chorobu.

Pri vážnych a dlhodobých ochoreniach je posilňovanie imunity vhodným spôsobom nevyhnutnosť.

Posilnenie imunity pri chemoterapii 

Akékoľvek nádorové ochorenie úzko súvisí s imunitou. Rozvoj karcinómu súvisí s mnohými faktormi od genetických predispozícií až po infekcie a životný štýl, v každom prípade však platí, že ak sa v tele začnú tvoriť a bujnieť „poškodené“, rakovinotvorné bunky, znamená to, že „ušli“ imunitnému systému, alebo že si s týmito procesmi nedokázal poradiť.

Liečba rakoviny napreduje míľovými krokmi. Zahŕňa chirurgické odstránenie nádoru, chemoterapiu a rádioterapiu – všetko spôsoby zamerané na odstránenie nezdravých buniek. Počas liečby sa však oslabuje aj taká dôležitá imunita.

Podpora imunity pri onkologických ochoreniach je rovnako dôležitá ako chemoterapia a ďalšie metódy liečby. Kľúčovým posunom v liečbe onkologických ochorení je v súčasnosti kombinácia štandardných, vyššie spomínaných postupov s imunoterapiou. Zahŕňa aplikáciu protinádorových bunkových vakcín a protilátok voči inhibítorom imunitných kontrolných bodov.

V podstate ide o to, že rakovinové bunky sa pred imunitnými bunkami maskujú. Inhibítory kontrolných bodov bránia rakovinovým bunkám uskutočniť tento maskovací manéver a imunitné bunky ich následne môžu objaviť a zničiť.

Navyše sa ako účinná podporná liečba javia imunomodulátory, najmä beta glukány.

Liečba karcinómu a podpora imunity beta glukánmi

Beta glukán je zložitý cukor, ktorý sa nachádza v niektorých potravinách (pivovarnícke kvasnice, huby). Ukazuje sa, že pre terapeutické účely je najvhodnejší a najefektívnejší mikronizovaný a beta glukán s vysokou čistotou z hlivy ustricovitej.

Z množstva výskumov a štúdií ako aj z praktického používania beta glucanu, sú známe jeho nasledovné účinky pri podpore liečby nádorových ochorení:

  • protinádorové účinky – pacienti, ktorí podstupujú rádioterapiu alebo chemoterapiu, sa pri súčasnom užívaní beta glucanu cítia subjektívne v dobrej kondícií, proces liečby znášajú lepšie,
  • regulácia bunkového rastu – pozitívny vplyv na množenie a aktiváciu imunitných buniek počas rádioterapeutickej a chemoterapeutickej liečby,
  • podporuje imunitný systém – pri vírusových, bakteriálnych, plesňových a parazitárnych ochoreniach a pri fyzickom zaťažení organizmu  alebo pri strese,
  • ochrana pred žiarením – pomáha chrániť pred účinkami rôznych druhov žiarenia a odstraňovať ich negatívne pôsobenie,
  • ovplyvňuje rast probiotických kultúr – dokázaný pozitívny vplyv na gastrointestinálnu mikroflóru,
  • podporuje tvorbu krvi – pri ochoreniach a liečebných postupoch spôsobujúcich znižovanie počtu a dobu prežitia červených a bielych krviniek.

Posilnenie imunity pri infikovaní HPV

HPV (ľudský papilomavírus) je v súčasnosti najrozšírenejšia, pohlavne prenosná infekcia. Jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa často nijako neprejaví (nebolí, človek nemá zvýšenú teplotu), no mnoho druhov (cca 40) HPV vírusov napáda sliznice a epitel buniek do takej miery, až môže vzniknúť rakovina. Tento proces môže trvať aj viac ako 10 rokov od infikovania sa.

HPV vírus je rovnako nebezpečný pre ženy aj pre mužov. Môže vyústiť do polypov v dýchacej alebo rozmnožovacej sústave, aj do rakoviny rozmnožovacej sústavy, konečníka, hrubého čreva…

Očkovanie a dostatočne silná imunita dokážu HPV vírusu zabrániť v šírení a v spôsobovaní rakovinového bujnenia buniek. Posilneniu a podpore imunity aj v tomto prípade pomáhajú beta glukány. „Riešia zápaly, významne ovplyvňujú mykózy, prejavy ochorenia HPV, upravujú menštruačný cyklus, zmierňujú predmenštruačný syndróm, dokonca sa niektorým pacientkam po jeho požívaní ´stratili´ myómy v maternici,“ tvrdí MUDr. Eva Žďárska z Glucanovej poradne v Brne.

Aj váš pes má imunitu. Potrebuje ju posilniť?

Aj váš pes či iný domáci miláčik má svoj imunitný systém, ktorý občas potrebuje podporiť. „Imunitný systém domácich miláčikov funguje rovnako ako ľudský. Narodia sa s istou genetickou výbavou, ktorá zabezpečuje silu imunity a tá sa ďalej posilňuje alebo oslabuje vplyvom životného štýlu, stravy, pohybu, ochorení, prípadných zranení a, samozrejme, aj vplyvom záťaže,“ hovorí veterinár MVDr. Marek Kičinko.

Ako podporiť imunitu vášho psa či iného domáceho zvieratka? „Imunita sa začína v tráviacom trakte, a preto úzko súvisí so stravou,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures, ktorá sa špecializuje na výskum, vývoj a výrobu doplnkov výživy na podporu imunity.

Z toho vyplýva, že každý domáci miláčik by mal jesť presne to, čo jeho organizmus potrebuje – primerané a vyvážené množstvo bielkovín, cukrov, tukov, minerálov aj vitamínov.

Zvyšky z nášho stola pre nich zvyčajne nie sú pre psov a ostatných domácich miláčikov to pravé orechové. Aj v malej miere môžu napáchať veľké škody – slané jedlá, cibuľa, cesnak, hrozno alebo čokoláda psom škodia. Náhradné sladidlo xylitol je pre nich vyslovene jedom.

Žiaľ, nie je nič výnimočné vidieť na ulici obéznych psov. Ako je známe, imunitný systém ľudí s nadváhou dostáva poriadne zabrať, zvyčajne sa musí vyrovnávať s ďalšími súvisiacimi ochoreniami. U zvierat to nie je inak.

Rovnako ako u ľudí, aj u zvierat môže imunitu znižovať aj stres – zmena prostredia, zmena majiteľa a iných zaužívaných zvyklostí. Nie každému majiteľovi však napadne, že by s tým bolo treba niečo urobiť.

„Na rozdiel od ľudí zvieratá nechodia k veterinárovi na pravidelnú preventívnu prehliadku. Ľudia prídu so svojím miláčikom až vtedy, keď niečo nie je v poriadku. Pokiaľ vieme, pomôžeme, liečime, operujeme. To všetko je však zásah do organizmu a aj vtedy je rozumné okrem liekov, liečby či rehabilitácie nenásilne a primerane podporovať imunitu na to určenými preparátmi pre zvieratá,“ upozorňuje veterinár M. Kičinko.

Mnohým majiteľom psov a iných domácich maznáčikov sa na podporu ich imunity osvedčili sirup pre zvieratá s vysokým obsahom beta glukánu.

Čo treba robiť, aby imunita fungovala správne?

Zhrňme si v krátkosti všetko popísané vyššie. Pre správne fungovanie a posilňovanie imunity treba toto:

  • dopriať si denne zdravý a nerušený spánok (7 až 9 hodín)
  • dodržiavať pitný režim
  • dbať o hygienu tela aj ducha
  • ak zažívate stres, sústrediť sa na odstránenie jeho príčin
  • balansovať stres a udržiavať imunitu v kondícii primeraným pohybom. Tento efekt dosiahnete, ak sa budete týždenne venovať 150 minút chôdzi alebo inej pohybovej aktivite, ktorá je kombináciou mierneho aeróbneho a anaeróbneho cvičenia
  • otužovať (studenou sprchou, kúpeľom, saunou, primeraným oblečením)
  • každý deň si dopriať porciu čerstvého ovocia a zeleniny, strukovín, celozrnných obilnín, kvalitného mäsa, orieškov a semienok
  • udržiavať si primeranú hmotnosť
  • obmedziť konzumáciu rafinovaného cukru a alkoholu
  • vyhýbať sa fajčeniu a znečistenému vzduchu
  • od októbra do marca užívať primeranú dávku vitamínu D
  • pomáhať svojej imunite imunomodulátormi vo forme beta glukánov

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Ako správne detoxikovať telo?

Viete, prečo je obdobie po zimnom hodovaní a pred veľkonočnými sviatkami určené na jarný detox organizmu? Naši predkovia sa riadili kolobehom prírody, preto pre nich bola prírodná detoxikácia organizmu úplne prirodzená. Dnes môžeme využiť ich skúsenosti v kombinácii s najnovšími poznatkami vedy.

Ľudský organizmus sa zbavuje jedov (toxínov) nepretržite. Pracuje na tom 24/7 a najmä pre pečeň a obličky, ale aj pre kožu a ďalšie orgány, je to náročná úloha.

Jedov v sebe totiž máme viac, než by sme si želali. Z jedla, zo životného štýlu (stres, nedostatok spánku, hnev), zo vzduchu, v ktorom sú malé aj veľké prachové častice aj nebezpečné plyny, a dokonca aj z niektorých druhov kozmetiky či liečiv.

Ako detoxikovať telo

Čo je detox? Sú to aktivity zamerané na posilnenie imunitného systému a na zbavenie sa čo najväčšieho množstva jedov nahromadených v rôznych častiach tela. Má zmysel kedykoľvek, keď sa cítime unavený, bez energie alebo máme za sebou psychicky náročné obdobie.

Jarný detox sa robí preto, aby sme po zime, ktorá je náročná pre telo aj pre duševné zdravie, privítali nové ročné obdobie v plnej sile a zdraví. Pretože organizmus, ktorý musí vynakladať veľa energie na svoju očistu, znamená organizmus so zníženou imunitou a to ide ruka v ruke s vyšším rizikom chorôb.

Najúčinnejší detox je kombináciou byliniek alebo bylinných preparátov na očistu pečene, obličiek, čriev, krvi a lymfy spolu s úpravou životného štýlu.

Prírodná detoxikácia organizmu

Drastické diéty a zásadné obmedzovanie sa v jedení nie sú detoxikáciou, ale jedy produkujúcim stresom. Naopak, prírodná detoxikácia je príjemná a zmysluplná. Okrem bylinných odvarov a čajov si do jedálnička zaraďte ľahké jedlá a pridajte tekutiny v podobe vody. Toto pomáha pri detoxikácii pečene, obličiek aj tráviaceho traktu. Vhodnými bylinkami sú žihľava, púpava, repík, mäta a pestrec mariánsky. Podporujú metabolizmus, trávenie a pomáhajú pre detoxe obličiek.

Detox hlavy

Zabúdať netreba ani na zanesenie organizmu stresom. „Stres sa podieľa na znižovaní imunity rovnako významne ako nevhodný životný štýl. Dá sa povedať, že jeho produktom sú jedy, toxíny, ktoré telu škodia,“ hovorí odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly.

Jar je symbolom nových začiatkov. Môže znamenať aj váš nový životný štýl, v ktorom odstránite toľko príčin stresu, koľko sa len dá. A tie ostatné začnete vyvažovať aktivitami, pri ktorých sa do tela vyplavujú hormóny šťastia – endorfíny. Možno sa to u vás deje počas prechádzky, pri behu alebo počas tanca. Doprajte si to rovnako ako oddych.

„Telo zbavené nahromadených toxínov a so silnou imunitou si udržíme čo najdlhšie správnym balansom v živote, v ktorom sa stravujeme správne, spíme aspoň 7 hodín denne, dostatočne sa hýbeme a nezabúdame ani na psychohygienu,“ uzatvára A. Doboly.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Čo pomôže vyriešiť problémy s trávením?

Ťažkosti s trávením, pálenie záhy, problémy s nafukovaním, pomalé trávenie, hnačka, zápcha, to všetko sú nepríjemnosti, ktoré komplikujú život. Oslabujú imunitu a prejavia sa dokonca aj na stave pokožky či vlasov. Ako si s nimi poradiť?

Problémy s trávením môžu byť akútne a chronické. Kým tie prvé nás nepríjemne prekvapia, dlhodobé problémy s trávením sú niekedy orieškom aj pre lekára a skutočne komplikujú život.

Vedeli ste, že trávenie skonzumovaného jedla trvá jeden až dva dni? Celý proces trávenia sa začína už v ústach, kde sa vďaka enzýmom v slinách začínajú tráviť cukry (sacharidy). Pokračuje v žalúdku natrávením bielkovín. To, čo sme zjedli, sa ďalej trávi v tenkom čreve. Je dlhé  má veľa klkov, jeho celková plocha môže byť až 30 m2. Je popretkávané cievami a práve tu prebieha nielen finálna fáza trávenia, ale aj vstrebávanie všetkých živín do krvného obehu.

Trávenia sa zavŕši v hrubom čreve. Prechádzajú ním nestrávené (a nestráviteľné) zvyšky potravy, z ktorých čerpajú priateľské črevné baktérie, odumreté črevné bunky a farbivo (bilirubín), ktoré je zodpovedné za charakteristickú farbu stolice.

Prečo nám býva zle od žalúdka?

Keď nám je zle od žalúdka, evidentne nám niečo z toho, čo sme zjedli, alebo vypili, nesadlo.  Tráviaci systém si s tým nevie poradiť.

Úľava zvyčajne prichádza po vyprázdnení čriev. Prvou pomocou je vtedy dostatok tekutín a pohyb, ktorý podporuje trávenie (chôdza, pomalý beh, masáž brucha).

Problémy s trávením – hnačka, zápcha, nadúvanie, plynatosť, krútenie v črevách – signalizujú nevhodnú stravu, ale môžu byť aj symptómom iného ochorenia či precitlivenosti na nejakú zložku potravy. Okrem diskomfortu dochádza aj k ochudobňovaniu organizmu o živiny a vodu, čo môže viesť k ďalším problémom.

Základ zdravia je v črevách

„Správne trávenie úzko súvisí s imunitou, keďže veľká časť imunitného systému sa nachádza v črevách,“ hovorí odborník na imunitu Ing.  Adrián Doboly. „Konkrétne má podobu miliónov mikroorganizmov, ktoré s imunitným systémom spolupracujú. .“ Aby sme ich mali dostatok, v strave potrebujeme denne primerané množstvo vlákniny – dospelý človek 25 g, probiotiká a tiež beta glukány, ktoré dodávajú týmto mikroorganizmom a ďalším imunitným bunkám, energiu.“ Predchádzať problémom s trávením pomáha pestrá strava, vyhýbanie sa potravinám, ktoré spôsobujú ťažkosti (hnačku, zápchu, nadúvanie,…), príjem dostatočného množstva tekutín, ale aj spánok a pohyb.

Pokoj a rovnováha

Problémy s trávením niekedy spôsobuje aj psychika. Stres a strach zhoršujú trávenie a prejavia sa buď vo forme hnačky, alebo naopak zápchy. V obdobiach zvýšeného stresu je preto dôležitejšie než inokedy, jesť pravidelne, v malých dávkach a nezabúdať na pitný režim.

Dá sa tak vyhnúť problémom s trávením, ktoré oslabia už aj tak dosť namáhaný organizmus.

Dať si občas čokoládu alebo hamburger vôbec nemusí byť zlé, pokiaľ neobsahujú zložky, na ktoré je vaše telo precitlivené. Ak máte dobre fungujúci imunitný systém a trávenie, telo si poradí. Tak ako v každej oblasti života, aj pri strave platí, že dôležitá je rovnováha a správna miera.

„Po odznení problémov s trávením je užitočné pomôcť bunkám v tráviacom trakte rozmnožiť sa a nabrať silu. Vtedy pomáhajú probiotiká, živé potraviny a mikronizovaný beta glukán z hlivy ustricovitej,“ uzatvára A. Doboly.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Poradíme vám, ako liečiť pásový opar

Pásový opar je infekčné ochorenie, ktoré sa môže objaviť, ak máme oslabenú imunitu. Spúšťa ho herpetický vírus, zodpovedný za ovčie kiahne. Pásový opar však môžu mať aj ľudia, ktorí kiahne neprekonali. Vyrážka, ktorá vyzerá ako pás, sa vyskytuje kdekoľvek na tele. Častý býva napríklad pásový opar na nohe.

Pásový opar sa prejavuje ako výrazný červený pás/pruh, ktorý sa urobí na jednej polovici tela. Vysvetlenie vzniku pásu je tiež jednoduché, herpetický vírus sa „skrýva“ v nervoch a čaká na svoju príležitosť. Keď sa zaktivizuje, kopíruje nervové dráhy a objaví sa buď na trupe, na stehnách, na zadku, ale neobchádza ani tvár a dokonca oko, čo je veľmi nebezpečné.

Je pásový opar infekčný?

Ešte skôr ako sa urobí typická červená vyrážka vo forme pásu na niektorej časti tela, vírus už môže byť zaktivovaný. Vtedy sa pásový opar prejavuje nenápadne:

– únavou,

– malátnosťou,

– zvýšenou teplotou alebo horúčkou,

– nepríjemnou bolesťou na jednej polovici tela.

Vyrážky sa ukážu až o dva dni, no niekedy aj o tri týždne.

Počas celej tejto doby je človek postihnutý pásovým oparom infekčný. Nemal by byť však nebezpečný pre svoje okolie, pokiaľ ľudia v jeho blízkosti v minulosti prekonali ovčie kiahne. Ak ich nemali, pozor na fyzický kontakt, pretože pásový opar sa prenáša práve dotykom kože o kožu.

Čo nerobiť, ak vás pásový opar už postihol?

Človek trpiaci pásovým oparom by nemal chodiť na plaváreň, do fitka ani na ďalšie miesta, kde by mohol vírus posunúť ďalej.

Okrem medikamentov je súčasťou liečby pokojový režim, aby malo telo dostatok síl poradiť si s nepriateľom. Veľa spánku, dobrý seriál, ľahká vyvážená strava a preparáty posilňujúce imunitu je presne to, čo pomáha v liečbe pásového oparu.

Pásový opar môžu mať aj deti ?

Na rozdiel od minulosti, keď bol pásový opar skôr chorobou starších ľudí, dnes postihuje čoraz viac detí. Podľa odborníkov za to môže v prvom rade imunita. Rizikové sú najmä deti, ktoré sa s herpetickým vírusom stretnú v období inej závažnej choroby alebo krátko po jej prekonaní. Ak rozmýšľate, ako pomôcť imunite svojho dieťaťa, pozrite sa na náš starší blog.

Domáca liečba pásového oparu

Okrem vyššie spomínaných opatrení, akými sú oddych a pokoj, nie je vhodná žiadna iná domáca liečba pásového oparu. Naopak, táto diagnóza patrí výsostne do rúk lekára, inak hrozia aj doživotné komplikácie, napríklad v podobe chronických bolestí.

Lekár vám môže naordinovať antivirotiká, lieky na tlmenie bolesti a tiež vhodné preparáty na pľuzgieriky, ktoré sú najskôr naplnené čírou tekutinou, neskôr sa sfarbia do červena a potom sa premenia na chrastu. Všetky štádiá sprevádza svrbenie.

Keď chrasta odpadne, na koži ostávajú bledé škvrny, ktoré môžu zmiznúť až po niekoľkých rokoch. O ranu sa treba starať podľa odporúčaní lekára.

Dá sa pásovému oparu predísť?

Jednou z možností prevencie pásového oparu je očkovanie. Určené je najmä pre ľudí 50+, ktorí ešte nemali ovčie kiahne a je predpoklad, že choroba by mala vážny priebeh.

Možnosť pre všetkých je posilňovanie imunity, v prípade pásového oparu najmä vyhýbanie sa stresu, čo, samozrejme, nie je dosť dobre možné. Vo vypätých obdobiach tak treba telu dopriať rovnováhu.

„Tá sa dá dosiahnuť dostatočným oddychom, plnohodnotnou stravou, primeranými pohybovými aktivitami a tiež prírodnými látkami, ktoré preukázateľne podporujú fungovanie imunitného systému. Silnými a funkčnými imunomodulátormi sú beta glukány z hlivy ustricovej,“ odporúča náš Adrián Doboly.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.
Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D vo vašom tele?

Na čo je vitamín D, ktorému sa hovorí aj vitamín slnka? V podstate sa bez neho nezaobíde žiadna časť ľudského organizmu ako kosti, svaly, zuby, mozog, krvný obeh, imunita, bunky pri množení delením. V skutočnosti sa vitamín D tvorí pôsobením slnka iba niekoľko krátkych mesiacov v roku, aj to nie kdekoľvek na planéte a nie u každého rovnako. A čo si počať v zime, keď je slnečných dní málo? Prejavy nedostatku vitamínu D sú jednoznačné a môžu byť nebezpečné.

Únava, melanchólia, problémy s kosťami, zubami, znížená imunita. To všetko môžu byť prejavy zníženej hladiny vitamínu D v organizme. Ak sa vám aj v lete podarilo urobiť si zásoby kalciferolu ( vitamín D), v zime sú určite dávno vyčerpané.

Kde nájdeme vitamín D

Existuje päť rôznych foriem vitamínu D, ani jednu z nich si však telo nedokáže vyrobiť samo. „Déčko“ musíme jednoducho získať – zo slnka, zo stravy alebo z doplnkov výživy.

Vitamín D3 sa tvorí v koži pôsobením UV žiarenia. V zime ho je však nedostatok a navyše si aj na horách počas lyžovačky zvyčajne rozumne chránime pokožku krémami s ochrannými faktormi.

Ďalšími zdrojmi vitamínu D sú potraviny živočíšneho pôvodu. Najviac sa ho nachádza v oleji z rybacej pečene, o niečo menej v mäse, žĺtku, mlieku a mliečnych výrobkoch. Z rastlín sú jeho zdrojom kvasnice, kokos, kakao, datle a huby sušené na slnku.

Ak sa niekde dočítate, že vitamín D je aj v paradajkách, tak vedzte, že je to síce pravda, ALE nachádza sa iba v zelených listoch. A tie zvyčajne nekonzumujeme.

Na čo je vitamín D “dobrý”?

Tak ako všetky vitamíny, aj vitamín D je dôležitý pri mnohých biochemických procesoch v organizme. Dlho sa hovorilo najmä o podiele na regulácii vápnika a fosforu, čo má vplyv na rast, hustotu a silu kostí a zubov.

V posledných rokoch sa vitamínu D venuje pozornosť aj v súvislosti s imunitou. Vedeli ste, že nedostatok vitamínu D imunitu oslabuje?

„Obranyschopnosť organizmu je veľmi komplexný systém, stačí mierne narušenie niektorej z oblastí a výsledkom môže byť oslabená imunita,“ hovorí náš odborník na imunitu a beta glukán Adrián Doboly. „V zime sme aj v dôsledku nedostatku slnka, denného svetla, pochmúrnej nálady a minimálneho pohybu vonku zvyčajne náchylnejší na rôzne ochorenia. Imunite najviac pomôžeme, ak sa budeme snažiť žiť čo najvyváženejšie, teda pracovať tak akurát, hýbať sa akurát, neprejedať sa a dostatočne spať. Odporúčam užívať aj vhodné doplnky výživy, ktoré organizmus nezaťažujú, ale dodávajú imunitným bunkám energiu.“

To dokáže napríklad beta glukán. Niektoré doplnky výživy s beta glukánom sú obohatené aj o potrebný vitamín D.

Odporúčané denné dávky vitamínu D

Kým napríklad na jar stačí priemernému dospelému človeku na zabezpečenie dostatočnej dávky vitamínu D zo stravy zjesť napríklad 3 žĺtka alebo 1 zdravé avokádo, v zimných mesiacoch to nestačí a odporúča sa užívať syntetický vitamín D. Ten vo zvýšenej miere v priebehu celého roka potrebujú aj tehotné a dojčiace ženy a batoľatá.

Dodržiavať však treba odporúčanú dennú dávku. Na rozdiel od vitamínov rozpustných vo vode, ktorých nadbytok sa z tela vylúči močom, vitamínmi rozpustnými v tukoch, kam patrí aj vitamín D, sa človek môže predávkovať. Vtedy hrozí nadmerný smäd, dehydratácia, ale aj zápcha a zvracanie.

Bezpečná denná dávka vitamínu D

(0 – 12 mesiacov) 25 µg

(1 – 10 rokov) 50 µg

(11 – 17 rokov) 100 µg

dospelí 100 µg

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkom na imunitu a beta glukán. Problematike beta glukánu a podrobnému skúmaniu jeho účinkov na zdravie sa venuje v spoločnosti Natures už 20 rokov. Spolupracoval na výrobe niekoľkých výrobkov na podporu imunity s obsahom beta glukánu pre dospelých a tiež pre deti. Aktívne sa vzdeláva v oblasti a problematike výživových doplnkov.